Piontkowski: Liczę, że od września wróci tradycyjna szkoła

Jedni nauczyciele osiągają lepsze wyniki, inni nieco słabsze. To w dużej mierze zależy od charakteru nauczyciela, od stopnia jego zaangażowania - zauważa minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister podkreślił, że ma nadzieję, że od września możliwy będzie powrót do tradycyjnej szkoły, tym bardziej, że chcą tego i uczniowie, i nauczyciele.

26.06.2020

Najważniejsze wydarzenia roku szkolnego 2019/2020

Zarządzanie oświatą

Kończący się rok szkolny zapamiętamy przede wszystkim ze względu na epidemię koronawirusa i rewolucję, którą przeszły w związku z tym szkoły. Nauka z dnia na dzień musiała przenieść się do internetu. Rok szkolny 2019/2020 to również podwójny rocznik w klasach pierwszych szkół średnich i zmiany w przepisach dotyczących postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli.

26.06.2020

SN: Powołanie sędziego Bieleckiego do Izby Pracy było prawidłowe

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, w której Rada rekomendowała kandydata na sędziego Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego sądu. Skarżąca, która domagała się uchylenia uchwały, zarzucała jej m.in. brak niezależności KRS.

26.06.2020

Projekt techniczny – inżynierowie walczą o zmiany

Budownictwo

Projekt techniczny powinien składać się z części opisowej i rysunkowej. Musi też być tak dokładny, by pozwalał na realizację robót budowlanych. O takie zapisy w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego walczą inżynierowie.

26.06.2020

Facebook i Twitter będą odpowiadać za niedozwolone wpisy

Prawo AI

Prezydent USA Donald Trump podpisał 24 czerwca br. rozporządzenie wykonawcze dotyczące mediów społecznościowych, które nakłada na te media pełną odpowiedzialność za udostępniane treści niedozwolonych, w tym za słowa nienawiści. Skutkiem tych zmian będzie transfer siedzib mediów społecznościowych z USA do Unii Europejskiej.

26.06.2020

Chorzy powinny mieć prawo głosu, mimo że w pandemii są bardziej narażeni

Wybory Koronawirus

Osoby chore czy starsze, przebywające w szpitalach lub domach opieki nie powinny być pozbawione prawa głosowania. Tymczasem w wielu placówkach, tzw. obwodach odrębnych, nie będzie komisji wyborczych przez pandemię. Jednocześnie prawo wyłącza głosowanie korespondencyjne w takich miejscach. Osoby takie, jeśli uznają, że ograniczono ich prawa wyborcze, będą mogły złożyć protest wyborczy.

26.06.2020

Lekarze zniecierpliwieni sytuacją z biegłymi, proponują zmiany... dla siebie

Wymiar sprawiedliwości

Wynagrodzenia biegłych lekarzy powinny być wyjęte z trybu ustawowego - uważają medycy i chcą zaproponować Ministerstwu Sprawiedliwości konkretne rozwiązania. W ich ocenie zmiany są pilnie potrzebne, bo sporządzane teraz opinie w sprawach medycznych pozostawiają wiele do życzenia, a stawki nie są dla praktyków atrakcyjne. Problem w tym, że w ocenie pozostałych biegłych i prawników konieczne są zmiany systemowe.

26.06.2020

Wyższa płaca za lepsze efekty - system wynagrodzeń nauczycieli do poprawki

Kadry w oświacie

Zamiast dodatku stażowego wysoki dodatek za efekty pracy nauczyciela - taki pomysł na reformę wynagrodzeń pedagogów mają samorządowcy. Eksperci wskazują, że wdrożenie takich przepisów byłoby bardzo trudne, bo nie da się w praktyce ocenić, efektywności pracy pedagoga.

26.06.2020

HFPC: tarcza 4 narusza dyrektywę o dostępie do adwokata

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Mijają już prawie cztery lata od momentu kiedy Polska miała wdrożyć dyrektywę unijną o dostępie do adwokata. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że polskie przepisy są w tym zakresie wystarczające, innego zdania są obrońcy praw człowieka i prawnicy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uzupełniła właśnie swoją skargę do Komisji Europejskiej o wątpliwości prawne związane z przepisami przyjętymi w tarczy antykryzysowej 4.

26.06.2020

Prezydencka propozycja finansowania zdrowia wymaga konkretów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Kierunek zaproponowanych przez prezydenta rozwiązań dotyczących Funduszu Medycznego jest dobry, bo pieniądze mają iść m.in. na profilaktykę, refundację leków i bezlimitowe leczenie dzieci - wskazują eksperci. Dodają jednak, że, póki co, brakuje tu wielu szczegółowych regulacji - m.in. wskazania źródła finansowania Funduszu.

26.06.2020

Monika Całkiewicz została Dziekanem Rady OIRP w Warszawie

Prawnicy

Monika Całkiewicz, dotychczasowa Wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, została wybrana Dziekanem Rady OIRP w Warszawie na najbliższe 4 lata. Otrzymała 260 głosów poparcia, przy zaledwie pięciu głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się.

25.06.2020

Drzwi do lokali wyborczych powinny być otwarte

Wybory Koronawirus

Otwarte drzwi do lokali wyborczych, własne długopisy i oczywiście maseczki, dezynfekcja i odstęp od innych osób. Specjalny reżim dla członków komisji wyborczych. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne, jak zachować się podczas wyborów.

25.06.2020

Bon turystyczny nie uratuje branży

Koronawirus

Branża turystyczna jest w złej sytuacji, a firmy zajmujące się spotkaniami biznesowymi, transportem oraz nastawione na klientów zagranicznych w bardzo złej - alarmują Pracodawcy RP. 87 procent hoteli ma problemy z płynnością finansową i bon turystyczny im nie pomoże, podobnie jak przewoźnikom autokarowym.

25.06.2020

Poczta doręcza pakiety wyborcze do osób w kwarantannie

Wybory Koronawirus

Poczta Polska ma dostarczyć pakiety wyborcze osobom w kwarantannie do 26 czerwca. Przewidziano w takich wypadkach specjalną procedurę, bez wrzucania do skrzynek odbiorczych. Wszystkie pakiety doręczają dwuosobowe komisje składające się z pracowników, którzy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące.

25.06.2020

Duży przedsiębiorca musi szybciej płacić małemu

Prawo gospodarcze Finanse

Dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami obowiązuje sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Złożenie oświadczenia o statusie dużego przedsiębiorcy ma przeciwdziałać opóźnieniom w zapłacie. Status firmy ustala się na podstawie unijnych przepisów.

25.06.2020

Będzie siedem dni na zgłoszenie płatności na rachunek spoza białej listy

VAT

Ministerstwo Finansów w czwartek opublikowało projekt rozporządzenia, w którym wydłuża czas – z trzech do siedmiu dni – na zgłoszenie wpłaty na rachunek spoza białej listy podatników. Niezgłoszona płatność – wyższa niż 15 tys. złotych - nie może być kosztem. Cały czas nie jest jednak określone, czy trzeba zgłaszać każdą wpłatę na rzecz jednego kontrahenta, czy tylko pierwszą.

25.06.2020

Sądy się "odmroziły", ale nie dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W przypadku większości - bo aż 88 proc. sądów - ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publiczności wstępu do sądów, a w 37,6 proc. zarządzeń prezesów znalazły się przepisy bezwzględnie wykluczające...

25.06.2020

UE chce zmienić zasady opodatkowania alkoholu akcyzą

Akcyza Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Ambasadorzy państw członkowskich przy UE wyrazili w środę zgodę na zmianę zasad opodatkowania akcyzą wyrobów alkoholowych. Zmienione przepisy o strukturach akcyzy mają przede wszystkim poprawić otoczenie biznesowe i ograniczyć koszty ponoszone przez małych producentów alkoholu. Będą także uwzględniać potrzebę ochrony zdrowia i skutecznego poboru podatków.

25.06.2020

W piątek protest przed ministerstwem edukacji

Zarządzanie oświatą

W dniu zakończenia roku szkolnego, jedna z grup rodzicielskich będzie protestować przed gmachem MEN. Ma to być pierwszy z serii protestów, jeśli od września dzieci nie wrócą do szkół. Inna grupa do Ministra Edukacji Narodowej skierowała petycję, by zaczął planować działania umożliwiające powrót uczniów do szkoły we wrześniu.

25.06.2020