Polski sąd wydaje dziewczynkę ojcu, do Rosji - Prokurator Generalny interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Postępowanie prowadzone było w trybie konwencji haskiej i dotyczy dziewczynki z obywatelstwem polskim i holenderskim. Sąd pierwszej instancji uznał, że dziecka wydać nie można, bo na terytorium Federacji Rosyjskiej byłoby pozbawione możliwości obrony praw z uwagi na status cudzoziemca. Sąd apelacyjny zdecydował o jego wydaniu - teraz kasację składa prokurator, powołując się też na COVID-19.

08.07.2020

NFZ zadzwoni do pacjenta i oceni jakość leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Teleporady, zwłaszcza w przychodniach rodzinnych, stały się popularne podczas epidemii. Od 6 lipca do osób, które skorzystały z nich, mogą zadzwonić ankieterzy pracujący na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia i spytać, czy porada faktycznie się odbyła. Nie będzie przy tym pytań o dane wrażliwe.

08.07.2020

W środę w Parlamencie Europejskim końcowe głosowanie w sprawie pakietu moblilności

Prawo pracy

W środę w Brukseli mogą zakończyć się wielomiesięczne prace nad kontrowersyjnymi przepisami ws. przewoźników drogowych, którym przeciwna jest m.in. Polska. Wszystko zależy od tego, czy zgłoszone poprawki zyskają odpowiednie poparcie. Jeśli nie, regulacje staną się prawem i kraje UE będą musiały je wdrożyć.

08.07.2020

Warto sprawdzać, czy wpłaty do PPK trafiają na konto uczestnika

Prawo pracy PPK

Pracownik będący uczestnikiem PPK, od wynagrodzenia którego pracodawca pobiera wpłaty na PPK, ale ich nie przekazuje agentowi transferowemu, powinien zażądać od podmiotu zatrudniającego wglądu do comiesięcznego pliku przekazywanego agentowi. Jeśli to nie pomoże, pozostaje pozew przeciwko pracodawcy – twierdzą eksperci.

08.07.2020

Apteki nie są gotowe na weryfikację autentyczności leków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Wraz z początkiem lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy przewidujące kary finansowe za brak weryfikacji autentyczności leków oraz za niewycofanie niepowtarzalnego identyfikatora. Wysokość kar jest różna dla różnych podmiotów, ale wynoszą one nawet 20 tys. zł. Sprawa jest poważna, bo wiele aptek ma problemy z wykonywaniem tego obowiązku.

08.07.2020

Gdańska prokuratura oskarża autorów akcji zniesławiającej osoby LGBT

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.

08.07.2020

Koronawirus może utrudnić korzystanie z ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Koronawirus

Pojawiło się ryzyko, że przez epidemię koronawirusa może być problem ze skorzystaniem z ulgi w PIT. Na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych po sprzedaży mieszkania są trzy lata. Ewentualne opóźnienia z budowie w rezultacie mogą spowodować konieczność zapłacenia wysokiego podatku. MF nie widzi jednak problemu.

08.07.2020

Dyskryminacja może zawiesić pieniądze z UE, na razie tylko „zimny prysznic”

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Jeśli samorząd naruszy prawo europejskie musi się liczyć z tym, że będzie miał kłopot z uzyskaniem dotacji unijnej lub rozliczeniem już wydanej. Jednym z powodów może być wydanie dyskryminującego prawa miejscowego. Według części ekspertów narzędzia wobec naruszeń są, inni są zdania, że rozdzielanie funduszy w zależności od kryteriów ideologicznych jest nieporozumieniem.

08.07.2020

Brakuje lekarzy rodzinnych - całe gminy zostawione bez opieki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W wielu małych miejscowościach mieszkańcy są pozbawieni opieki lekarza rodzinnego bo nikt nie chce objąć tam praktyki. Młodzi medycy wolą pracować w dużych miastach. Nie pomagają nawet złagodzone wymagania formalne co do kwalifikacji, jakie musi posiadać lekarz pracujący na wsi.

08.07.2020

Przewlekłość wciąż kulą u nogi polskich procesów

Wymiar sprawiedliwości

Aż 95 proc. prawników uważa, że problem przewlekłości postępowań ma w Polsce wciąż charakter systemowy. Ale tylko 11,6 proc. spośród nich jest zdania, że skarga na przewlekłość jest efektywnym środkiem. Przyczyny - w ich ocenie - są różne. Głównie jednak chodzi o kwestie organizacyjne, braki kadrowe w sądach i wszechobecne przywiązanie do papieru.

08.07.2020

Recepty pielęgniarskie są pełnoprawne

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Farmaceuta ma obowiązek realizowania recept wystawionych przez pielęgniarki i położne, ordynujących leki z grupy OTC, a także te dla zasłużonych honorowych dawców krwi.

08.07.2020

W NFZ powstał zespół do przywrócenia pełnego dostępu do świadczeń po pandemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Bernard Waśko, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pokieruje grupą ekspertów, która zajmie się opracowaniem mapy drogowej powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów, po czasie epidemii. Ma zaproponować zarówno działania organizacyjne jak i niezbędne rozwiązania finansowe i prawne.

07.07.2020

Ponowne konsultacje projektu o morskich farmach wiatrowych

Środowisko Prawo AI

Zmiany w zakresie planów łańcucha dostaw materiałów i usług, wymagań projektowania, budowy, eksploatacji i likwidacji morskich farm wiatrowych oraz kwestii przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej – to niektóre rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy o morskich farmach wiatrowych.

07.07.2020

Edukacji daleko do priorytetowych tematów kampanii

Rafał Trzaskowski obiecuje, że zadba o zmiany w finansowaniu edukacji oraz skupi się na przywróceniu prestiżu zawodu nauczyciela. Andrzej Duda zapowiada nowoczesną szkołę, utrzymanie programów socjalnych oraz zwiększenie wpływu rodziców na program nauczania.

07.07.2020

Odwołania sędziów w sprawie powołań tylko przez internet

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego poinformowała, że doręczenia w sprawach odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu powszechnego, będą dokonywane przez Sąd Najwyższy wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

07.07.2020

Trybunał zbada, czy premier może odwołać członka RDS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę w sprawie COVID-19 z 31 marca 2020 r., która przyznała premierowi prawo do odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Regulacja ta wywołała krytykę ze strony pozostałych uczestników dialogu społecznego.

07.07.2020

Lewiatan: Pandemia zmniejszyła szanse na znalezienie nowej pracy

Prawo pracy Koronawirus

Zniesienie większości obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało nieznaczny spadek niepewności na rynku pracy. Jednak z realizowanej przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster 40. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” wynika, że Polacy wciąż obawiają się utraty obecnego zatrudnienia.

07.07.2020