Redukcje w administracji jak widmo – nieznane analizy, nie ma nawet projektu

Administracja publiczna Koronawirus

Nie wiadomo wciąż, jaka będzie skala i jakie oszczędności po zapowiadanych już pół roku temu zwolnieniach w administracji. Dostęp do informacji publicznej w tym zakresie kuleje, bo projekt nie został upubliczniony. Tymczasem z doświadczeń wynika, że tego typu redukcje przynosiły skromne oszczędności, a administracja powinna być sprawna, zwłaszcza w trudnych czasach.

22.10.2020

Nikt nie ma tyle urlopu, co po awansie w skarbówce

Administracja publiczna Prawo pracy

Wysocy urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej zyskali prawo do dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego - i to nie na podstawie przepisu prawa, ale interpretacji - ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odbywa się to zgodnie z kodeksem pracy, jednak prawnicy poddają w wątpliwość te wyjaśnienia. Wskazują też, że pracodawca może dać pracownikowi więcej niż przewiduje prawo, ale w przypadku stanowisk publicznych powinno to być szczególnie uzasadnione.

22.10.2020

Podwyżki pensji i zmiany w wykazie stanowisk w kancelarii premiera

Administracja publiczna

Bez uzgodnień, z publikacją w Rządowym Centrum Legislacji jako „skierowany do podpisu prezesa Rady Ministrów” był procedowany projekt zakładający zmiany w wynagrodzeniach i stanowiskach w kancelarii premiera. Z uzasadnienia wynika, że dotyczy małej grupy osób, jest związany z przejęciem pracowników resortu cyfryzacji, wzrostem minimalnej pensji i likwidacją stanowisk typu „maszynistka”.

21.10.2020

Miażdżący raport NIK o tworzeniu i organizacji Wód Polskich

Administracja publiczna

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie działa już ponad dwa lata. Nowa, scentralizowana instytucja przejęła zadania samorządów i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz siedmiu regionalnych zarządów zajmujących się gospodarowaniem wodami. NIK punktuje, że stało się to bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu.

21.10.2020

Formularze bez imion rodziców utrudnią egzekucję w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Usunięcie imion rodziców dłużnika z tytułów wykonawczych w egzekucji administracyjnej wprowadzi bałagan w wydziałach windykacji. Będzie problem z ustaleniem, czy sprawa dotyczy właściwej osoby, zwłaszcza przy popularnych nazwiskach, jak Jan Nowak, bo w starych księgach wieczystych nie ma numerów PESEL właścicieli nieruchomości. Resort finansów zmianę tłumaczy ochroną danych osobowych.

20.10.2020

MF zachęca do kontaktów elektronicznych

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów poleca korzystanie z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej. W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych. Zalecenia MF mają związek z epidemią koronawirusa.

19.10.2020

Międzynarodowy Instytut Ombudsmana: Nie ruszajcie Bodnara do wyboru następcy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przepis przedłużający kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy nie został wybrany jego następca, jest zgodny z zasadami międzynarodowymi, a także powszechny w wielu państwach europejskich – głosi stanowisko Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana. Taka sytuacja ma miejsce w Polsce, ale posłowie PiS chcą, by Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tę zasadę.

19.10.2020

Gminy mogą zamknąć cmentarze, ale na razie apelują i czekają na decyzje rządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Nie ma zaleceń inspekcji sanitarnej, by przed 1 listopada zamykać cmentarze, miasta nie planują więc takich posunięć. Póki co, zwiększają częstotliwość specjalnych linii autobusowych, czy oferują usługi mycia grobów. Apelują też do mieszkańców o zaplanowanie wizyt na grobach wcześniej. O rozwagę prosi też branża pogrzebowa. A wszyscy czekają na ruch rządu.

19.10.2020

Spolszczanie imion Mazurów - spór o tożsamość i porządek w dokumentach

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Urząd stanu cywilnego na Mazurach bardziej wierzy dokumentom z lat 50. i 60. niż wyjaśnieniom obywateli, którym zmieniono imiona i nazwiska na bardziej polskie. Nie uznaje też oryginałów z archiwów niemieckich i nie wyjaśnia sprawy z zainteresowanymi. I zamiast Paul "nadaje" autochtonom imię Paweł, zamiast Helga - Olga.

17.10.2020

Dr Kaczocha: Błędy w aktach podustawowych często się powtarzają, a można ich uniknąć

Podatki i opłaty lokalne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

O ile zasadniczo rozporządzenia są właściwie zredagowane, o tyle czasami w aktach prawa miejscowego zdarzają się różnego rodzaju błędy redakcyjne. Dobrze, jeśli osoba, która projektuje akt prawny, jest obeznana z zasadami technik legislacyjnych. To, kto sporządza projekt aktu, może mieć wpływ na sposób jego redagowania - wskazuje dr Mateusz Kaczocha.

16.10.2020

MSWiA: Nie można niepełnosprawnemu utrudniać odbioru dowodu osobistego

Administracja publiczna

Obecne przepisy uzależniają możliwość dostarczenia dowodu osobistego do domu wnioskodawcy m.in. od niepełnosprawności, która powstała po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że rozważy zmianę tej regulacji podczas nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

14.10.2020

Resort od funduszy nadal walczy o dobry język urzędowy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów i Funduszy Regionalnych przypomina, że 13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. I deklaruje dalsze zabiegi o to, by ten standard na stałe zagościł również w wielu urzędach, firmach czy instytucjach publicznych w Polsce.

13.10.2020

Premier na kwarantannie - apeluje o ostrożność i odpowiedzialność

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaję się na kwarantannę - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Uważajmy na siebie i bądźmy odpowiedzialni. Wszystkim życzę zdrowia - dodał szef rządu.

13.10.2020

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

12.10.2020

NIK: Zarządzanie mieniem państwowym wymaga poprawy

Administracja publiczna

Mimo że działania Agencji Rozwoju Przemysłu SA w zakresie zarządzania aktywami były zgodne z obowiązującym prawem, to Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła wiele uchybień. Nie zadbano na przykład o kompleksowość planów strategicznych, koszty utworzonych funduszy inwestycyjnych przewyższały przychody, zabrakło też ewaluacji modelu zarządzania i przyjętych instrumentów.

12.10.2020

Decyzja o warunkach zabudowy ważna bezterminowo, ale może wygasnąć

Administracja publiczna Budownictwo

Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.

12.10.2020

Nie będzie ustawowego limitu kar umownych w zamówieniach publicznych

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Przepis o maksymalnej wysokości kar umownych wypadł z projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych. Przeciwko takiemu ograniczeniu opowiedzieli się: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Prokuratoria Generalna i przedstawiciele samorządów, bo straciłby na tym budżet. Dlatego zamiast przepisu, będą jedynie rekomendacje.

12.10.2020

Zmiany w działach administracji - łączność do ministra aktywów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Ministerstwo Aktywów Państwowych przejmuje od resortu infrastruktury komórki organizacyjne oraz pracowników obsługujących dział łączność - wynika z opublikowanych w sobotę rozporządzeń Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej z 1997 roku, dział łączność obejmuje sprawy poczty.

10.10.2020

Prof. Krawiec: Mediacja petenta z urzędnikiem to mrzonka

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mediacja w postępowaniu administracyjnym nie przyjęła się. Wciąż pokutuje przekonanie, że relacje administracji z obywatelami są oparte na władztwie. Jeśli zmienimy ten sposób myślenia, mediacja w postępowaniu administracyjnym może stać się bardziej popularna – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.10.2020