Zwiększy się liczba uprawnionych do zakupu leków w hurtowniach

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić domom opieki społecznej, domom dziecka, schroniskom dla bezdomnych oraz izbom wytrzeźwień zakup leków w hurtowniach farmaceutycznych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan decyzja ta może wywołać niekontrolowany wywóz leków za granicę, wprowadzanie do obrotu leków sfałszowanych, a także pogorszenie sytuacji finansowej aptek.

12.05.2021

Licencja przymusowa – sposób na zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19

Prawo gospodarcze Farmacja Koronawirus szczepienia

By skutecznie walczyć z wirusem państwa mogą ograniczyć monopol firm farmaceutycznych i odpłatnie przejąć ich patenty na szczepionki przeciwko Covid-19. Przepisy pozwalają na to, ale doświadczenie pokazuje, że producenci leków nie chcą udostępniać licencji. Ale gdyby do tego doszło, procedura jest prawnie skomplikowana i długotrwała.

10.05.2021

Prof. Rogalski: Przepisy antykoncentracyjne obowiązują apteki przez cały okres działalności

Farmacja Ochrona konkurencji

Dotychczas nie budziło wątpliwości, że wymagania, jakie trzeba spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie apteki, muszą być przestrzegane zarówno podczas uzyskiwania zezwolenia, jak i w trakcie prowadzenia działalności. Niestety, wykładnia przepisów przedstawiona w ostatnim wyroku NSA burzy dotychczasowe rozumienie przepisu - pisze prof. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego,

07.05.2021

KE: Do końca roku będą nowe leki przeciwko Covid-19

Farmacja Koronawirus

Komisja Europejska właśnie ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko Covid-19. Zdaniem Unii oprócz szczepień musimy zrobić wszystko, aby lepiej leczyć tę chorobę. Do października mają zostać wprowadzone trzy nowe skuteczne leki. Obecnie dopuszczony jest m.in. amerykański remdesivir produkowany przez Gilead Sciences, a także lek firmy Eli Lilly będący kombinacja bamlanivimabu i etesevimabu.

06.05.2021

Większe nakłady na rozwój przemysłu farmaceutycznego w KPO

Finansowanie zdrowia Farmacja

W Krajowym Planie Odbudowy na pierwotnie na rozwój  produkcji substancji czynnych oraz innych form wsparcia przemysłu farmaceutycznego zarezerwowano tylko 193 300 milionów euro. W wersji przesłanej do Komisji Europejskiej już 300 milionów euro, ale w tzw. części pożyczkowej. To efekt za nacisków m.in. Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk, dziekanów wydziałów farmaceutycznych i chemicznych.

02.05.2021

MZ konsultuje projekt ustawy o badaniach klinicznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Zapewnienie stosowania unijnych przepisów oraz zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań klinicznych w Polsce przez stworzenie przejrzystego systemu prawnego pozbawionego barier o charakterze administracyjno-prawnym - to główne cele skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji publicznych projektu ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

30.04.2021

Krajowi Producenci Leków za dostępnością leków biologicznych w aptekach

Farmacja

Minęło kilkanaście lat od pojawienia się konkurencji cenowej na rynku leków biologicznych, stanowiących przełom w medycynie. W większości krajów UE są one już dostępne w aptece na receptę - w Polsce wciąż wyłącznie w ramach szpitalnych programów lekowych z wyśrubowanymi kryteriami kwalifikacji - sygnalizuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

30.04.2021

Apteki mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną, ale nie ma rozporządzenia, ani finansowania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Od piątku obowiązuje nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Prace nad nim trwały aż 30 lat. Dzięki niemu farmaceuta w porozumieniu z lekarzem będzie mógł prowadzić konsultacje na temat przyjmowanych leków i robić ich przegląd, sprawdzić, czy mogą być jednocześnie zażywane. Tyle, że wciąż brakuje rozporządzenia określającego szczegóły. Apteki mogą działać na podstawie ustawy

16.04.2021

Apteki chcą świadczyć opiekę farmaceutyczną dla pacjentów

Farmacja

Ponad 80 proc. właścicieli aptek niezależnych i pracujących w nich farmaceutów chce realizować usługi opieki farmaceutycznej, czyli czuwać nad prawidłowym doborem leków wspólnie z lekarzem, w tym wypisywać recepty. Zdaniem farmaceutów, tego typu opieka pomoże w rozwoju aptek, pod warunkiem, że zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia.

08.04.2021

Cyfryzacja pozbawia starszych pacjentów bezpłatnych leków. Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmianę

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.

16.03.2021

Terapia genowa w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni ma być refundowana

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Wśród kilkunastu leków innowacyjnych, które mogą zostać objęte refundacją ze środków Funduszu Medycznego znalazł się lek terapii genowej, będący nowoczesną i innowacyjną terapią genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców dzieci z SMA. Obecnie wielu z nich zbiera pieniądze na takie leczenie, a chodzi o miliony złotych.

10.03.2021

Apteki chcą wsparcia finansowego z tarcz pomocowych

Farmacja

​Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o włączenie aptek do tarczy antykryzysowej i finansowej. Jest to już drugi taki apel – nadal bez odpowiedzi pozostaje wystosowany przez NRA 26 stycznia br. postulat o rządowe wsparcie finansowe dla aptek w związku z trwającą od ponad roku pandemią Covid-19.

01.03.2021

Farmacja walczy o miejsce w nowej strategii rządu

Farmacja

Rząd finalizuje prace nad projektem Nowego Polskiego Ładu. Dziś w jego sprawie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Firmy farmaceutyczne apelują, by wspierał on też produkcję leków w Polsce. Zwracają uwagę, że pandemia pokazała, że tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do medykamentów, w tym szczepionek.

22.02.2021

Ewa Krajewska nową szefową inspekcji farmaceutycznej

Zawody medyczne Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek 8 lutego br. Ewę Krajewską na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Krajewska dotychczas była zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

08.02.2021

TSUE: Konsument musi mieć łatwy dostęp do informacji o kosmetyku

Rynek i konsument Farmacja

Informacje dotyczące szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu kosmetycznego, jego funkcji i składników, nie mogą być zawarte w katalogu firmowym, do którego odsyła symbol. Powinny się one znaleźć na opakowaniu zewnętrznym lub pojemniku produktu. Natomiast użyty język musi być zrozumiały dla konsumentów, ponieważ wymaga tego ochrona ich zdrowia

23.01.2021

Polska ma najtańsze w Unii leki generyczne

Pacjent Farmacja

Średni koszt jednej tabletki leku generycznego w Polsce wynosi 10 eurocentów. Tak tanio jest jeszcze w Holandii i Rumunii. W pozostałych krajach Unii jedna tabletka generyka jest droższa. Na Węgrzech o 0,01 eurocenta, na Słowacji o 0,02 eurocenta, a w Czechach o 0,03 eurocenta. Najdrożej jest w Austrii, Włoszech i Francji. Zdaniem firm farmaceutycznych niskie ceny mogą uderzyć w pacjentów.

19.01.2021

NSA: Broszura porównująca ceny leków w aptekach narusza zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka zaprzeczała, że stoi za rozpowszechnianiem broszur. Tymczasem materiały te jednoznacznie wskazywały na możliwość nabycia w prowadzonych przez nią aptekach produktów leczniczych w atrakcyjnych cenach i dyskredytowały placówki prowadzone przez innych przedsiębiorców. Działanie to zostało uznane za zabronioną reklamę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.01.2021

Ustawa o zawodzie farmaceuty już opublikowana

Małe i średnie firmy Farmacja

Opublikowana została ustawa o zawodzie farmaceuty, która reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Wprowadza ona m.in. prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych i wykonywania prostych badań diagnostycznych.

17.01.2021