Autorzy raportu, który dotyczy 2018 roku przypominają, że polskie władze przyjęły wtedy regulacje ograniczające zakres niezawisłości sędziowskiej. - Kontynuowano wprowadzanie nowych środków związanych z sądownictwem, które spotkały się z ostrą krytyką ze strony niektórych ekspertów prawnych, organizacji pozarządowych i organizacji międzynarodowych - czytamy w opracowaniu.
Jego autorzy podkreślają, że strona rządowa twierdziła, iż reformy sądownictwa były przynajmniej częściowo motywowane lepszą efektywnością sądów, ale wielu ekspertów prawnych wskazywało, że skutek był odwrotny. Przywołano statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości, że średnio proces w 2017 r. trwał ok. 5,5 miesięcy, w porównaniu z 4,7 w 2016 r. i 4,2 w 2015 r.
Raport opisuje tez działania Komisji Europejskiej oraz wystąpienia polskich sądów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Czytaj: Polska wśród krajów łamiących prawa człowieka>>
Departament Stanu zwraca również uwagę, że w wypowiedziach wielu polityków z różnych partii pojawiały się ataki na "ideologię LGBTI". Przypomina też, że ponad 30 samorządów w całym kraju przyjęło deklaracje w sprawie tzw. stref wolnych od ideologii LGBT.
Departament Stanu pisze w swoim raporcie także o takich naruszeniach praw człowieka w Polsce jak "przestępstwa przemocy i groźby przemocy wobec członków mniejszości etnicznych", a także kary za zniesławienie, wymierzane głównie dziennikarzom.
W raporcie opisano też sprawę nowelizacji ustawy o IPN, przewidującą karalność każdego, kto publicznie przypisuje państwu lub Narodowi Polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy. W czerwcu 2018 r., w następstwie międzynarodowej krytyki, parlament usunął przepisy kryminalne. Nie zmieniono przepisów o odpowiedzialności cywilnej oraz przepisów penalizujących zaprzeczanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.
Przypomniano w raporcie także, że nadal trwa śledztwo w sprawie słów historyka Uniwersytetu Princeton Jana T. Grossa, że Polacy zabili podczas II wojny światowej więcej Żydów niż nazistów.
Więcej: Raport Departamentu Stanu USA nt. Polski >>