Rzecznik TSUE: Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

CIT Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzony w Polsce podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE. Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu UE.

15.10.2020

Polski system podatkowy nisko oceniony

Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

W szóstej edycji międzynarodowego rankingu konkurencyjności systemów podatkowych przygotowanym przez Tax Foundation polski system podatkowy został oceniony jako trzeci najgorszy wśród uwzględnionych 36 państw OECD. Za szczególnie złe uznane zostały nie tyle same stawki, co skomplikowanie systemu związane z licznymi preferencjami i wyjątkami.

15.10.2020

NIK: Doskonalenie zawodowe funkcjonariuszy do poprawy

Policja

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak wygląda system szkolenia Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej. Okazuje się, że na podstawowym poziomie funkcjonariusze są dobrze przygotowani do pełnienia służby. Brakuje jednak odpowiedniej liczby szkoleń specjalistycznych. Istotnym problemem jest też brak spójnych systemów szkoleń, powiązanych ze ścieżką rozwoju zawodowego.

15.10.2020

Jest rozporządzenie - od czwartku godziny dla seniorów w sklepach

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy mają obowiązywać od 15 października do odwołania.

15.10.2020

Kasacja Prokuratora Generalnego w sprawie "króla reprywatyzacji"

Wymiar sprawiedliwości

Półtora roku więzienia - to w ocenie Prokuratora Generalnego zbyt niska kara dla Marka M., skazanego w jednej z warszawskich spraw reprywatyzacyjnych. W kasacji skierowanej do Sądu Najwyższego wskazuje na błąd popełniony przez sąd pierwszej instancji, który następnie - w jego ocenie - utrwalił sąd odwoławczy, poprzez nieprawidłową kontrolę.

15.10.2020

Gdy szaleje COVID, szkołę można zamknąć bez opinii Sanepidu

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Koronawirus

Coraz więcej dyrektorów szkół podejmuje decyzje o zdalnym nauczaniu - część z nich bez uzyskania pozytywnej opinii inspektora sanitarnego, bo kontakt z tymi organami bywa bardzo utrudniony. Nikt nie neguje, że zalecenia Sanepidu trzeba stosować, ale wątpliwości budzi ich wiążący charakter. A z drugiej strony - wątpliwe są podstawy prawne takich decyzji.

15.10.2020

Szpitale zapychają się pacjentami z COVID-19 - barierą zaczynają być kadry

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

W placówkach medycznych zaczyna brakować miejsc dla pacjentów z koronawirusem oraz kadry do opieki nad nimi. Ponieważ pomiędzy szpitalami nie ma już jak "przesuwać" personelu, wojewodowie kierują do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy rodzinnych. Prawo na to pozwala, ale praktyczne efekty tego są niewielkie.

15.10.2020

W maseczce, czy bez - dla "zera tolerancji" podstawa wątpliwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Druga fala COVID-19 stała się już faktem, a rząd próbuje ratować sytuację obostrzeniami. Na top liście ponownie znalazły się maseczki, choć to czy można egzekwować ich noszenie, nadal budzi ogromne wątpliwości. Część prawników podstawy widzi - m.in. z powodu żółtej strefy obowiązującej już w całym kraju, inni mówią wprost: służby mogą co najwyżej pouczyć, do mandatu nie mają podstawy.

15.10.2020

Rusza kolejny konkurs na wschodzące gwiazdy rynku prawniczego

Prawnicy

Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą i przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020”. Rozpoczęła się właśnie dziewiąta edycja tego konkursu, organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. Uczestników można zgłaszać do 31 października.

15.10.2020

Spółki komandytowe będą objęte CIT - od maja 2021

CIT Spółki

Od maja 2021 r. minister finansów zamierza objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym od osób prawnych - CIT. Projekt zmian wzbudził krytykę. Nowe przepisy doprowadzą do bankructwa wiele polskich spółek komandytowych, a przedsiębiorcy będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów - uważają prawnicy.

14.10.2020

Samorządy: Nie jesteśmy przez rząd traktowani po partnersku

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządy chcą, by rząd konsultował z nimi działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii. Korporacje miast domagają się między innymi zwiększenia skali przeprowadzanych testów na COVID-19, odblokowania podstawowej opieki zdrowotnej i stworzenia efektywnego systemu nauki zdalnej.

14.10.2020

Spór o to, czy uchwała bez uzasadnienia zawiesza Beatę Morawiec

Prawo karne

Zdaniem obrońców Beaty Morawiec, której Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet i zawiesiła w czynnościach z obniżeniem wynagrodzenia - uchwała nie działa natychmiast. Aby uchwała miała moc prawną musi zostać sporządzona na piśmie i doręczona" zainteresowanej. Adam Tomczyński ogłosił samą sentencję, a potem podał ustne motywy wyroku.

14.10.2020

Dochody z udziałów miast w podatkach wciąż spadają

Finanse samorządów CIT PIT

Spadek dochodów miast z tytułu udziału w podatku PIT wynosi blisko 7 procent rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8 procent – wynika z badań prowadzonych przez Związek Miast Polskich. Analizy dotyczą finansów miast po trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 w ujęciu kwartalnym.

14.10.2020

Senat poprawia ustawę o prawach zwierząt

Środowisko Małe i średnie firmy

Senat nie zgodził się w środę na odrzucenie w całości noweli o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ogranicza ubój rytualny. O odrzucenie ustawy wnioskowała Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie Senat wniósł do ustawy kilkadziesiąt poprawek i teraz ona ponownie trafi do Sejmu.

14.10.2020

RPO: Ratownicy medyczni niedoceniani i za słabo wynagradzani

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rzecznik Praw Obywatelskich niepokoi się zahamowaniem prac w rządzie nad powołaniem samorządu zawodowego ratowników medycznych Problemem, zdaniem RPO, jest też ich relatywnie niskie wynagrodzenie - mimo pracy na pierwszej linii frontu w walce o życie i zdrowie ludzkie, zwłaszcza w dobie pandemii.

14.10.2020

MSWiA: Nie można niepełnosprawnemu utrudniać odbioru dowodu osobistego

Administracja publiczna

Obecne przepisy uzależniają możliwość dostarczenia dowodu osobistego do domu wnioskodawcy m.in. od niepełnosprawności, która powstała po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że rozważy zmianę tej regulacji podczas nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

14.10.2020

Dodatki do dyżurów nie dla ratowników medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych krytycznie odnosi się do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian w ustawie o działalności leczniczej dotyczących dyżurów medycznych w zespołach ratownictwa medycznego. Zdaniem ratowników propozycja ma charakter dyskryminacyjny w porównaniu z innymi zawodami medycznymi.

14.10.2020

Biznes jeszcze apeluje o zablokowanie zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych

CIT Spółki Prawo gospodarcze

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy zakładający opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. - Nie przyjmujcie tej zmiany - zaapelowała do posłów Konfederacja Lewiatan, powołując się na opinie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców.

14.10.2020

ZUS: Od czwartku postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od czwartku, 15 października, kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.10.2020

Komitet Helsiński: Postępowanie wobec sędzi Morawiec ma zastraszyć prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sposób prowadzenia sprawy, a także dotkliwość ekonomicznych sankcji tymczasowych dla sędzi Beaty Morawiec, nasuwają wniosek, że samo rozpoczęcie sprawy i trwanie procedury  są traktowane jako środek zastraszenia środowisk prawniczych - stwierdza Komitet Helsiński w Polsce.

14.10.2020