Aplikanci radcowscy w marcu mogą przystąpić do egzaminów próbnych - odbędą się online. Termin zgłoszenia upływa 24 lutego, samorząd radcowski chce, by aplikanci spróbowali swoich sił przed egzaminami zawodowymi. Do udziału w egzaminie uprawnieni są aplikanci, którzy ukończyli aplikację w grudniu 2021 roku.
Monika Sewastianowicz
18.02.2022
Prawnicy Strefa aplikanta
Senat poparł w środę z poprawkami nowelizację ustawy, zgodnie z którą szpitale sieciowe będą mogły przyjąć za podstawę wyliczenia kolejnego ryczałtu dane sprawozdawcze za 2019 r. Nowela wydłuża też okres składania wniosków o kredyt na studia medyczne. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu.
Jolanta Ojczyk
16.02.2022
Finansowanie zdrowia
Rzecznik praw obywatelskich poprosił ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o wyjaśnienia w sprawie danych o zaszczepionych studentach i pracownikach uczelni. MEiN przedstawiło raport na ten temat - rzecznik pyta jednak o sposób działania i legitymacji prawnej do pozyskiwania danych dotyczących zaszczepienia studentów i doktorantów.
Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Kształcenie prawników nie musi opierać się wyłącznie na klasycznych ćwiczeniach i wykładach, tym bardziej że przewagę na rynku pracy daje doświadczenie. Ciekawą propozycją dla najlepszych studentów jest tutoring - w przypadku prawników pozwala on poznać zawody prawnicze od kuchni, a osobom, które chcą pozostać na uczelni, pomaga w ukierunkowaniu zainteresowań naukowych.
Aleksandra Partyk Monika Sewastianowicz
15.02.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Najwięcej grantów w latach 2011-2021 otrzymali naukowcy pracujący w największych ośrodkach, którzy składają najwięcej wniosków - stwierdza w opublikowanym w poniedziałek raporcie Narodowe Centrum Nauki. To nawiązanie do zapowiedzi zmian w tej instytucji, której MEiN zarzuca nieprawidłowości i brak transparentności przy rozdziale funduszy.
Monika Sewastianowicz
14.02.2022
Szkolnictwo wyższe
Według niektórych badań to studenci doświadczają więcej kryzysów psychicznych niż uczniowie podstawówek czy liceów – przekazuje w komunikacie rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dotykają ich takie problemy, jak lęki społeczne, depresja czy zaburzenia osobowości.
Monika Sewastianowicz
08.02.2022
Pandemia zmniejszyła liczbę studentów i doktorantów, biorących udział w programie Erasmus+. Od 2019 r. liczba uczestników spadła 2,5-krotnie. W ocenie dr. Pawła Poszytka z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) wymiana akademicka i tak została w mniejszy sposób dotknięta przez pandemię, niż branża produkcyjna.
Monika Sewastianowicz PAP
08.02.2022
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz ogłosił we wtorek, że od 1 marca 2022 r. nie będzie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych. Nie wykluczył jednak, że zostaną wprowadzone w przyszłości - w zeszłym tygodniu o tym, że nie ma rozmów na temat obowiązku szczepień nauczycieli, mówił minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
08.02.2022
Kadry w oświacie Koronawirus szczepienia
Przyszłość zawodów prawniczych to już raczej nie papierowy kodeks i zestaw łacińskich paremii w głowie. Według ekspertów, przyszłych prawników w za małym stopniu uczy się korzystania z nowych technologii – i to nawet tak podstawowych jak obsługa systemów informacji prawnej. Potrzebę taką widzą zarówno uczelnie, jak i samorządy prawnicze, choć niejednakowo zamierzają do tego dążyć.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.02.2022
Prawnicy Prawo AI Szkolnictwo wyższe

MEN wskazuje najbardziej pożądane na rynku zawody

Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - te m.in. zawody MEiN uznaje za pożądane na rynku pracy.
Monika Sewastianowicz
07.02.2022
Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Czekamy informację od podmiotów podlegających ewaluacji o osiągnięciach z lat 2017-2021, dane te trafią kolejno do Komisji Ewaluacji Nauki, która na ich podstawie dokona oceny i wyniki tej oceny trafią do resortu - poinformował minister nauki. Cały proces ma się zakończyć w lipcu.
Monika Sewastianowicz
02.02.2022
Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadza ono nową dziedzinę – psychoterapię uzależnień, w której osoby zainteresowane będą mogły odbywać szkolenie specjalizacyjne. To oferta dla lekarzy i pielęgniarek i kilku innych zawodów.
Jolanta Ojczyk
28.01.2022
Zawody medyczne
Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej bo – jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii – głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski o nowym pakiecie rozwiązań, mających zachęcić młodych ludzi do studiowania medycyny.
Monika Sewastianowicz
24.01.2022
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Wzrastająca liczba zakażeń powoduje, że coraz więcej uczelni przechodzi na pracę zdalną. W ten sposób pracuje już m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska. Zgodnie z przepisami to rektor decyduje o przejściu w tryb zdalny lub hybrydowy. Możliwe jest to, gdy pozwala na to specyfika danego kierunku.
Monika Sewastianowicz
24.01.2022
Szkolnictwo wyższe
Na lekcji na temat katastrofy smoleńskiej świetnie sprawdzi się debata oksfordzka. Jedna drużyna będzie uzasadniała, że to największa katastrofa od II wojny, a druga, że nie. Każdy, kto z takiej lekcji wyjdzie, wyrobi sobie własne zdanie. Nie wyobrażam sobie, że w XXI w szkole mamy narzucić młodemu człowiekowi taki, a nie inny sposób myślenia.
Beata Igielska
22.01.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Studia mają przybliżyć zagadnienia z kryminologii w aspekcie ochrony środowiska, ekologii, przestępstw i terroryzmu ekologicznego. Adepci nowego kierunku zajmą się zagadnieniami z zakresu ochrony żywności, środowiska oraz poznają tajniki podejmowania działań specjalistycznych dotyczących tworzenia ekspertyz materiału dowodowego.
Monika Sewastianowicz
21.01.2022
Prawo karne Szkolnictwo wyższe
Rektor nie udostępnił informacji o tym, jakie zarzuty dyscyplinarne postawiono nauczycielowi akademickiemu, ponieważ stanowiły one część akt toczącego się postępowania. Wnioskodawca nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Naczelny Sąd Administracyjny stanął jednak po stronie organu i stwierdził, że akta nie podlegały udostępnieniu.
Dorian Lesner
20.01.2022
Prawo karne Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Unijny projekt pozwoli na wsparcie studentów z autyzmem

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Wsparcie w procesie komunikacji z pracownikami uczelni, oferowane studentom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - to cel ogólnopolskiego projektu „Asystent studenta z ASD”, realizowanego w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), który jest finansowany z Funduszy Europejskich i wpisuje się w założenia rządowego programu Dostępność Plus.
Krzysztof Sobczak
19.01.2022
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych przeciwko COVID-19 grup w Polsce - wynika z danych publikowanych przez resort edukacji i nauki. Podano również, na jakich uczelniach jest najwyższy poziom wyszczepienia. Problemem może być natomiast to, skąd takie dane w ogóle pozyskano.
Monika Sewastianowicz
19.01.2022
Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia
Zajęcia na uczelniach mogą odbywać się w trybie zdalnym, stacjonarnym czy hybrydowym, nie planujemy jakichkolwiek decyzji dotyczących wprowadzenia przymusu prowadzenia zajęć w określony sposób - powiedział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Dodał, że wszystko będzie zależeć od decyzji władz uczelni.
Monika Sewastianowicz
17.01.2022

Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo
Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
17.01.2022
Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

SN wyjaśni, czy studiowanie w szkole milicyjnej to służba w organach SB

Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Sąd Najwyższy wkrótce odpowie na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie obecnie lustrowanych byłych studentów Zamiejscowego Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie Akademii Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Chodzi o to, czy trzeba ustalać, że zwalczali oni opozycję, związki zawodowe, kościoły lub też łamali prawa człowieka i obywatela?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2022
Policja Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Wprawdzie studia prawnicze i administracyjne odbywają się z reguły na tych samych wydziałach, to co do zasady tylko absolwenci tych pierwszych mogą zostać adwokatami lub radcami prawnymi. Chyba, że administratywista zrobi doktorat z prawa, wtedy bez aplikacji może zdać egzamin zawodowy. Teoretycznie umożliwiają to przepisy, chociaż z wpisem na listę jest już problem.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.01.2022
Prawnicy Dla studenta Poprawmy prawo
Wielu nauczycieli akademickich korzysta z podwyższonych, autorskich kosztów uzyskania przychodu - nie będzie to miało wpływu na ich prawo do ulgi dla klasy średniej. Problemem może być natomiast kwota rocznego wynagrodzenia - nie zawsze wystarczy, by z ulgi skorzystać, zwłaszcza po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.
Monika Sewastianowicz
11.01.2022
Szkolnictwo wyższe Polski Ład
To, co minister Czarnek proponuje szkołom wyższym, jest rozmyciem granic, osłabieniem uniwersytetu. Medyczna szkoła zawodowa? W Konstytucji dla nauki uniwersytet został sprowadzony do szkoły zawodowej. Teraz zaś bierzemy szkoły, które nie były uniwersytetami i robimy z nich nie wiadomo co. Za chwilę będziemy się bali pójść do lekarza - mówi dr hab. Joanna Hańderek.
Beata Igielska
11.01.2022
Szkolnictwo wyższe

Podatkowa konferencja w Krakowie już w tę środę

Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
12 stycznia 2022 roku w Krakowie odbędzie kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego "(Nie)bezpieczne podatki". Organizatorem wydarzenia jest Koło Naukowe Prawa Podatkowego TBSPUJ, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W konferencji można wziąć udział w formie zdalnej. Uczestnictwo jest bezpłatne.
Krzysztof Koślicki
10.01.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
W lutym Sąd Najwyższy zajmie się pytaniem, czy sam fakt studiowania w szkołach resortu spraw wewnętrznych na przełomie lat 1989-90 wystarczy do uznania za osobę, która pracowała lub służyła w organach bezpieczeństwa PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej. Pytanie do SN skierował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Śmierć studenta lub doktoranta nie jest według przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce przesłanką skreślenia go z listy. Wykreślony z niej zostanie doktorant, który nie złoży pracy w terminie, ale już nie ten, który tej pracy nie złoży już nigdy. Choć nie powoduje to większych trudności praktycznych, wskazuje na brak konsekwencji ustawodawcy.
Monika Sewastianowicz
05.01.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Poprawmy prawo

Naukowcy zbadają efektywność podatkowego wsparcia innowacji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe
Naukowcy, na zlecenie resortu finansów, będą badać efektywność funkcjonujących w polskim systemie prawnym ulg wspierających inwestycje i innowacje. Wyniki posłużą ulepszeniu przepisów i wyeliminują bariery ograniczających. Wspólny projekt Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Finansów oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, należy do grona zwycięzców VI konkursu Gospostrateg.
Krzysztof Koślicki
04.01.2022
Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe
Zapewnienie szczególnie uzdolnionym studentom warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego - to cel programu "Perły nauki". Rozpoczynający się właśnie nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia potrwa od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r.
Monika Sewastianowicz
03.01.2022
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl