RPO: Studenci mają prawo do wyrażania poglądów

Prezentowanie przez studentkę Uniwersytetu Śląskiego swoich poglądów przy użyciu grafiki nie zakłócało zajęć. Przerwa w wykładzie spowodowana była jedynie dyskomfortem, jaki odczuwała prowadząca w konfrontacji z zamanifestowanymi przez studentkę poglądami - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

24.11.2020

GIS zaakceptował wytyczne dla ośrodków narciarskich. Będą otwarte

BHP Koronawirus

W strefie czerwonej na terenie ośrodka narciarskiego będzie mogła się znajdować nie więcej niż jedna osoba na 100 metrów kwadratowych, a w żółtej na 75 mkw. powierzchni ośrodka. W strefie czerwonej, a jest nią obecnie cała Polska, restauracje i bary będą zamknięte. Nie wiadomo, czy będą mogły sprzedawać jedzenie i picie na wynos. Z wytycznych to nie wynika.

24.11.2020

Zakaz lotów do 9 krajów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od środy 25 listopada do 8 grudnia br. będzie obowiązywał zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Do północy we wtorek zakaz dotyczył 10 krajów. Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 listopada 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw.

24.11.2020

Nowe przepisy o stratach uderzą w połączenia odwrotne

CIT PIT

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Według obecnego brzmienia projektu ustawy nowelizującej podatnicy, którzy uczestniczyli w określonych działaniach restrukturyzacyjnych lub konsolidacyjnych utracą prawo do rozliczenia własnych start podatkowych – piszą eksperci z KPMG w Polsce.

24.11.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców ze służby zdrowia walczącej z COVID-19

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rodzicom, którzy nie skorzystają z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast rodzice, którzy z tej opieki skorzystają, nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – twierdzi ZUS. Takie stanowisko – jak dowiedział się serwis Prawo.pl - przekazało Zakładowi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.11.2020

Płatnicy składek będą raportować umowy o dzieło - projekt w konsultacjach

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało wzory deklaracji, które mają ułatwić pracodawcom raportowanie do ZUS od 1 stycznia 2021 roku umów o dzieło. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych, a resort nie ukrywa, że celem jest umożliwienie ZUS weryfikowania istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy nazwane umowami o dzieło.

24.11.2020

Szczepionki przeciwko COVID-19 będą dostępne dla wszystkich, ale nie obowiązkowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd zawarł umowy na dostarczenie szczepionek na COVID-19 z trzema producentami. Jak deklaruje Adam Niedzielski, minister zdrowia, zabezpieczają one populacje ponad 30 mln ludzi, czyli wszystkich dorosłych Polaków. Poinformował też, że centra dystrybucji szczepionek będą utworzone w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

24.11.2020

Grupy konsumentów będą w UE mogły wnosić pozwy zbiorowe

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Ujednolicony model powództw przedstawicielskich we wszystkich państwach członkowskich pozwoli grupom konsumentów łączyć siły i zbiorowo bronić swych praw w Unii Europejskiej. Przepisy pozwalające na to zatwierdził we wtorek Parlament Europejski. Są one konsekwencją m.in. skandalu emisyjnego Volkswagena, przez który ucierpiały miliony osób.

24.11.2020

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

O automatycznym zapisaniu pracownika do PPK decyduje wiek

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Osoba zatrudniona w urzędzie, która ukończy 55 lat w maju 2021 roku, przystąpi do PPK automatycznie, bo o obowiązkowym lub dobrowolnym zapisaniu osoby zatrudnionej do PPK decyduje jej wiek w momencie zawierania umowy o prowadzenie PPK. W przypadku jednostek administracji publicznej tą datą będzie 10 kwietnia 2021 roku,

24.11.2020

MF: Zmian w zakresie wystawiania faktur uproszczonych nie będzie

VAT Rachunkowość

Resort finansów proponował, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu. Zmian jednak nie będzie. W poniedziałek MF poinformował, że w wyniku konsultacji podatkowych podjęto decyzję o nieprocedowaniu zmian w fakturach uproszonych.

24.11.2020

Prezydencki projekt w sprawie aborcji teraz czeka na uzasadnienie TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.

24.11.2020

NIK: Sektor finansów publicznych racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak minister finansów i samorządy zarządzały długiem publicznym. Wyniki kontroli pokazują, że sektor finansów publicznych generalnie racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny. Wyjątkiem była część szpitali. Dużym problemem są natomiast stosowane w Polsce dwie metody obliczania długu publicznego.

24.11.2020

Na nową bramkę JPK trafiło już blisko 3 mln plików

VAT

Do poniedziałkowego poranka podatnicy złożyli już blisko 3 mln plików JPK przez nową bramkę JPK. Ministerstwo zachęca, żeby nie czekać z wysyłką do ostatniej chwili i przypomina, że listopad to pierwszy miesiąc, kiedy podatnicy zamiast osobnej deklaracji VAT i informacji JPK_VAT, składają je w formie jednego dokumentu elektronicznego JPK_V7M (jeśli rozliczają się miesięcznie) bądź JPK_V7K (jeśli korzystają z kwartalnej formy rozliczenia w VAT).

24.11.2020

Praca dla skazanego, tylko gdzie? Koronawirus uderza w kary wolnościowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z drugą falą koronawirusa większość miejsc, w których skazani mogli wykonywać prace społecznie użyteczne zostało zamkniętych, albo wprowadzono w nich restrykcje, które taką pracę uniemożliwiają. Kuratorzy występują więc do sądów o zawieszenie wykonania takiej kary lub - co też się zdarza - o zastępczą karę pozbawienia wolności.

24.11.2020

Mniej testów na COVID-19 - chorzy boją się kwarantanny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Drastycznie spada liczba testów PCR wykonywanych w kierunku COVID-19. Po pierwsze dlatego, że wysyłane są na nie tylko osoby ze znaczącymi objawami choroby, a po drugie wiele osób nie chce się testować i nie zgłasza się do lekarza, mimo podejrzenia infekcji, z obawy przed zamknięciem w domu całej rodziny na kwarantannę.

24.11.2020

Tłumacze przysięgli w sądach najbardziej zagrożeni wirusem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy zabezpieczyły przed zarażeniem COVID-19 sędziów, pełnomocników, obrońców, strony, ale nie tłumaczy przysięgłych. To oni są najbardziej narażeni na pandemię wykonując prace dla wymiaru sprawiedliwości - uważają przedstawiciele tego zawodu. Ministerstwo Sprawiedliwości odsyła tłumaczy, by interweniowali w konkretnych sądach, gdzie jest zagrożenie epidemiczne.

24.11.2020

Instrukcja pracy zdalnej dopuszczalna, ale nie może naruszać godności pracownika

Prawo pracy Koronawirus

Niewłaściwy strój albo tło, a w nim osoby niekompletnie ubrane mogą odwrócić uwagę od najważniejszego nawet służbowego spotkania online. Pracodawcy opracowują więc zarządzenia dotyczące organizowania pracy zdalnej w domu i udziału w wideokonferencjach. Zdaniem ekspertów, takie wskazówki są wskazane, ale instrukcja nie może godzić w dobra osobiste pracowników.

24.11.2020

Pracodawca może zadbać o BHP pracowników zdalnych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Co trzeci Polak pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Pracodawcy mogą pomóc dbać o kondycję, zapewniając między innymi dostęp do regularnych badań profilaktycznych przeciwdziałających najważniejszym problemom.

24.11.2020

Praca zdalna w zamówieniach publicznych wyzwaniem dla urzędów

Zamówienia publiczne Koronawirus

W stanie epidemii większa część prac związanych z przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego może być realizowana w formie pracy zdalnej. Jednak to wyzwanie pod względem organizacyjnym dla pracowników i osób zarządzających zespołami. W komórce zamówień publicznych powinien być „łącznik” pracujący stacjonarnie.

24.11.2020