- Mimo utrudnień nadal można złożyć pismo za pośrednictwem Poczty Polskiej lub wnieść je w formie elektronicznej. Mimo to powszechne stało się odwoływanie rozpraw i niewydawanie orzeczeń. Sytuacja ta niekorzystnie wpływa na warunki życiowe i ekonomiczne stron, uniemożliwiając im dochodzenie roszczeń oraz sprzyjając przewlekłości postępowań sądowych - wskazuje Rzecznik. Zwrócił się do ministra sprawiedliwości o odpowiednią inicjatywę w tym zakresie.
Z informacji z sądów wynika - o czym pisało Prawo.pl - że w wielu z nich jawne rozprawy odwołane są do końca maja. Rozpatrywane są sprawy pilne.
Cena promocyjna: 127.2 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159 zł
Wiele spraw do rozstrzygnięcia
RPO ocenia, że sądy mają możliwość rozpoznawania wielu spraw na posiedzeniach niejawnych. - W dużej części można zatem podjąć czynności zmierzające do wydania merytorycznego rozstrzygnięcia, co nie powodowałoby kumulowania się nierozpoznanych spraw - dodaje. W jego ocenie zasadne jest też zwrócenie uwagi sądów na pilne rozpoznawanie spraw związanych z pandemią.
Czytaj: COVID-19 zablokował dostęp do sądów - brak zasad i informacji o wnoszeniu pism>>
- Obecnie istnieje bowiem wiele wątpliwości co do sposobu interpretacji przepisów wprowadzonych przez ustawodawcę w związku z pandemią. Takie sprawy należałoby traktować priorytetowo i korzystać z możliwości uproszczonego ich rozpoznawania - dodaje.
Potrzebne rozwiązania na czas wyborów
Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę RPO, są zbliżające się wybory. W jego ocenie kluczowe jest wypracowanie rozwiązań dla spraw wnoszonych do sądów w trybie wyborczym. Wskazuje, że żadna z tych kategorii spraw nie została wymieniona w specustawie z 2 marca 2020 r. jako sprawa pilna.
- W związku z zapowiedziami stopniowego znoszenia ograniczeń i przywracania instytucjom możliwości normalnego działania, konieczne wydaje się co najmniej poinformowanie opinii publicznej, kiedy to może nastąpić w przypadku sądów - dodaje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.