- Lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi medycznemu chcemy dziś - my, sędziowie - przekazać nie tylko głębokie podziękowanie, ale też nasze wyrazy solidarności. To wy, zawód zaufania społecznego, jesteście teraz nadzieją ludzi. Jesteśmy z was dumni i nie zapomnimy tego, co robicie dziś dla milionów Polaków – pisze w swoim przesłaniu Iustitia.
Cena promocyjna: 59 zł
Cena regularna: 59 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zbiórki w całym kraju
Sędziowie zorganizowali akcję bezpośredniej pomocy dla placówek medycznych w dwudziestu czterech miastach w całej Polsce. Włączyło się w nią dwadzieścia jeden oddziałów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. A zaangażowali się też m.in. inni prawnicy i Stowarzyszenie Sędziów "Themis".
Zebrano dotąd łącznie 603.983,59 zł.
- To spontaniczna akcja naszych członków, wynikająca z potrzeby serca. Zawsze widziałem ogromny potencjał w solidarności, we wzajemnym wspieraniu. Teraz naszego wsparcia potrzebuje służba zdrowia. Medycy, ratownicy, Schroniska brata Alberta i wielu, wielu innych. Jestem dumny, widząc taki efekt zbiórek, ale liczę na więcej - zbiórki cały czas trwają - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Czytaj: Adwokaci wspomogą prawnie lekarzy, pielęgniarki i ratowników>>
Nie ma akceptacji dla kneblowania ust lekarzom
Sędziowie zwracali też uwagę na kwestię prawa lekarzy do wypowiadania się na temat realnej sytuacji w szpitalach. W ich ocenie, nie można zaakceptować zakazu wypowiadania się przez lekarzy na temat sytuacji epidemiologicznej w placówkach medycznych i dostrzeżonych przez nich nieprawidłowościach.
- Informowanie społeczeństwa o istotnych sprawach dotyczących zdrowia obywateli leży w interesie publicznym. Tak, jak w interesie publicznym leży wskazywanie decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zdrowia, na to, gdzie ten system nie działa. Przedstawiciele zawodów zaufania społecznego, takich jak lekarz, nauczyciel czy prawnik, odebrali swoją edukację po to, by móc jak najlepiej służyć obywatelom swoją wiedzą i doświadczeniem - podkreśla "Iustitia".
Medyków wspierają adwokaci i radcowie
Lekarzy, pielęgniarki i ratowników wspierają też adwokaci i radcy prawni, oferując im m.in. pomoc prawną. Organizowane są także zbiórki pieniędzy, sprzętu i środków ochrony.
Jedną z takich inicjatyw jest też "Korona ci z głowy nie spadnie" za którą stoi radca prawny Aleksandra Ejsmont, zajmująca się na co dzień sprawami rodzinnymi. Jednym z celów jest wsparcie medyków poprzez opiekę nad ich dziećmi, gdy dyżurują.
Chętni wolontariusze mogą się do pomocy zgłaszać poprzez grupę na Facebooku, zbierane są też informacje o medykach takiej pomocy potrzebujących.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.