Logo miasta przyjęte wbrew woli mieszkańców
Międzychód używa dwóch logotypów, które promują miasto. Zaproponowana przez miasto grafika nie spodobała mieszkańcom. Woleli stare logo. Ale miasto za nowy już zapłaciło i zaczęło go stosować.
Międzychód używa dwóch logotypów, które promują miasto. Zaproponowana przez miasto grafika nie spodobała mieszkańcom. Woleli stare logo. Ale miasto za nowy już zapłaciło i zaczęło go stosować.
Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dróg samorządowych w 2019 roku. Do 8 lutego można składać wnioski o dofinansowanie dróg samorządowych ze środków rezerwy subwencji ogólnej, której dysponentem jest minister finansów w porozumieniu z ministrem infrastruktury.
Program zapewnia wsparcie finansowe dla gmin na dożywianie mieszkańców. To forma pomocy dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin w trudnej sytuacji.
Specustawa mieszkaniowa nie jest skierowana tylko do inwestorów, wymaga także pewnych działań ze strony samorządu. Nawet najlepsze pomysły deweloperów nie przydadzą się na nic, jeżeli samorząd nie wykaże minimum zaangażowania - pisze adwokat Jacek Kosiński.
Promocja obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych ma polegać na przekazywaniu informacji zwiększających wiedzę na ich temat. Samo ogłoszenie projektu takiej uchwały w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie internetowej urzędu to za mało - stwierdził Wojewoda Lubelski.
Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.
Uchwała rady miasta w sprawie zmiany statutu podmiotu leczniczego to akt prawa miejscowego, który powinien zostać dla swojej ważności opublikowany w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Jeśli obowiązek ten nie zostanie dopełniony, to zachodzi istotne naruszenie prawa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby głos prowadzącego obrady miał większą wagę i decydował o wyniku głosowania w przypadku równej ilości głosów „za” oraz „przeciw” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Od nowego roku nie będzie gminy Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, która zbankrutowała. Na mocy specjalnej ustawy została zniesiona i włączona do sąsiednich gmin – Złocieńca i Drawska Pomorskiego. Samorządy te nie poniosą jednak odpowiedzialności za zobowiązania finansowe Ostrowic.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpi z mocy prawa i będzie odpłatne. Opłatę można uiszczać w ratach przez 20 lat, tak jak obecnie za użytkowanie wieczyste. Prawo przewiduje też bonifikaty, jeżeli właściciel wniesie opłatę jednorazową. Te będą jednak zależne m.in. od decyzji samorządów.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję odwoławczą kilka dni po tym jak jedna ze stron postępowania zmarła. To ustalenie skutkować musiało stwierdzeniem nieważności decyzji, skoro miało miejsce rażące naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Właściciel nieruchomości miał interes prawny w zaskarżeniu uchwały rady gminy, która w sposób sprzeczny z prawem ustalała stawki opłat za zagospodarowanie odpadów od domków letniskowych. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nie musiał on zamieszkiwać na terenie gminy.
Pobocze jest elementem drogi, dlatego zarządcy drogi ma obowiązek usuwać widoczne, istotne nierówności pobocza, zwłaszcza w bezpośredniej bliskości jezdni. Z drugiej strony, pieszy mając do dyspozycji chodnik nie powinien iść poboczem – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na wdrożenie pilotażowego programu dofinansowania ocieplenia domów jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie i wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów emisyjnych. Zadaniem gminy będzie planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma możliwości kwestionowania decyzji o przejęciu przez państwo nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych, ponieważ w takich sprawach - od 1992 r. - nie można stosować przepisów o wznowieniu postępowania, stwierdzeniu nieważności, uchylenia czy zmiany decyzji. Jego zdaniem, to łamanie praw konstytucyjnych.
Rada gminy nie może ryczałtowo określić wysokości kosztów podróży służbowej sołtysa. Kosztów tych nie można też włączyć do kwot diet, a tym bardziej do zryczałtowanej ogólnej kwoty obejmującej obie wartości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.
Nowelizacja ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, którą poparł Senat, zakłada m.in. podanie do publicznej informacji zamiaru ogłoszenia konkursu i wprowadza możliwość nierozstrzygnięcia konkursu.
Wójt, burmistrz, prezydent pełni funkcje zgromadzenia wspólników w jednoosobowej spółce gminy. Wykonując uprawnienia właścicielskie, nie może być członkiem rady nadzorczej spółki komunalnej.
Korzystniejsze warunki przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności przegłosowali w czwartek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta warszawscy radni. Uchwała o 98-procentowej bonifikacie zastąpi tę o 60-procentowej sprzed kilku dni.
Jednym z zadań specjalnego roboczego zespołu samorządowo-rządowego ma być szybkie wypracowanie rozwiązań umożliwiających renegocjację niedawno rozstrzygniętych przetargów na dostawy energii dla samorządów. W ten sposób osłabione mają być skutki spodziewanego wzrostu cen energii.