RODO pilnuje worków ze śmieciami - brak podstaw do ujawniania adresów osób w izolacji

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Adresy mieszkańców na kwarantannie lub w izolacji powinny być szczególnie chronione, bo wiążą się z informacjami o stanie zdrowia, a to dane wrażliwe. Nieuzasadnione jest przekazanie ich firmom odbierającym odpady. W obecnej sytuacji ujawnienie może zagrażać bezpieczeństwu takich osób oraz pracowników. W dodatku wątpliwe są podstawy prawne przekazywania tych danych nawet gminom.

14.04.2020

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.

14.04.2020

SO: „Odfrankowienie” sprzeczne z unijnymi przepisami

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy o kredyt indeksowany do CHF, bo jej "odfrankowienie" byłoby sprzeczne z unijnym rozporządzeniem w sprawie wskaźników finansowych, tzw. BMR. Mówi ono, że oprocentowanie kredytu w złotówkach nie może odnosić się do innej waluty. Prawnicy banków chwalą taki pogląd, a ci od frankowiczów - krytykują.

14.04.2020

MZ zamierza motywować pracowników ochrony zdrowia do pracy w jednym miejscu 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Zachęcamy pracowników ochrony zdrowia, aby nie pracowali w więcej niż jednym miejscu naraz - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I poinformował, że w tym tygodniu ministerstwo przedstawi rozwiązania, które od strony organizacyjnej i finansowej zapewnią im taką możliwość.

13.04.2020

Oświadczenia majątkowe samorządowców i najczęstsze błędy

Samorząd terytorialny

Błędy w oświadczeniach majątkowych samorządowców najczęściej dotyczą szacowania wartości nieruchomości, opisywania miejsc zatrudnienia czy źródeł dochodów - brakuje instrukcji i wyjaśnień w tym zakresie. Wzór oświadczenia o stanie majątkowym określony jest w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.

13.04.2020

Warto korzystać z porad w ramach telemedycyny

Opieka zdrowotna

Telemedycyna oszczędza czas lekarza i pacjenta. Dlatego w razie pogorszenia stanu zdrowia warto najpierw zadzwonić do lekarza i skonsultować się. Jeśli stan zdrowia nie wymaga osobistej wizyty pacjenta w przychodni, lekarz zdalnie może także wystawić receptę, zwolnienie czy skierowanie.

13.04.2020

Rodzice poczekają na pieniądze za odwołane zielone szkoły

Prawo cywilne Zarządzanie oświatą Koronawirus

Na pieniądze wpłacone na zielone szkoły, które zostały odwołane z powodu epidemii, rodzice będą musieli poczekać pół roku. Dokładnie 194 dni gwarantuje biurom podróży specustawa, tzw. „tarcza antykryzysowa” na zwrot kosztów. W ten sposób państwo całą odpowiedzialność za sytuację spowodowaną koronawirusem przesunęło z firm na konsumentów.

12.04.2020

Aptekarze: 7-krotny wzrost cen maseczek to nie nasza wina

Farmacja Koronawirus

Ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa wzrosły prawie siedmiokrotnie, ale to nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, w związku z mającą obowiązywać od 16 kwietnia w Polsce koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia nie wyklucza interwencji w tej sprawie.

11.04.2020

Opolska wyższa szkoła zawodowa nadal nie chce przyłączenia do uniwersytetu

Szkolnictwo wyższe

Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr hab. Tomasz Halski poinformował, że władze tej uczelni sprzeciwiają się kolejnemu projektowi rozporządzenia ministra w sprawie przyłączenia jej do Uniwersytetu Opolskiego. Obawiają się m.in. utraty swojego zawodowego charakteru.

11.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

Szef PKW dystansuje się od zmian w prawie wyborczym

Wybory

Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie musi być jasne i oparte na przepisach Konstytucji - napisał w oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, odnosząc się m.in. do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi.

11.04.2020

Rodzice utrudniają sobie kontakty z dziećmi "na koronowirusa" - MS grozi im palcem

Prawo rodzinne

Alienacja rodzicielska narasta w Polsce od lat. Teraz - w czasie epidemii - stała się szczególnie palącym problemem. Kontakty utrudniają obecnie nie tylko ci rodzice, którzy pozostają w konflikcie, ale także ci - którzy zwyczajnie się boją. I to mimo grożących im konsekwencji, gdyż te są odległą perspektywą. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje: uzasadnieniem ograniczenia może być jedynie kwarantanna.

11.04.2020

Zaświadczenie o konieczności odbywania spacerów nie uchroni przed mandatem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Parki, lasy i bulwary pozostają zamknięte w czasie świąt. Dla wielu osób zmagających się ze stanami depresyjnymi, ale także tych zdrowych to problem, bo spacery wśród zieleni poprawiają samopoczucie. Lekarze przyznają, że pomysł zamknięcia lasów nie były trafiony, ale nie mogą wystawić swoim pacjentom zaświadczenia o konieczności spacerowania.

11.04.2020

Dłużnicy alimentacyjni też wykorzystują koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus

Tarcza antykryzysowa nie zapewnia ochrony dzieciom, samotnie wychowywanym, które powinny otrzymywać alimenty od drugiego z rodziców. Już teraz argument koronawirusa jest wysuwany przy usprawiedliwieniu ich niepłacenia - alarmuje RPO. Apeluje o pilne zmiany, choćby w zakresie rozpatrywania takich spraw przez sądy i powrotu do pomysłu alimentów natychmiastowych.

11.04.2020

Świąteczny nastrój nie ustrzeże przed karą za złamanie zakazów

Prawo karne

Wielkanoc w domu z najbliższą rodziną - to zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa, formalnego zakazu wyjazdów do rodziny jednak nie ma. Co absolutnie nie oznacza, że nie można za to słono zapłacić. Tegoroczne święta to też msze tylko do pięciu osób i oczywiście brak możliwości hucznego obchodzenia Śmigusa Dyngusa.

11.04.2020

Lekarz rodzinny może skierować na wiele badań

Opieka zdrowotna

Nie warto płacić za podstawowe badania prywatnie. Pacjent może poprosić o szereg badań w publicznej przychodni. Warto jednak pamiętać, że to medyk musi uznać, że są mu one rzeczywiście potrzebne

11.04.2020

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.

11.04.2020

Opieka nad dzieckiem nie wydłuży urlopu

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 może być powodem przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego. Nie ma natomiast możliwości wykorzystania w późniejszym terminie tej części urlopu, która przypadła na czas, w którym pracownik korzystał z opieki na dziecko – wyjaśnia Karolina Wojtas z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

11.04.2020

Ocena ewaluacji działalności naukowej nie w czasie pandemii

Szkolnictwo wyższe

Kolejna nowelizacja tarczy antykryzysowej umożliwi zmianę terminów ustawowych związanych z funkcjonowaniem systemu szkolnictwa wyższego i nauki w 2020 r. Jak zapowiedział Jarosław Gowin, dotyczyć to będzie również terminów oceny ewaluacji naukowej. O przesunięcie terminu apelowano już przed pandemią, część naukowców podnosiła, że zmiany wprowadzono za szybko.

11.04.2020

MEN zmieniło rozporządzenie ws. harmonogramu egzaminów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zmienił przepisy dotyczące harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Rozporządzenie szef MEN podpisał 10 kwietnia. Wpisano do niego m.in. obowiązek podania terminu egzaminu z trzytygodniowym wyprzedzeniem.

10.04.2020