Po lesie można chodzić bez maseczki

Środowisko Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce i nie ma przy tym obowiązku korzystania z maseczki - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Środowiska. Ale zaapelowało, by ze względu na panującą obecnie suszę zachować szczególną ostrożność.

19.04.2020

Od poniedziałku jeden klient na 15 m sklepu, usługi jeszcze zamknięte

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 20 kwietnia w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będzie możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 m kwadratowych może przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

19.04.2020

Jest rozporządzenie - zmiany w ograniczeniach związanych z epidemią

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 20 kwietnia nie będzie obowiązywać zakaz wstępu do lasu i do parków. Dozwolone będzie korzystanie z tych miejsc rekreacyjnie ale z zachowaniem odległości i przy zasłoniętej twarzy. Zamknięte będą natomiast ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi i place zabaw.

19.04.2020

Pogrzeby w czasie koronawirusa - zakłady pogrzebowe apelują o zmiany

Samorząd terytorialny Koronawirus

Pracownicy zakładów pogrzebowych alarmują, że nie są dostatecznie chronieni w związku z epidemią koronawirusa. Ich wątpliwości budzą choćby zapisy dotyczące mycia zwłok jak również to, że ubrania do kremacji, w osobnym worku. Do Głównego Inspektora Sanitarnego napisała Rzecznik Praw Obywatelskich.

19.04.2020

RPO pyta kiedy sądy i poczta wznowią normalną pracę

Wymiar sprawiedliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli i przedsiębiorców na problemy z rozpatrywaniem ich spraw przez wymiar sprawiedliwości w dobie pandemii SARS-CoV-2. Według nich - jak pisze RPO do ministra sprawiedliwości - sądy mają warunki proceduralne i techniczne do wydawania orzeczeń, ale z tego nie korzystają.

18.04.2020

Kolejna wersja tarczy antykryzysowej ma wspierać samorządy

Finanse samorządów

W przyszłym tygodniu mają zostać przedstawione nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej - zapowiedziała to wicepremier Jadwiga Emilewicz. Tym razem zmiany mają wesprzeć budżety samorządów w walce z pandemią - również w postaci pieniędzy pochodzących z wydłużonych o sześć miesięcy koncesji na sprzedaż alkoholu.

18.04.2020

Departament Stanu USA krytykuje Polskę za naruszanie praw człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce wciąż dochodzi do naruszania praw człowieka - ogłosił w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA. I wskazał, że chodzi m.in. o ograniczanie przez polski rząd zakresu niezawisłości sędziowskiej, a także o politykę wobec mniejszości, w tym o dyskryminację i ataki na osoby nieheteroseksualne.

18.04.2020

Parlament Europejski krytycznie o wyborach w trakcie pandemii

Wybory Prawo europejskie

Ubolewanie nad krokami podjętymi przez polski rząd, a mianowicie zmianą kodeksu wyborczego wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i innym przepisom prawa, w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w środku pandemii - to element rezolucji w sprawie zwalczania epidemii koronawirusa przyjętej w piątek 17 kwietnia br. przez Parlament Europejski.

18.04.2020

Wynagrodzenie tylko za zrealizowane godziny ponadwymiarowe

Zarządzanie oświatą

Godziny ponadwymiarowe trzeba ewidencjonować, a nauczyciel dostanie wynagrodzenie tylko za faktycznie zrealizowane zajęcia. Organy prowadzące nie mają prawa decydować, kto i kiedy zachowa prawo do wynagrodzenia - wynika z opinii prawnej przygotowanej przez Związek Miast Polskich.

18.04.2020

Obowiązek alimentacyjny miał wygasać, nadal nie wygasa

Wymiar sprawiedliwości

Niemal rok temu Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do Sejmu projekt noweli kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który zakładał m.in. wygaszanie obowiązku alimentacyjnego z chwilą ukończenie przez dziecko 25. roku życia. Wyjątkiem miały być osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. Regulację dotknęła jednak zasada dyskontynuacji prac i na razie nie ma mowy o powrocie do niej.

18.04.2020

Co z urlopami, gdy skończy się społeczna izolacja?

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu bieżącego w trakcie obecnego stanu odizolowania, któremu zostaliśmy poddani z powodu epidemii koronawirusa. Może jednak polecić wykorzystanie urlopu zaległego, czyli za 2019 r. i lata wcześniejsze. Nie może też już dziś zapowiedzieć, że nie będzie udzielał pracownikom urlopów w czerwcu, lipcu i sierpniu - twierdzą eksperci.

18.04.2020

Czasopisma LEX online - udostępniamy bezpłatnie przez 60 dni

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Dla studenta

W najbliższych numerach czasopism wydawanych przez Wolters Kluwer Polska można znaleźć aktualne artykuły dotyczące m.in. przepisów wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Specjalnie dla naszych Czytelników otwieramy największą bazę czasopism prawniczych online, z której można korzystać za darmo przez 60 dni.

18.04.2020

Dzieci w czasie koronawirusa wymagają dodatkowej ochrony

Wymiar sprawiedliwości

Rekomendacje w tym zakresie przygotowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Problemów, na które zwraca uwagę, jest wiele - m.in. zwiększenie ochrony dzieci przed przemocą, zapewnienie im dostępu do pomocy psychologicznej czy ciągłości edukacji. Nadal problemem jest też choćby przesłuchiwanie tych pokrzywdzonych przestępstwem.

18.04.2020

COVID-19 zablokował dostęp do sądów - brak zasad i informacji o wnoszeniu pism

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przeanalizowała sytuację w sądach, w czasie epidemii. Największym utrudnieniem jest niewykorzystywanie na szeroką skalą komunikacji elektronicznej i brak jednolitych zasad w przyjmowaniu pism procesowych. W jednych sądach można je przesyłać mailem, w innych - składać przez ePUAP, a nawet wrzucać do specjalnej...urny.

18.04.2020

Tanie wakacje - duże ryzyko klientów

Koronawirus

W czasie epidemii organizatorzy turystyki oferują atrakcyjne wakacyjne wyjazdy i kolonie, bo nie mają zakazu reklamy. Skorzystanie z nich wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Impreza turystyczna może zostać odwołana - wówczas na zwrot pieniędzy trzeba czekać 180 dni. Biuro może też zaproponować voucher na wyjazd w innym terminie, nawet rok później. Problematyczna może się też okazać rezygnacja z wyjazdu.

18.04.2020

Drakońską karę można, a czasem warto zaskarżyć

Prawo karne

Łączna kwota kar nałożonych za naruszenie zasad kwarantanny i innych obostrzeń związanych z epidemią przekroczyła już w Polsce 4,7 mln zł. Kary są często drakońskie, maksymalna wysokość może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Ze względu na niezbyt precyzyjne przepisy, a nawet zarzuty niekonstytucyjności, część sankcji budzi wątpliwości. Jeśli więc mamy wątpliwości, warto złożyć odwołanie.

18.04.2020

Trudno dostać znieczulenie do porodu na życzenie

Opieka zdrowotna

Teoretycznie przepisy zapewniają każdej kobiecie rodzącej naturalnie - znieczulenie do porodu na życzenie. W praktyce szpitale nie realizują często tego prawa, gdyż brakuje im anestezjologów, którzy mogliby podać środek uśmierzający ból.

18.04.2020

Rekordowo dużo skarg, bo niektóre przychodnie zamknęły się przed pacjentami

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rzecznik Praw Pacjenta odbiera obecnie cztery razy więcej telefonów, w których obywatele alarmują, że lekarze rodzinni lub specjaliści są niedostępni, a szpitale nie chcą wykonywać zabiegów nawet pacjentom onkologicznym. Ale dla osób ciężko znoszących epidemię NFZ uruchomił całodobowe telefoniczne wsparcie psychologiczne.

18.04.2020