Praca zdalna już bardziej na odległość niż przez internet

Prawo pracy Koronawirus

Resort pracy rozważa przeniesienie przepisów dotyczących pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy, ale ostateczną decyzję uzależnia od ustaleń na Radzie Dialogu Społecznego – ustaliło Prawo.pl. Eksperci uspokajają: nawet jeżeli rząd tego nie zrobi albo nie zdąży uchwalić przepisów przed końcem września, gdy moc utracą obowiązujące regulacje, to przedsiębiorcy i tak sobie poradzą.

16.07.2020

Po wyroku TK, możliwa fala prób podważania innych szybko uchwalanych ustaw

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Sądy mają teraz podstawy do kierowania pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie zmian Kodeksu karnego wprowadzonych niedawno tarczą antykryzysową 4, a uprawnione organy do wniosków o zbadanie ich konstytucyjności. Takie są skutki wtorkowego wyroku TK. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące kary łącznej czy kradzieży zuchwałej.

16.07.2020

Konwencja antyprzemocowa - nie do końca przestrzegamy, a chcemy wypowiadać

Prawo karne Prawo rodzinne

Polskie władze od lat nie kryją niechęci do konwencji antyprzemocowej, od miejsca jej przyjęcia nazywanej stambulską. Teraz o wypowiedzenie umowy zabiega "Ordo Iuris" i Marek Jurek.Tymczasem zapisom dokumentu polskie prawo zawdzięcza wiele narzędzi realnie chroniących ofiary przemocy.

16.07.2020

Prof. Kaniewska: Zdalne nauczanie może nas wiele nauczyć

Szkolnictwo wyższe

Przebieg pandemii może uniemożliwić studentom powrót do sal wykładowych - choć wciąż mamy za mało danych, aby o tym decydować. Z kilkumiesięcznego zdalnego funkcjonowania uczelni warto jednak wyciągnąć wnioski i nie stracić tego, co było pozytywne i się sprawdziło - mówi Prawo.pl prof. Bogumiła Kaniewska, rektor elekt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

16.07.2020

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Ocean hipokryzji, zakłamania, cynizmu - tak do zarzutów opozycji odnosił się podczas debaty nad wotum nieufności minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wniosek złożyli jeszcze w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej, ale Sejm w środę wieczorem go odrzucił.

15.07.2020

Sąd unieważnił kolejną uchwałę anty-LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził w środę nieważność uchwały Rady Gminy w Klwowie. Uznał, że podjęła tę uchwałę bez podstawy prawnej, a także przekroczyła swoje uprawnienia. Zdaniem sądu, uchwała nie jest tylko stanowiskiem Rady Gminy w danej sprawie - jak wskazywali jej obrońcy - ale też zawiera wytyczne dla np. dyrektorów szkół.

15.07.2020

Trzy osoby wybrane przez Sejm do komisji do spraw pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Barbara Chrobak, Hanna Elżanowska i Andrzej Nowarski - to osoby, które zostały wybrane 15 lipca przez Sejm do komisji do spraw pedofilii. Wymaganego poparcia nie uzyskał m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Ustawa powołująca komisję obowiązuje od 26 września 2019 r.

15.07.2020

Epidemia i wybory zahamowały biegunkę legislacyjną

W pierwszej połowie 2020 r. przyjęto w Polsce tylko 6,6 tys. stron ustaw i rozporządzeń. To mniej o 44 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Autorzy najnowszej aktualizacji „Barometru stabilności otoczenia prawnego” oceniają, że to efekt epidemii i wyborów prezydenckich.

15.07.2020

Sejm za ustawą o polityce rozwoju

Finanse samorządów

Przyjęta w środę 15 lipca ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju będzie m.in podstawą do przygotowania dokumentów niezbędnych do ubiegania się o środki europejskie w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Ma też uporządkować i wzmocnić efektywności strategii planowania rozwoju Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

15.07.2020

Regiony przygotowują Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej koordynuje przygotowanie przez regiony Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji, które mają pomóc korzystać z Funduszy Europejskich. Polska ma być wśród największych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

15.07.2020

Przejścia dla pieszych będą bezpieczniejsze dzięki dofinansowaniu

W ramach programu „Razem bezpieczniej” w tym roku 6 mln zł trafi do gmin i powiatów, które będą mogły poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Są już wyniki konkursu, który umożliwi modernizację czy doświetlenie przejść oraz wykonanie przejść aktywnych.

15.07.2020

KE ma pomysł na lepsze ściąganie podatków od firm internetowych

CIT Prawo europejskie

Skuteczniejsze ściąganie podatków od firm działających w internecie - to cel pakietu propozycji przedstawionego w środę przez Komisję Europejską. Projekt zaprezentowano w dniu, w którym Komisja przegrała w Sądzie UE z Apple spór o niezapłacone podatki.

15.07.2020

Izba Pracy SN kieruje do Trybunału UE pytania o stosunek służbowy sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Najwyższy postanowił wystąpić z kolejnymi pytaniami prejudycjalnymi w sprawach wniesionych do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego Sądu Najwyższego. Pytania prejudycjalne zadano we wszystkich sprawach, które wpłynęły.

15.07.2020

MF: Rejstr beneficjentów ruszył, kar nie będzie

Compliance

Ministerstwo Finansów potwierdziło Prawo.pl, że przedłużenie terminu na zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego obejmuje również spółki zarejestrowane przed 13 października 2019 roku. Do środy w centralnym rejestrze było już ponad 300 tys. wpisów.

15.07.2020

Znaczne ubytki we wpływach z podatków osłabiają budżety miast

Finanse publiczne Finanse samorządów

Skala ubytków w budżetach miast jest znaczna – wynika z danych z miast za czerwiec i pierwsze półrocze 2020 roku w porównaniu do tego samego okresu w dwóch poprzednich latach. O 8 proc. spadły wpływy z PIT, ponad 12 proc. z najmu i dzierżawy, 30 proc. z użytkowania wieczystego i o 27 proc. z komunikacji miejskiej. Dotkliwe są też straty z tytułu podatków lokalnych.

15.07.2020

Nowy zespół ma opracować standardy opieki farmaceutycznej

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia powołał zespół do spraw opieki farmaceutycznej, który wskaże co będzie wchodziło w jej zakres, jak należy ją finansować. W Sejmie tymczasem po pierwszym czytaniu jest także projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.

15.07.2020

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, będą objęci specjalną opieką

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez 24 miesiące potrwa pilotaż rehabilitacji dla osób, które przeszły COVID-19, ale tylko w szpitalu w Głuchołazach. Pacjenci mają mieć poprawioną wydolność oddechową i otrzymać wsparcie psychiczne. Ministerstwo Zdrowia chce zastosować taki tryb, ponieważ nie ma jednolitych standardów leczenia w dziej dziedzinie.

15.07.2020

NAWA zachęci polskich naukowców do powrotu

Zarządzanie oświatą

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wypłaci grant i wynagrodzenie polskim naukowcom, którzy zdecydują się wrócić do Polski i pomóc w walce z koronawirusem. Wysiłki wielu zespołów naukowych na świecie skupiają się na wynalezieniu szczepionki na wirusa SARS-CoV-2 lub skutecznych sposobów leczenia zakażonych.

15.07.2020

TK piąty raz odracza wyrok w sprawie obniżonych emerytur funkcjonariuszy

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny odroczył do 18 sierpnia br. rozprawę, która miała rozstrzygnąć, czy powtórne zmniejszenie emerytur i rent funkcjonariuszy policji, wywiadu, CBA, BOR i państwowej straży pożarnej jest zgodne z Konstytucją. Czy taka regulacja ustawowa nie narusza ochrony praw nabytych, ani działania prawa wstecz i zasady zaufania obywateli do państwa.

15.07.2020