Można zawiesić spłaty kredytu studenckiego

Szkolnictwo wyższe

Osoby, u których pojawiły się problemy ze spłatą kredytu studenckiego, mogą złożyć w banku wniosek o zawieszenie spłat lub zmniejszenie raty do 20 proc. miesięcznego dochodu - radzi resort nauki i szkolnictwa wyższego. Ministerstwo wydłużyło też ważność legitymacji studenckich.

24.03.2020

Pakiet pomocowy może zablokować zwroty VAT

Ordynacja VAT Koronawirus

Jeśli pakiet antykryzysowy zostanie uchwalony w takim kształcie, w jakim przedstawił go rząd, może się okazać, że firmy zostaną pozbawione pieniędzy. Rząd chce zawiesić postępowania podatkowe i kontrole. Z jednej strony – to dobra wiadomość. Nowe przepisy zawieszą jednak również postępowania dotyczące zwrotu VAT.

24.03.2020

FPP i CALPE: Potrzebne regulacje pracy zdalnej poszerzające opcję telepracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Określenie w Kodeksie pracy podstawowych zasada pracy zdalnej postulują FPP oraz CALPE. Ich zdaniem, przepisy powinny obejmować m.in. możliwość wskazania dodatkowego miejsca pracy, warunki, w jakich następować może praca zdalna czy maksymalnego czasu trwania stosunku pracy i jej czasu oraz rozliczania. W rządowym pakiecie tarczy antykryzysowej nie ma takiej propozycji.

24.03.2020

Ruszyły eliminacje do konkursu dla studentów Tax’n’You 2020

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Od poniedziałku, 23 marca, można zgłaszać się do kolejnej edycji konkursu Tax’n’You. Uczestnictwo będzie okazją do sprawdzenia wiedzy akademickiej i skonfrontowania z wymaganiami, jakie obecnie stawia rynek przed nowoczesnym doradcą podatkowym. Konkurs kierowany jest do studentów.

24.03.2020

RPO: Uczniowie bez dostępu do internetu nie mogą być wykluczeni

Zarządzanie oświatą

Nie każdy uczeń ma w domu sprzęt pozwalający mu na wykonanie zadań zleconych przez nauczyciela. Trudna jest zwłaszcza sytuacja dzieci posiadających rodzeństwo, jeśli w domu jest tylko jeden komputer - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich i podkreśla, że przepisy o zdalnym nauczaniu muszą ten fakt uwzględniać, by nikogo nie wykluczać.

24.03.2020

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus

W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.

24.03.2020

Żerujący na koronawirusie oszuści będą blokowani 

Prawo karne Rynek i konsument Koronawirus

Oszuści żerujący na koronawirusie, wyłudzający dane albo pieniądze, będą blokowani, a ich strony umieszczane na liście ostrzeżeń - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu resortu z firmami telekomunikacyjnymi.

24.03.2020

Pacjent z bólem zęba zostaje bez jakiejkolowiek pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prawie wszystkie gabinety stomatologiczne zostały zamknięte. Dentyści nie mają dostępu do środków dezynfekcji ani ochrony osobistej. Apelują, by rząd szybko utworzył w szpitalach sieć doraźnej pomocy stomatologicznej. Świetnie nadałyby się do tego np. dentobusy. Ograniczenia w leczeniu pojawiają się też tam, gdzie miało ich nie być - np. w onkologii.

24.03.2020

Doręczenia pism w dobie koronawirusa - czas na sądy online

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego lub jeśli poczta przestanie działać, będzie można wnosić pisma procesowe przy użyciu e-PUAP lub poczty elektronicznej. Powinno być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym - proponuje MS. Chce dopuścić też skany. Prawnicy generalnie to chwalą, choć widzą braki. W ich ocenie sądy powinny zacząć prace "online".

24.03.2020

Epidemia koronawirusa może wyciąć niepubliczne przedszkola

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą Koronawirus

O ile szkoły podczas przerwy wynikającej z epidemii mogą zdalnie kontynuować swoją działalność, to żłobki i przedszkola nie mają już za bardzo takich możliwości, bo ich główną funkcją jest opieka nad dziećmi. To może być poważny problem dla wielu niepublicznych placówek, bo rodzice buntują się, że musieliby płacić czesne za usługi, których nie otrzymują.

24.03.2020

Brak kar za opieszałość urzędów to furtka do niezałatwiania spraw

Administracja publiczna

Niewydanie przez urząd decyzji w terminie nie będzie karane – przewiduje projekt noweli specustawy koronawirusowej. To uzasadnione o tyle, że w czasie epidemii znacznie ograniczone jest działanie urzędów. Jednak zdaniem ekspertów skoro nie ma stanu nadzwyczajnego, wątpliwości budzi przyzwolenie na niezałatwianie przez administrację spraw, co nie jest korzystne dla obywateli.

24.03.2020

Zbiórki publiczne na walkę z epidemią koronawirusa mają skutki podatkowe

PIT Podatek od spadków i darowizn Koronawirus

W internecie pojawia się coraz więcej zbiórek publicznych. Pieniądze zebrane w tej formie mają wspomóc szpitale w walce z epidemią koronawirusa. Chodzi o zakupy środków ochronnych i sprzętu medycznego. Jedną z akcji prowadzi Fundacja Siepomaga. Wpłacający i otrzymujący wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe - m.in. można odliczyć darowiznę w rocznym PIT.

24.03.2020

Rząd chroni pracowników przed zwolnieniami. A co z firmami, którym ubywa rąk do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Już ponad 41 tysięcy osób korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego – ustaliło Prawo.pl. Tymczasem przedsiębiorcy mają coraz większe braki kadrowe. To największy problem dla strategicznych dla państwa branż, pracujących w ruchu ciągłym - m.in. producentów leków czy żywności. Zdaniem prawników, firmy nie mogą odmówić udzielenia zwolnienia od pracy na okres sprawowania opieki

24.03.2020

Nowa matryca stawek podatku VAT od lipca

VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.

23.03.2020

UE poluzuje przepisy dotyczące deficytów budżetowych

Finanse publiczne Prawo europejskie Koronawirus

Regulacje dotyczące limitów dla deficytów budżetowych krajów członkowskich zostaną poluzowane - zdecydowali w poniedziałek ministrowie finansów państw Unii Europejskiej. Zaproponowała to Komisja Europejska, która przewiduje, że w związku z pandemią koronawirusa wielu krajom nie uda się spełnić kryteriów.

23.03.2020

Minister apeluje do gmin o posiłki dla potrzebujących, będzie większa dotacja

Pomoc społeczna

Wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą liczyć na zwiększenie dotacji do 5 procent środków finansowych na dowóz posiłków w gminie – informuje minister polityki społecznej. W apelu do samorządów przekazanym przez wojewodów przypomina, że pomoc osobom starszym, samotnym i bezdomnym powinna przyznać gmina, łącznie z dowozem posiłku.

23.03.2020

Fundacja Batorego: Wyborów w terminie nie da się zorganizować

Wybory

Organizacja wyborów zaangażuje około 200 tysięcy osób – szacują eksperci Fundacji Batorego. I przewidują trudności ze skompletowaniem komisji i zabezpieczeniem przed koronawirusem ich członków, lokali oraz głosujących. Ograniczenie prawa do głosowania w kwarantannie, szpitalach i za granicą może spowodować protesty wyborcze, a nawet unieważnienie wyniku wyborów.

23.03.2020

ZUS: Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

23.03.2020

Katowice: Sędzia zarażona, sąd zamknięty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ponieważ u jednej z sędziów orzekających w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód potwierdzono zakażenie koronawirusem, decyzją miejscowej Inspekcji Sanitarnej, kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią. Budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach pozostaje zamknięty.

23.03.2020

GIS: Szybkie diagnozy na koronawirusa dla kadry medycznej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny zmienił definicję przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa i rozszerzył ją o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a "manifestującą" objawy. - To rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego -poinformowano.

23.03.2020