Pracodawca musi wiedzieć, że pracownik był w rejonie objętym koronawirusem

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu zagranicą, a mimo to wielu Polaków zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, np. z Włoch, i nie poinformowały o tym pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

12.03.2020

Koronawirus w natarciu - prawdopodobne przesunięcie egzaminów prawniczych

Prawnicy

24 marca mają rozpocząć się egzaminy adwokacki i radcowski. Prawnicy podnoszą jednak, że z powodu zagrożenia koronawirusem powinny zostać przesunięte. Decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze w czwartek, 12 marca - ma podjąć resort sprawiedliwości. Samorządy nieoficjalnie liczą, że będzie właśnie taka.

12.03.2020

Pracodawcy nie wiedzą, jakie załogi zastaną w poniedziałek

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zamknięcie biur i przestój firmy czy szukanie pracowników na zastępstwo – to pierwsze problemy, przed którymi stają pracodawcy w związku z epidemią koronawirusa i zamknięciem szkół na 14 dni. Spodziewają się, że większość pracowników będących rodzicami wybierze dodatkowy zasiłek opiekuńczy, by zostać w domu z dziećmi, a nie pracę zdalną.

12.03.2020

Przepustki w miastach przez koronawirusa raczej niemożliwe - naruszyłyby Konstytucję

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Specustawa koronawirusowa przewiduje kompetencje do wprowadzenia przez rząd stref zagrożonych. Takie strefy są we Włoszech i nie można się tam przemieszczać bez specjalnych przepustek. W polskim prawie to obecnie nierealne, bo naruszałoby konstytucyjną wolność poruszania się. Niezbędna byłaby wyraźna podstawa prawna, albo ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. Nie musi to być stan wyjątkowy, może być stan klęski żywiołowej.

12.03.2020

Szkoły zamknięte, zasady niezbyt jasne

Zarządzanie oświatą Koronawirus

W środę rano premier ogłosił decyzję, a wieczorem minister edukacji wydał rozporządzenie zawieszające zajęcia dydaktyczne w szkołach na najbliższe dwa tygodnie. Nie wyjaśnia ono jednak wszystkich wątpliwości, choćby tego, czy nauczyciele od poniedziałku mają pracować w domu. Nie zmienia się na razie organizacja roku szkolnego. Eksperci wskazują, że warto wykorzystywać e-learning.

12.03.2020

Wirus zaatakował gospodarkę. Biznes potrzebuje więcej, niż daje rząd

Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba powstrzymać wszystkie zmiany legislacyjne, które niosą za sobą skutki finansowe dla firm – apelują przedsiębiorcy. Już dziś rząd powinien powiedzieć, że przesunie wdrożenie PPK w małych i średnich firmach, wejście w życie podatku cukrowego i zamrozi wysokość płacy minimalnej.

12.03.2020

Senackie komisje za nowelą "ustawy koronowirusowej"

Koronawirus

Senackie komisje rekomendują zmiany w ustawie określającej zasady przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Przypominają, że wersję, która weszła w życie 8 marca, zaakceptowali warunkowo - z racji wyjątkowych okoliczności. Poprawki dotyczą m.in. definicji pracy zdalnej.

11.03.2020

Zawieszono zajęcia na uczelniach medycznych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które zawiesza - od 12 do 25 marca zajęcia na uczelniach medycznych, w tym także na studiach podyplomowych. Według nowych przepisów zajęcia można realizować przez internet. Nie będą stosowane ograniczenia w zakresie liczby punktów ECTS.

11.03.2020

WHO ogłasza pandemię nowego koronawirusa

Koronawirus

Szef Światowej Organizacji Zdrowia oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że koronawirus może być określany jako pandemia. Jeśli zostanie ogłoszona, wywoła skutki prawne, np. będzie można wprowadzić przyspieszony tryb rejestracji leków, a także ograniczyć prawa obywatelskie.

11.03.2020

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

11.03.2020

Problemy z dostępem do leków możliwe z powodu epidemii koronawirusa

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Na razie są jeszcze dostępne leki w aptekach. Eksperci szacują jednak, że kłopot z nabyciem farmaceutyków, jakie przyjmują pacjenci w chorobach przewlekłych, nowotworach, problemach hormonalnych - może się pojawić za jakiś czas, bo wiele półproduktów do farmaceutyków pochodzi z Chin. A tamtejsze fabryki nie pracują.

11.03.2020

Wojewodowie zarządzają zawieszanie imprez w regionach

Administracja publiczna Koronawirus

Zagrożenie koronawirusem jest powodem decyzji o zawieszeniu imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województw. Wojewodowie wydali komunikaty w tej sprawie. Polecili też wójtom, burmistrzom i prezydentom miast zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków.

11.03.2020

Sąd w Janowie Lubelskim zawiesił działalność, minister zaleca ostrożność

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zawiesił działalność do 24 marca, ponieważ do tamtejszego szpitala zgłosiła się pracownica tego sądu, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem. Inne sądy podejmują na razie działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, a ministerstwo zaleca szczególne środki ostrożności we wszystkich podległych placówkach.

11.03.2020

Kwarantanna - nie można opuszczać domu, policja sprawdzi

Opieka zdrowotna

Osoba, która decyzją sanepidu, zostanie poddana kwarantannie, nie może opuszczać swego domu. Policja raz na dobę sprawdzi czy tam przebywa. Codziennie komendy wojewódzkie policji będą dostawały wykaz osób podlegających kwarantannie na danym terenie. Rząd podkreśla, że tylko poddanie się ścisłym zasadom kwarantanny wyeliminuje koronawirusa.

11.03.2020

Polska jeszcze niżej w rankingu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska spadła o jedną pozycję, z 27 na 28 miejsce, w porównaniu do ubiegłego roku w rankingu praworządności państw organizacji World Justice Project. Najbardziej praworządne kraje to Dania, Norwegia i Finlandia, a na końcu rankingu znalazły się Wenezuela, Kambodża i Demokratyczna Republika Konga.

11.03.2020

Samorządowcy proszą rząd o wsparcie szpitali i dyrektywy w związku z koronawirusem

Samorząd terytorialny Koronawirus

Miasta pilnie potrzebują uzupełnienia rezerw sprzętu ochronnego oraz pomocy w organizacji miejsc w szpitalach. Samorządowcy chcą przesunięcia środków na oddziały zakaźne, bo na przykład w Poznaniu są tylko 32 łóżka. Postulują też odłożenie wejścia w życie przepisów o zmianie kompetencji służb sanitarnych. Premier deklaruje cotygodniowe konsultacje – wideokonferencje.

11.03.2020

MF chce ułatwić korzystanie z pieniędzy pozabudżetowych do walki z epidemią 

Finanse publiczne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pracujemy nad zmianami w prawie, by w walce z epidemią koronawirusa łatwiej korzystać z pieniędzy pozabudżetowych – poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśniono, chodzi o przesuwanie środków z różnych części do części zdrowie, do walki z koronawirusem.

11.03.2020

ZUS uruchomił specjalne linie tematyczne dotyczące zasiłków i kwarantanny

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) uruchomił specjalne linie tematyczne dla osób, które potrzebują informacji na temat świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w związku z zamknięciem placówek oświatowych, jak również w sytuacji poddania się kwarantannie lub izolacji.

11.03.2020

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

11.03.2020

RPO: Uchwały „anty-LGBT” sprzeczne z prawem europejskim

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Uchwały samorządów o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są sprzeczne z prawem europejskim, naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - Stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich skargach do sądów administracyjnych.

11.03.2020