Prawo.pl
Fontanny, drogi czy defibrylator to pomysły mieszkańców uznawane przez gminy. Wybieg dla psów nie miał już tyle szczęścia. Gminy ustalały różne zasady budżetów partycypacyjnych, a restrykcyjne prawo zniechęca do działań. Przepisy o budżetach obywatelskich wymagają więc zmian - uznała Najwyższa Izba Kontroli.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny

Brakuje lekarzy - szpitale zamykają coraz więcej oddziałów

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Z powodu braków kadrowych co raz więcej dyrektorów szpitali zawiesza funkcjonowanie oddziałów i odsyła pacjentów z kwitkiem. Brakuje m.in. pediatrów, internistów, anestezjologów, chirurgów i ginekologów. problem narasta również z powodu tzw. lojalek podpisanych przez lekarzy w ubiegłym roku.
Katarzyna Nowosielska
02.09.2019
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w programie społecznego budownictwa czynszowego. Ruszył właśnie nabór wniosków, potrwa do 30 września.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.09.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Po 10 latach, w 2021 r. odbędzie się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Wziąć ma w nim udział 17 tysięcy rachmistrzów, a kosztować ma 386 mln zł. Wydatki pokryje budżet państwa. 
Agnieszka Matłacz Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.08.2019
Finanse publiczne

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.
Agnieszka Matłacz
31.08.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy
W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców do 2022 roku, co pięć lat, sporządzane będą mapy hałasu. Podobne opracowania mają dotyczyć także terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach. Taki obowiązek wprowadza uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Środowisko
Lepszy zasięg w telefonie, szybki internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma - to skutki, które ma przynieść nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do tej regulacji i teraz trafi ona do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Budownictwo Prawo AI

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny
Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.
Mariusz Łubiński
31.08.2019
Samorząd terytorialny
Dwa hamulce, mocne oświetlenie, mniejsza prędkość i sygnał dźwiękowy – to zdaniem ekspertów niezbędne elementy wyposażenia elektrycznych hulajnóg. Są też wnioski, również posłów, o przyznanie miastom narzędzi do wyłączania z ruchu i ustalania miejsc parkowania takich pojazdów. Według wiceministra infrastruktury odrębne regulacje w tym zakresie są zbędne.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.08.2019
To na gminie spoczywa obowiązek zapewniania napojów do picia strażakom ochotnikom uczestniczącym w akcjach ratowniczych. Ilość i asortyment określa kierownik akcji ratowniczej – wyjaśnia MSWiA.
Robert Horbaczewski
31.08.2019
Samorząd terytorialny
Centralny Rejestr Lotów, doprecyzowanie listy osób, które mogą znajdować się na pokładzie oraz zakaz lotów członków rodzin, którzy nie znajdą się w oficjalnej delegacji - m.in. takie rozwiązania przewiduje ustaw o lotach najważniejszych osób w państwie, którą uchwalił Sejm.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Administracja publiczna

Marian Banaś nowym prezesem NIK

Administracja publiczna
Dotychczasowy minister finansów Marian Banaś został w piątek powołany przez parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie kierował Izbą przez najbliższe sześć lat. Banaś pracował w NIK w latach 1992 - 2015, a potem był urlopowany na czas pracy na kolejnych stanowiskach w Ministerstwie Finansów.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Administracja publiczna

MEN: 4,6 mln uczniów rozpocznie rok szkolny w 24 tys. szkół

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W poniedziałek 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. To to również pierwszy dzień zajęć dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli oddziałów przedszkolnych.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

200 nowych karetek ma wzmocnić system ratownictwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
200 ambulansów trafi do zespołów ratownictwa medycznego na przełomie września i października - zapowiedział w piątek podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki. - Rozpoczynamy ogromny program wymiany karetek - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Według rządu rekompensatą dla samorządów po obniżce stawek podatku dochodowego są rosnące dochody z tego podatku. Samorządowcy i posłowie opozycji są zdania, że rząd nie powinien zrzucać kosztów reform na samorządy.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.08.2019
Finanse samorządów
Brakuje pieniędzy na opiekę nad cmentarzami wojennymi. Najwyższa Izba Kontroli przypomina o tym tuż przed obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. o kontroli w południowo-wschodniej Polsce, złożyła wniosek do Ministra Finansów w sprawie zwiększenia środków na ten cel.
Monika Sewastianowicz
30.08.2019
W rozstrzygnięciu nadzorczym, wojewoda powinien podać przepisy, z którymi kwestionowana uchwała jest niezgodna i wykazać naruszenie prawa, wskazując przy tym na wykładnię przepisu i jego właściwe zastosowanie. Rozpoznający sprawę WSA w Gdańsku podkreślił, że przesłanki jego działania muszą być wyrażone wprost i nie mogą być przedmiotem dociekań.
Dorian Lesner
30.08.2019
Samorząd terytorialny
Rada Legislacyjna przy premierze uważa, że projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym powinien być lepiej dopracowany. Chodzi szczególnie o odszkodowania i nieuzasadnioną komunalizację. Ale Sejm może już nie zdążyć uchwaleniem tych zmian w obecnej kadencji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2019

Samorządy bez budżetów i inwestycji

Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Według przedstawicieli samorządów konieczna jest rekompensata zmian w podatkach, przez które zmniejszą się ich dochody. Rząd informuje o wzroście udziału gmin we wpływach z podatków, ale nie pokrywa ciągle rosnących wydatków samorządów. Gminy alarmują, że wiele z nich nie uchwali budżetów na przyszły rok i zrezygnuje z inwestycji.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.08.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów PIT
Projekt w sprawie pakietu odpadowego poznamy pod koniec roku – zapowiedział w czwartek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Nie będzie w nim jednak stawek dla poszczególnych opakowań, np. butelek plastikowych czy papieru. Polska musi wdrożyć unijne przepisy w tym zakresie do końca przyszłego roku.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Środowisko
Wchodząca w życie 12 września br. ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wprowadzi niezwykle ważne dla zdrowia polskich dzieci - podkreśliła w czwartek wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. I dodała, że dzięki niej każda szkoła podstawowa i średnia w całym kraju będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.
Krzysztof Sobczak
29.08.2019
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Konstytucja pozwala prezydentowi na weto, czyli odmowę podpisania ustawy i przekazanie jej Sejmowi z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie. Z uprawnienia tego Andrzej Duda skorzystał w obecnej kadencji Sejmu pięć razy. Prezydenckie wnioski utknęły w Sejmie - żaden nie został rozpatrzony.
Agnieszka Matłacz
29.08.2019
Administracja publiczna
NIK sprawdził, jak wygląda pomoc ośrodków pomocy społecznej dla byłych osadzonych. Okazuje się, że mogą liczyć tylko wsparcie doraźne. Brakuje pomocy długofalowej i kompleksowej, która pozwoliłaby na ponowną adaptację w społeczeństwie.
Agnieszka Matłacz
29.08.2019
Pomoc społeczna
Miasto Mielec przy okazji ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty śmieciowej chciało pozyskać dane do systemu Miejskiego SMS, który przypomina między innymi o zbliżających się terminach płatności. RIO w Rzeszowie zakwestionowało taką możliwość, a także inne dane, które zawarło w deklaracji miasto.
Robert Horbaczewski
29.08.2019
Samorząd terytorialny
Obecne przepisy zawierają wiele rozwiązań, które pozwalają zamawiającym realizować zamówienia publiczne dobrej jakości. Nie są jednak stosowane w obawie przed kontrolą. Dlatego Urząd Zamówień Publicznych powinien przygotować wzorcowe dokumenty i dać gwarancję, że nie zostaną zakwestionowane – mówi Tomasz Zalewski, partner w kancelarii Bird&Bird.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Zamówienia publiczne

Gminy wciąż bez wieści, czy dostaną pieniądze na drogi

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
W najbliższych dniach ma się rozstrzygnąć, które samorządy otrzymają wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządowcy wciąż czekają na decyzję premiera w tej sprawie i są już prawie pewni, że nie zdążą przeprowadzić przetargów i wydać środków w terminie. Proszą też o większą transparentność podziału.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo
Jest to pierwszy taki wyrok po reformie edukacji i łączeniu gimnazjów ze szkołami podstawowymi. Gminy mogą regulować uchwałami sytuację majątkową szkół, które są włączane do innych placówek - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z tym, że według NSA "włączenie" szkoły należy rozumieć jako likwidację placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Wrześniowa podwyżka będzie "oczywiście obowiązywała także w kolejnych latach" – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w liście do nauczycieli i dyrektorów szkół. I poinformował, że podjął starania o podniesienie nauczycielskich pensji w następnym roku.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Zarządzanie oświatą
Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.
Krzysztof Sobczak
28.08.2019
Administracja publiczna
W mazowieckim stawki za odpady są najwyższe. Najwięcej płacą mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa - 32 zł za odpady segregowane i 65 zł za niesegregowane. Najniższe stawki są w Białymstoku, odpowiednio 5 i 11 zł. Tak wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za podwyżkami może jednak stać zmowa cenowa regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.
Jolanta Ojczyk
28.08.2019
Środowisko