Prawo.pl

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.
Monika Sewastianowicz
25.06.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Przepisy nie dopuszczają łączenia funkcji sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że skoro taka możliwość nie została ustawowo przewidziana, to lokalny prawodawca nie może tego zrobić w akcie prawa miejscowego.
Dorian Lesner
25.06.2019
Samorząd terytorialny
Inspektor Ochrony Środowiska musi udowodnić, że poprzedni właściciel samochodu chciał się go pozbyć z powodu nieużyteczności zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie można nakładać kary na nabywcę rozbitego auta bez takiego dowodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim to 17 instytucja, która przystąpiła do porozumienia na rzecz prostej komunikacji. Podpisanie deklaracji odbyło się 24 czerwca w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.
Krzysztof Sobczak
24.06.2019
Administracja publiczna
Sprawdzenie, czy organy państwa zapewniły odpowiednie warunki obsługi osób przekraczających wschodnią granicę Polski w latach 2015-2018 oraz czy nastąpiła w tym zakresie oczekiwana poprawa - to cel ankiety przeprowadzanej przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK podkreśla, że chce w ten sposób uzyskać jak najszerszą i obiektywną informację o sytuacji w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
24.06.2019
Administracja publiczna
Strona złożyła wniosek do wojewody. Została jednak wezwana do uzupełnienia braków pisma dopiero po niemalże dwóch miesiącach od wszczęcia postępowania. Tymczasem organy mają obowiązek załatwiać sprawy w terminie, odpowiednio koncentrując materiał dowodowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Aleksandra Partyk
24.06.2019
Samorząd terytorialny
Samorządowcy nie zgadzają się na pokrywanie ze swoich budżetów obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli. Protestują też przeciwko sposobowi nowelizacji Karty Nauczyciela, który nie dał im szansy się wypowiedzieć. Obawiają się też skutków zapowiedzi rządu o obniżki podatków, która miasta należące do Unii Metropolii Polskich będzie kosztowała 2 mld zł rocznie.
Hanna Hendrysiak
24.06.2019
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Analizujemy propozycje wszystkich stron, które dotkną dyrektywy odpadowe i plastikowa. W wakacje przedstawimy założenia przepisów implementujących je do polskiego prawa – zapowiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Szczegółów jednak nie zdradził. Pewne jest, że firmy, które wykorzystują opakowania z recyklingu, będą lepiej traktowane.
Jolanta Ojczyk
24.06.2019
Środowisko
Niektóre obiekty budowlane np. banery reklamowe czy kapliczki, które według dotychczasowej wykładni wyłączały przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, nie mają powierzchni użytkowej. Na gruncie nowelizacji może więc powstać w takich sytuacjach konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego – uważa dr Łukasz Sanakiewicz.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Po polskich drogach jeździ już kilkadziesiąt tysięcy samochodów na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących ich rejestrowania w wojewódzkich ewidencjach zabytków.
Robert Horbaczewski
22.06.2019
Administracja publiczna
Pomoc organizacji podziemnej przez 6-letnie dziecko choć zasługuje na wyróżnienie i szacunek nie stanowi służby, a tym samym działalności kombatanckiej i przyznania właściwych uprawnień kombatanckich. Natomiast wywózka w okresie wojny z dotychczasowego miejsca zamieszkiwania już tak
Marek Sondej
22.06.2019
Administracja publiczna
Lato to jedna z najpopularniejszych pór roku na zawieranie związków małżeńskich. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że przez internet można załatwić przedślubne formalności.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.06.2019
Do 30 czerwca 2019 r. przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych mają czas na wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych przez te jednostki. Po zebraniu wyników MF będzie chciało opracować jednolity planu kont zintegrowany z klasyfikacją budżetową.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2019
Finanse publiczne Rachunkowość

Rząd przyspiesza z nowym prawem zamówień publicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach - to jeden z celów zmian w Prawie zamówień publicznych, którego projekt został w piątek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Mają one też spowodować, że pieniądze w systemie zamówień wydawane będą w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Samorządowcy z miast apelują do prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy zmieniającej zasady w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności. Ich zdaniem pozbawia ona Skarb Państwa i samorządy stałych, stabilnych źródeł dochodów z majątku.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Nie będzie porozumienia o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, której głównym celem jest eliminowanie paliw stałych. Zostało ono zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Na szczycie UE zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli - powiedział polski premier.
Krzysztof Sobczak
21.06.2019
Środowisko
Nowela Karty Nauczyciela to kolejny przykład ustawy, którą rząd zgłasza jako projekt poselski, by pominąć wymogi dotyczące ustaw rządowych. Nie do końca wiadomo przez to, kto i w jakiej części sfinansuje nauczycielskie podwyżki. Wzbudza to zrozumiałe oburzenie samorządów i związkowców.
Monika Sewastianowicz
21.06.2019
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Jeśli rada powiatu podejmuje uchwałę, która wkracza w kompetencje zastrzeżone dla ustawodawcy, to należy stwierdzić jej nieważność. To rażące naruszenie prawa, skoro organy muszą działać w granicach prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
21.06.2019
Samorząd terytorialny
Wójt nie może otrzymać dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że piastunowi tego stanowiska przysługuje jeden dodatek, który dostaje z racji pełnionej funkcji.
Dorian Lesner
20.06.2019
Samorząd terytorialny
Szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie nie ma pieniędzy na podwyżki dla pracowników, bo jest zadłużony w parabankach na 350 milionów złotych. - Aby obsłużyć ten dług placówka wydaje 18 mln zł złotych rocznie – podaje Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek lubelski.
Katarzyna Nowosielska
20.06.2019
Finansowanie zdrowia
Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście
Aleksandra Partyk
20.06.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Urzędy mogą polec na 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Za chwilę gminy zaleją wnioski o nowe świadczenie 500 plus. Niektórym zabraknie pieniędzy na obsługę i dodatkowych pracowników, będą więc musiały wyłożyć je z własnej kieszeni. Inne samorządy - jak co roku - zwrócą część przeznaczonej na to dotacji. Nawet gdy urzędnikom przybędzie pracy, nie oznacza to, niestety, że zostaną za to wynagrodzeni.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.06.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że ujawnianie numeru PESEL w podpisie kwalifikowanym narusza prywatność i RODO. Sugeruje Ministrowi Cyfryzacji odejście od tej praktyki na rzecz, np. pieczęci elektronicznej.
Jolanta Ojczyk
19.06.2019
RODO
Dokonując wyboru do komisji, radni powinni kierować się zasadą równości i zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość udziału w pracach sejmiku województwa. Nie oznacza to jednak, że radny ma roszczenia o wybranie go do komisji, której chce być członkiem – uznał WSA w Łodzi.
Dorian Lesner
19.06.2019
Samorząd terytorialny
Ustawa, nad którą pracuje obecnie parlament, przywróci poprzednie zasady dotyczące awansu zawodowego nauczycieli. Oznacza to także powrót do krótszego stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Będzie to jednak pewien kłopot dla osób, które już rozpoczęły ten proces.
Monika Sewastianowicz
19.06.2019
Kadry w oświacie
Możliwość tworzenia tzw. sztabów koordynacyjnych, które mają przejmować kontrolę nad sytuacją kryzysową i usuwaniem jej skutków, prowadzenie przez wójta wykazu form pomocy dla mieszkańców oraz obowiązek sporządzania planów zarządzania ryzykiem i reagowania kryzysowego - to propozycje projektu ustawy o zarządzaniu kryzysowym.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.06.2019
Samorząd terytorialny
Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.
Patrycja Rojek-Socha
18.06.2019
Środowisko
Samorządowcy odmówili udziału w spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa edukacji na znak protestu przeciwko przerzucaniu na nich obciążeń związanych z nowelizacją Karty nauczyciela. To sytuacja bez precedensu i wyraz desperacji. Samorządowcy obawiają się, że to może doprowadzić do paraliżu samorządu.
Hanna Hendrysiak
18.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Samorządowcy chcą przyspieszenia procedur zatwierdzania listy wniosków, które zostaną objęte wsparciem finansowym w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Związek Gmin Wiejskich RP apeluje w tej sprawie do premiera. Jednocześnie gminy i powiaty pozytywnie oceniają podwyższenie puli środków.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo
Według Najwyższej Izby Kontroli w miejscowościach, gdzie liczba turystów w sezonie przekracza liczbę mieszkańców, sieci wodno-kanalizacyjne są narażone na przeciążenie. Może tam brakować wody w kranie albo będą w niej bakterie.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.06.2019
Samorząd terytorialny Środowisko