MEN: Nie ma powodu do oszczędzania na nauczycielach

Zarządzanie oświatą

Nie widzę powodów, by samorząd z jakiegokolwiek powodu obniżał wynagrodzenia nauczycieli. Nauczyciel pracujący zdalnie wykonuje podobne obowiązki jak podczas tradycyjnej pracy w szkole - mówił minister Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytania o pracę szkół w czasie epidemii. Zapowiedział, że w najbliższym czasie ogłosi, co dalej z egzaminami.

21.04.2020

Do końca tygodnia rząd przedstawi propozycje wsparcia samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

W ciągu najbliższych dni rząd przedstawi projekt wsparcia budżetów samorządów. Zdaniem samorządów propozycje nie są wystarczające, a niektóre mogą wręcz osłabić ich finanse. Chcą rozważenia możliwości wprowadzenia nowej części subwencji ogólnej, która zrekompensowałaby ubytki w dochodach własnych spowodo­wane stosowaniem przepisów ustawy CoViD-19.

21.04.2020

Fundacja Helsińska: Zakaz zgromadzeń za szeroki i bez podstawy prawnej

Administracja publiczna

Zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów wprowadzającym ograniczenia związane ze stanem epidemii zakaz zgromadzeń nie ma dostatecznej legitymacji w przepisach rangi ustawowej - twierdzą eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która domaga się zniesienia całkowitego zakazu zgromadzeń publicznych. 

21.04.2020

Czas na wznowienie pracy sądów? Jest projekt grupy adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczęcie biegu zawieszonych obecnie terminów procesowych i sądowych, wznowienie rozpoznawania spraw przez sądy, a wszystko to przy wykorzystaniu możliwości technologicznych i zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego w sądach i na salach rozpraw - zakłada projekt grupy adwokatów. Petycja w tej sprawie przesłana została do Sejmu, Senatu i Rady Ministrów.

21.04.2020

Prezydent Warszawy: Zwolnień w oświacie nie będzie

Kadry w oświacie

W stolicy nie będzie zwolnień nauczycieli - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jednak zapowiedział, że z część placówek ograniczy godziny pracy - chodzi głównie o przedszkola. Trzaskowski podkreślił, że Warszawa robi wszystko, by ratować miejsca pracy.

21.04.2020

Lewiatan: Niektóre urzędy pracy zwlekają z uruchomieniem pomocy dla przedsiębiorców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie wszystkie urzędy pracy ogłosiły nabór do programu umożliwiającego dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek, mimo że od uchwalenia ustawy minęły trzy tygodnie – alarmuje Konfederacja Lewiatan.I podkreśla, że każde opóźnienie może oznaczać trudności w wypłacie należnych pracownikom wynagrodzeń

21.04.2020

KE: Polska ma uznawać wyroki Trybunału Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich władz i sądów krajowych i powinny być w pełni szanowane - w ten sposób Komisja Europejska odniosła się do poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczną z Konstytucją i nieważną uchwałę Sądu Najwyższego z 23 stycznia.

21.04.2020

Poród naturalny po cesarskim cięciu możliwy - decyduje lekarz

Opieka zdrowotna

Choć to lekarz prowadzący ciążę podejmuje decyzję, czy po wcześniej przebytym cesarskim cięciu kobieta może urodzić kolejne dziecko siłami natury, to jednak gdy od poprzedniego porodu minęło 18 miesięcy, drugi poród może być naturalny.

21.04.2020

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn

Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.

21.04.2020

Prof. Zoll: TK nie może oceniać uchwał Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do oceny wyroków i uchwał Sądu Najwyższego. To jest całkowicie sprzeczne z istotą i misją tej instytucji - mówi prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że w orzeczeniu dotyczącym uchwały trzech izb SN Trybunał zrobił coś, co w państwie prawnym jest niedopuszczalne.

21.04.2020

W czasie epidemii nowe formy wsparcia dla studentów

Dla studenta Koronawirus

Zniesienie limitu zapomóg w ciągu roku akademickiego, przyznawanie zapomóg przez rektora i wydłużony okres wsparcia finansowego dla studentów - o takich formach pomocy dla studentów w czasie epidemii COVID-19 informuje resort nauki. Wnioski o zapomogi są rozpatrywane w trybie uproszczonym - zgodnie z regulaminem świadczeń dla studentów.

21.04.2020

Rząd przygotowuje kolejny pakiet wsparcia dla gospodarki

Finanse samorządów Prawo gospodarcze Koronawirus

Fundusz dopłat do oprocentowania BGK - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Planowane jest też luzowanie reguły finansowej w samorządach i przeciwdziałanie przejmowaniu polskich firm.

21.04.2020

Pod koniec tygodnia kolejna decyzja w sprawie pracy szkół

Kadry w oświacie

Pod koniec tygodnia rząd zdecyduje, co dalej ze szkołami. Najprawdopodobniej nadal nie będą działać w tradycyjnej formie. Powrót do normalności zależeć będzie od sytuacji epidemicznej oraz rekomendacji ministra zdrowia. - Nie wiadomo, czy uda się przywrócić normalne funkcjonowanie szkoły przed zakończeniem roku - mówił we wtorek minister Dariusz Piontkowski.

21.04.2020

TK wraca do sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a SN oraz prezydentem a SN

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wraca do rozpatrywania sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a Sądem Najwyższym. To kontynuacja sprawy - ostatnio odroczono ją na początku marca na etapie zadawania pytań stronom postępowania przez sędziów TK.

21.04.2020

Będzie dodatek do pensji dla personelu medycznego za pracę w tylko jednym miejscu

Zawody medyczne

Aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia koronawirusa pomiędzy placówkami, Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć pracę personelu medycznego, który ma kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem, w wielu miejscach. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji. W ramach rekompensaty medycy dostaną dodatek do pensji - co najmniej 50 proc. wynagrodzenia.

21.04.2020

Kobieta może sprzeciwić się rodzeniu w maseczce

Opieka zdrowotna

W związku z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów o zakazach i nakazach na czas epidemii, także kobiety rodzące mają obowiązek noszenia maseczek. W praktyce nie każda kobieta podczas porodu może swobodnie oddychać z maseczką i niektóre szpitale nie zmuszają do zasłaniania nosa i ust.

21.04.2020

Postojowe pułapką dla firm, które chcą działać szybciej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy nie mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym za okres krótszy niż miesiąc - twierdzi resort pracy. Do jego wykładni stosują się wojewódzkie urzędy pracy, które odmawiają przedsiębiorcom prawa do pomocy, gdy przestój trwa krócej, np. dwa tygodnie. Ci zaś, którzy chcieliby się odwołać od odmowy wsparcia, nie wiedzą, jak to zrobić, bo ustawodawca nie przewidział takiego trybu.

21.04.2020

Epidemia przyspiesza informatyzację usług prawnych

Wymiar sprawiedliwości

Nowe technologie, o których jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się jako o przyszłości kancelarii prawniczych, teraz stają się dla nich koniecznością. Od elastyczności prawnika, możliwości udzielania porad, czy choćby prowadzenia mediacji online zależy wręcz jego przyszłość. Dostrzegają to też samorządy prawnicze, które prześcigają się w nowych pomysłach, na taką aktywizację członków.

21.04.2020

Koronawirus umożliwia preferencyjne rozliczenie podatków

CIT PIT Koronawirus

Aby móc przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne PIT za 2019 roku trzeba rozliczyć do czerwca 2020 roku. To jedna ze zmian wprowadzonych niedawno w ramach tarczy antykryzysowej. Firmy z kolei dostały możliwość korzystnego rozliczenia inwestycji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX. Z obniżeniem podatku nie trzeba czekać do przyszłego roku.

21.04.2020

Medycy oburzeni straszeniem ich prokuratorem

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszcząć śledztwa wobec lekarzy i pielęgniarek, którzy mimo wyznaczenia przez wojewodów do zwalczania epidemii, nie stawiali się w domach pomocy społecznej, których personel został zdziesiątkowany przez koronawirusa. Prokuratura trochę łagodzi te informacje, ale lekarze i pielęgniarki i tak są oburzeni.

21.04.2020