Przy przyjęciu do szpitala (18 czerwca br. po godzinie 18.00) rozpoznano masywne zapalenie płuc, pomimo tego nie zostały zlecone niezbędne badania (gazometria i prokalcytonina). Badania te mogły wskazać, że u dziecka rozwija się niewydolność oddechowo-krążeniowa, co z kolei mogło zmienić sposób leczenia i zapewnić szybsze przekazanie małej pacjentki do leczenia w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania zlecono dopiero po kilkunastu godzinach, kiedy stan dziecka drastycznie się pogorszył i konieczne było przewiezienie go do specjalistycznej placówki – opisuje NFZ.

NFZ zbadał organizację, sposób realizacji świadczeń medycznych oraz zabezpieczenie obsady medycznej i sprzętu. RPP kontrolował natomiast organizację transportu medycznego i czy nie doszło do naruszenia praw pacjenta. - Wnioski po kontroli NFZ i postępowania RPP są zbieżne, i potwierdzają, że w szpitalu doszło do szeregu nieprawidłowości, które przyczyniły się do śmierci 11-miesięcznej dziewczynki. Ocena obu niezależnych postępowań jest negatywna dla placówki. Szpital otrzymał dzisiaj (9 września br.) wyniki kontroli NFZ i postępowania PRR – czytamy w komunikacie Funduszu.

Czytaj w LEX: Kontrola zarządcza w szpitalu - mechanizmy kontroli >

Brak sprzętu medycznego dla dzieci

W szpitalu brakowało odpowiedniego sprzętu tzn. rurki do intubacji w rozmiarze przeznaczonym dla dzieci. Interwencje medyczne zaś, adekwatne do stanu pacjentki, były podejmowane zbyt późno. Zabrakło także procedur w zakresie zapewnienia transportu do innej placówki w sytuacji zagrożenia życia pacjentki. Przez brak skoordynowanego i skutecznego działania pomiędzy szpitalem a podmiotem realizującym transport, nie doszło do przewiezienia dziecka do innego szpitala, w którym mogło otrzymać pomoc medyczną. RPP stwierdził, że decyzja o pilnym przekazaniu pacjentki do oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci powinna zostać zrealizowana niezwłocznie po stwierdzeniu pierwszych niepokojących symptomów. Podczas organizacji transportu doszło do zatrzymania krążenia u dziecka. Personel podjął reanimację, która niestety zakończyła się niepowodzeniem.

Czytaj w LEX: Zakres kontroli działalności samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej prowadzonej przez podmiot tworzący >

Placówka ukarana

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku karę w wysokości blisko 390 tysięcy złotych. Rzecznik Praw Pacjenta nakazał placówce szczegółowe zalecenia naprawcze, m.in. zobowiązał ją m.in. do przeprowadzenia szkoleń personelu medycznego w zakresie resuscytacji, weryfikacji i korekty procedur dotyczących transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia oraz pilnego przeglądu sprzętu medycznego. Wyniki kontroli NFZ i RPP zostaną przekazane teraz prokuraturze, która prowadzi własne czynności w tej sprawie.