united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Pod koniec grudnia władze Radomia skierowały do sądu pozew w związku z niewystarczającą subwencją oświatową za 2021 r. - to 62,9 mln złotych. To kolejny samorząd, który domaga się od Skarbu Państwa zwrotu pieniędzy za wydatki poniesione na oświatę. I zapewne nie ostatni, bo - jak się okazuje - w tej kwestii reforma finansowania samorządów ma charakter bardziej wizerunkowy niż faktyczny.
Monika Sewastianowicz
03.01.2025
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiła w czwartek zapowiedź nowych przepisów dotyczących ewakuacji ludności i zabezpieczenia mienia. Chodzi o przypadki zarządzenia ewakuacji osób zamieszkujących wskazany obszar, w szczególności z rejonów zagrożonych niebezpieczeństwami wynikającymi z działań zbrojnych lub klęsk żywiołowych.
Krzysztof Koślicki
02.01.2025
Administracja publiczna
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił nabór wniosków o dotacje na łączną kwotę 24 mln złotych. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania środowiska. Pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.
kk/pap
02.01.2025
Środowisko
Od 2025 roku kolejne polskie przedsiębiorstwa zmierzą się z koniecznością raportowania ESG. Chociaż małe firmy nie mają jeszcze takiego obowiązku, więksi kontrahenci już teraz oczekują od dostawców wdrażania „zielonych” procesów. Przemysł energochłonny czekają liczne, kosztowne inwestycje – zarówno we własne źródła zielonej energii, jak i w technologie zwiększające efektywność energetyczną.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.01.2025
Środowisko Prawo gospodarcze
System kaucyjny nie ruszy 1 stycznia 2005 r., tylko dziewięć miesięcy później, czyli 1 października br. W Nowy Rok weszły w życie przepisy, które przesuwają system kaucyjny w czasie, co nie zadawala przedsiębiorców. Chcieliby odroczenia daty wejścia w życie aż do 1 stycznia 2026 roku.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.01.2025
Środowisko Odpady Rynek i konsument

Im bogatsza firma, tym więcej zyska na zmianach w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Przedsiębiorcy, którzy jednego dnia zaliczą do środków trwałych posiadane ruchomości i nieruchomości, np. dealerzy samochodowi – auta, którymi handlują, a mali deweloperzy - mieszkania na sprzedaż czy domy pokazowe, a następnego dnia je sprzedadzą, nie będą musieli płacić składki zdrowotnej od uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Bo rząd nie wprowadził żadnego mechanizmu zabezpieczającego przed nadużyciami. W efekcie im bogatszy przedsiębiorca, tym więcej zyska, a ubytek we wpływach ze składki zdrowotnej, który zasila NFZ, może być wyższy niż zakładał rząd.
Grażyna J. Leśniak
02.01.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Klauzule waloryzacyjne to nic innego jak postanowienia umowne, które określają zasady dokonywania waloryzacji (zmiany) wynagrodzenia wykonawcy. Obowiązek ich zawarcia w umowie wynika z ustawy Prawo zamówień publicznych. Często jednak spory w tym zakresie wymagają zaangażowania prawników, a ostatecznie – w przypadku braku porozumienia – rozstrzygane są na gruncie postępowań sądowych – piszą Krzysztof Granat i Karolina Janik, eksperci z Kancelarii Radców Prawnych K&L Legal Granat i Wspólnicy.
Krzysztof Granat Karolina Janik
02.01.2025
Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Jeżeli wobec posła lub senatora wydano nakaz, ale nie zastosowano środka tymczasowego w postaci tymczasowego aresztowania, bo ten ukrywa się przed organami ścigania, zostanie mu m.in. odebrane uposażenie parlamentarne oraz dieta. To kluczowa propozycja poselskiego projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który właśnie trafił do Sejmu. To bezpośrednia odpowiedź na działania posła Marcina Romanowskiego.
Inga Stawicka
31.12.2024
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jak wskazano w uzasadnieniu, nowe rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Inga Stawicka
31.12.2024
Prawo gospodarcze
Od ponad czterech miesięcy w Dzienniku Ustaw nie został ogłoszony korzystny dla tzw. wcześniejszych emerytów wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Dzięki niemu świadczenia od 150 do 200 tys. seniorów mogą wzrosnąć nawet o 1200 zł, każdy może też otrzymać 64 tys. zł wyrównania. RPO ponownie wystąpił do szefa kancelarii premiera, przypominając, że w opinii z 7 grudnia 2024 r. Komisja Wenecka skrytykowała zwłokę w publikowaniu orzeczeń TK.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sąd Najwyższy wyrokiem z 11 grudnia 2024 r. uwzględnił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie o wysokość podstawy wymiaru składek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą. Rzecznik wywodził, iż ZUS nie mógł podważać podstawy wymiaru składek, pomimo iż dotyczy przedsiębiorcy, który podstawę wymiaru składek podwyższył w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, tj. w lipcu 2018 r.
Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Posłowie Konfederacji postanowili zająć się ochroną dziedzictwa sensorycznego wsi. Chodzi im m.in. o pianie koguta, kwakanie kaczek, beczenie owiec, odgłosy ciągników rolniczych czy też zapach obornika. Przygotowali przepisy, dzięki którym mieszczuchy nie będą mogły "zmuszać" rolników do ograniczania przykrych zapachów.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.12.2024
Waloryzacja, a nie podwyżka - tak nauczyciele określają zapowiadane na przyszły rok zmiany w ich wynagrodzeniach - wzrost ma wynieść 5 proc., czyli osiągnąć pułap prognozowanej w 2025 roku inflacji. Kwestię tę regulują dwie ustawy - budżetowa i okołobudżetowa. Wynagrodzenie pedagogów wzrosnąć ma o 5 proc.
Monika Sewastianowicz
31.12.2024
Zarządzanie oświatą

Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska Tomasz Ciechoński Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Monika Sewastianowicz Robert Horbaczewski Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
31.12.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Co się jeszcze zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu – to tylko niektóre ważniejsze zmiany prawne, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Publikujemy drugą część omówienia zmian w prawie.
Beata Dązbłaż
31.12.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Ze względu na rodzaj działalności pracownicy mają planowaną pracę każdego dnia roku – w tym także w święta, Sylwestra itp. - w sposób ciągły. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik spóźnia się na poranną zmianę lub nawet wcale się nie pokazuje. Często ma to miejsce po dniu świątecznym lub innym, który połączony jest zwyczajowo z zabawą (Sylwester). Co można zrobić, jeżeli np. w poranek 1 stycznia nie pojawi się zmiennik? Czy można nakazać dłuższą pracę osobie, która pracowała na nocną zmianę czy też konieczne będzie wezwanie innego pracownika?
Marek Rotkiewicz
31.12.2024
Prawo pracy

Czy w Polsce potrzebna jest niewypłacalność municypalna?

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
W Polsce żadna z jednostek samorządu terytorialnego nie posiada zdolności upadłościowej ani restrukturyzacyjnej. Zadłużenie gmin w Polsce stanowi jednak realny problem, a to jednoznacznie uzasadnia sens poszukiwania odpowiednich środków prawnych na wypadek niewypłacalności. Czas na dyskusję o potrzebie niewypłacalności municypalnej w Polsce – uważa prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
31.12.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

W 2025 roku na mapie Polski będzie siedem nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od 1 stycznia 2025 roku na mapie Polski pojawi się 7 nowych miast, z czego aż trzy w województwie lubelskim. Miastami zostaną Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl. Zmienią się też granice niektórych gmin i miast, a także w jednym przypadku siedziba władz gminy.
Robert Horbaczewski
30.12.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła jednocześnie, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która wydała to orzeczenie - jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.
kk/pap
30.12.2024
Wybory

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.
Inga Stawicka
30.12.2024
Prawo karne Samorząd terytorialny Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Poprawmy prawo Obrona cywilna
W nowym roku przedsiębiorcy zmierzą się z kolejnymi zmianami w zakresie odpadów. Nie trzeba będzie segregować budowlanych resztek na placu budowy, zabierze je odpowiednia firma. Niestety, znacznie drożej zapłacą za korzystanie z bazy danych o odpadach. Za to, zawodny dziś, system ma działać lepiej. Podnoszenie opłat za korzystanie z tak niedopracowanego oprogramowania, to jak płacenie za produkt w wersji demo - komentują prawnicy.
Zofia Jóźwiak
30.12.2024
Środowisko Odpady
Pracodawcy mogą różnicować benefity dla poszczególnych grup pracowników, jeśli to merytorycznie mocno uzasadnią, nawet gdy na pierwszy rzut oka to dyskryminacja ze względu na płeć. Ważne jest też to, kto negocjuje dodatkowe pieniądze dla załogi i jakie dokumenty u pracodawcy regulują wynagrodzenia.
Michał Kosiarski
30.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Żołnierz z powodu licznych zwolnień lekarskich oraz słabych wyników w szkoleniach i egzaminach został zwolniony z wojska i przeniesiony do rezerwy. Mimo trudnej sytuacji osobistej i zdrowotnej dowództwo uznało, że brak dyspozycyjności oraz niska samodzielność żołnierza uniemożliwiają mu dalszą służbę na zajmowanym stanowisku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie podtrzymał decyzję dowództwa.
Marek Sondej
30.12.2024
Wojsko

Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż
28.12.2024
Pomoc społeczna Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Za pracę nadliczbową przysługiwać będą standardowe świadczenia – wynagrodzenie oraz dodatek 100 proc. lub czas wolny. Należy także wypłacić dodatek za pracę w nocy z zastosowaniem dwóch stawek: dla grudnia oraz stycznia. Praca nie będzie pracą w święto, o ile regulacje obowiązujące u pracodawcy nie określają godziny rozpoczęcia przedziału czasowego traktowanego jako praca w święto na godz. 0:00.
Marek Rotkiewicz
28.12.2024
Prawo pracy
Spółdzielnie mieszkaniowe obawiają się obowiązkowej selektywnej zbiórki tekstyliów i alarmują resort środowiska. Przewidują, że mieszkańcy nadal będą wrzucali stare buty czy ubrania do koszy na zmieszane śmieci. A to zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo karnych opłat za brak segregacji odpadów.
Zofia Jóźwiak
28.12.2024
Odpady Nieruchomości
Prawo do odmowy służby wojskowej z powodów sumienia lub przekonań religijnych jest powszechnie uważane za jedno z praw człowieka, które podlegają ochronie zarówno międzynarodowej, jak i krajowej. W świetle ustawy o obronie Ojczyzny realizacja tego prawa może napotkać poważne trudności, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwa - dowodzi adwokat Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski
28.12.2024
Wojsko
24 grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw e- poinformowała w piątek, 27 grudnia 2024 r., Kancelaria Prezydenta RP. Jednocześnie szefowa Kancelarii przekazała, że głowa państwa skieruje tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2024
Prawo pracy
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego zarzuca prokuratorowi generalnemu, że nie uznając Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kieruje do niej skargi nadzwyczajne. Prokuratura robi to z reguły w interesie obywateli, ale to szerszy problem, bo wielu prawników nie uznając neosędziów, przyjmuje ich orzekanie do wiadomości, gdy to jest w interesie ich klientów. - Jako adwokat mam obowiązek działać na korzyść klienta - tłumaczy adwokat Ryszard Kalisz.
Krzysztof Sobczak
27.12.2024
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

PIE: Produktywność pracy polskich mikrofirm jest 2,5 razy niższa od średniej unijnej

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Rynek pracy
Mikrofirmy zarówno w Polsce, jak i w UE, stanowią przeważającą część sektora przedsiębiorstw. W całej Unii jest ich ok. 31 mln, co stanowi 94 proc. ogółu firm. W Polsce w 2023 r. było 2,2 mln mikrofirm, których udział w całym sektorze wyniósł 97 proc. W takich firmach w Polsce pracuje 42 proc. ogółu zatrudnionych - w UE średnio 30 proc. Dużą różnicę pomiędzy polskimi a unijnymi mikrofirmami można też zauważyć, porównując produktywność pracy. U nas wyniosła w 2022 r. 14 tys. EUR w przeliczeniu na pracownika, podczas gdy średnia dla UE to 38 tys. EUR.
Grażyna J. Leśniak
27.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Rynek pracy