Prawo.pl
Najnowsza nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadziła aż 99 proc. bonifikaty dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami, kombatantów. Przysługuje ona niezależnie od zniżki uchwalonej przez samorząd, nawet tym, którzy już ją wnieśli. To oznacza, że za zmianę użytkowania we własność mogą zapłacić tylko 1 proc. opłaty przekształceniowej.
Jolanta Ojczyk
31.07.2019
Finanse publiczne Domowe finanse
Uproszczenie i usprawnienie postępowania egzekucyjnego w administracji - to cel nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Według nowych przepisów wysokość opłaty egzekucyjnej będzie wynosiła 10 proc. od wyegzekwowanych środków pieniężnych.
Krzysztof Sobczak Paweł Żebrowski
30.07.2019
Finanse samorządów Administracja publiczna

Od września pierwsze wspierane połączenia autobusowe

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Od pierwszego września tego roku mają ruszyć pierwsze połączenia autobusowe uruchamiane przy wsparciu ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Natomiast nabory wniosków na środki z funduszu autobusowego powinny ruszyć jeszcze w tym tygodniu.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Rząd chce sprawniej wydawać fundusze na rozwój wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Usprawnienie wydawania środków finansowych w ramach wsparcia bezpośredniego oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu zmian w niektórych ustawach dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Chcemy, żeby w sytuacjach nieformalnych, gdy rodzina korzysta z przelotu, płacono cenę biletu rejsowego - poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział wystąpienie w tej sprawie do Kancelarii Prezydenta, Sejmu i Senatu oraz do MON. A szef kancelarii premiera poinformował, że we wtorek zmienił zarządzenie w sprawie podróży krajowych i zagranicznych .
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Administracja publiczna
Rada gminy decydowała o zasadach usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Uchwała formalnie zawierała uzasadnienie, ale jego treść nie pozwalała na ocenę, dlaczego i jakimi celami kierowano się przy jej podejmowaniu.
Dorian Lesner
30.07.2019
Samorząd terytorialny
Samorządowcy nie chcą likwidacji nalepki kontrolnej ani wprowadzenia możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Jednocześnie akceptują zniesienie karty pojazdu ze względu na ułatwienia dla obywateli, mimo związanych z tym ubytków w dochodach powiatów i miast na prawach powiatów.
Hanna Hendrysiak
30.07.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Profilaktyka zdrowotna w miastach zagrożona

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Samorządy wydają miliony na refundację szczepień przeciw HPV, programy in vitro czy profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Jednak alarmują, że przez likwidację podatku PIT dla młodych pracowników, zabraknie im pieniędzy na projekty zdrowotne.
Katarzyna Nowosielska
30.07.2019
Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Senacki projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma na celu uniezależnienie wydania pojazdu od uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Nakłada więc na właściciela usuniętego pojazdu obowiązek zapłaty w terminie siedmiu dni od wydania pojazdu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.07.2019
Administracja publiczna
Radca prawny Anna Dynek, specjalistka w zakresie prawa zamówień publicznych, obsługi projektów infrastrukturalnych i PPP dołączyła do kancelarii Hoogells, gdzie objęła stanowisko Dyrektora Działu Zamówień Publicznych i Infrastruktury.
Krzysztof Sobczak
30.07.2019
Prawnicy Zamówienia publiczne

Dentons pomagał przy największym w Europie zakupie autobusów ekologicznych

Samorząd terytorialny Prawnicy Zamówienia publiczne
Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie kupią za 400 mln zł 130 przegubowych, elektrycznych autobusów niskopodłogowych. To największy zakup ekologicznych pojazdów dla publicznego transportu zbiorowego w Europie - poinformowała kancelaria Dentons, która doradzała przy tym przetargu.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Samorząd terytorialny Prawnicy Zamówienia publiczne

Nawet Natura 2000 nie chroni przed kurzymi fermami

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Sprawa fermy w Kruszynianach jak w soczewce pokazuje iluzoryczność praw mających chronić przyrodę. Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to fermy kurze mogą być planowane na najbardziej ekologicznych terenach zaliczanych do sieci Natura 2000, i to mimo protestu mieszkańców - pisze Małgorzata Żmudka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Małgorzata Żmudka
29.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna
Od września w subwencji oświatowej uwzględniony zostanie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Krzysztof Sobczak
29.07.2019
Finanse samorządów

WSA: Nakaz rozbiórki nie w miejscowym planie

Samorząd terytorialny Budownictwo
Miejscowy plan określa sposób zagospodarowania terenu na przyszłość. Celem jego uchwalenia nie jest natomiast ingerencja w już istniejący sposób wykorzystania określonego terenu, poprzez rozstrzyganie o konieczności rozbiórki konkretnych obiektów budowlanych – wskazał WSA we Wrocławiu.
Dorian Lesner
29.07.2019
Samorząd terytorialny Budownictwo

Fiskus zmienił zdanie. Uwzględnił prewspółczynnik gminy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, aby gmina Głusk dokonała korekty podatku naliczonego VAT od inwestycji w kanalizację według własnego prewspółczynnika. Do tej pory fiskus upierał się, że wzór ustalony przez resort finansów jest najlepszy. Dla gminy oznacza to oszczędność rzędu ponad 1,5 mln złotych w perspektywie 10 lat.
Robert Horbaczewski
29.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
W przetargach trzeba stawiać na jakość, a oferty zawierające rażąco niską cenę powinny być eliminowane. Takie wnioski płyną z wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie udziału w przetargach wykonawców spoza krajów UE – pisze Jacek Liput, radca prawny, szef praktyki prawa zamówień publicznych w kancelarii Gawroński&Partners.
Jacek Liput
28.07.2019
Zamówienia publiczne
Gmina nie odpowiada za uraz gracza podczas turnieju piłkarskiego zorganizowanego przez sołectwo. Szkoda nie została wyrządzona bowiem wskutek wykonywania władzy publicznej, a dobrowolne uczestnictwo w meczu zawsze niesie ryzyko kontuzji – stwierdził Sąd Okręgowy w Kielcach.
Robert Horbaczewski
27.07.2019
Samorząd terytorialny
Właściciele czworonogów niestety często zapominają o tym, że ich posiadanie to nie tylko przyjemność, ale i duży obowiązek. Brak dbałości o psa może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nie tylko zdrowotne, ale i prawne, bo można dostać mandat - pisze ekspert ds. nieruchomości Mariusz Łubiński.
Mariusz Łubiński
27.07.2019
Samorząd terytorialny
Od 29 lipca gminy mogą przyjmować wnioski o wymianę pieców w programie Czyste powietrze, dzięki czemu zainteresowani mieszkańcy nie będą już musieli jechać w tym celu do odległego miasta. Może uratuje to rządowy projekt, któremu grozi utrata środków unijnych. To dla samorządów dodatkowa praca, za którą, póki co, muszą same zapłacić.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Sprawdzane przez Najwyższą Izbę Kontroli spółdzielnie mieszkaniowe dzięki inwestycjom w termomodernizację budynków ograniczały zużycie energii cieplnej, ale podwyżki cen energii i nierzetelnie sporządzone audyty wpłynęły na zmniejszenie oszczędności.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Rada gminy powinna podjąć uchwałę o odrzuceniu wniosku, jeżeli inicjatorzy referendum lokalnego nie zdobędą dostatecznego poparcia wśród mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego. WSA w Krakowie zaznaczył, że obywatelski pomysł zorganizowania referendum nie może zostać przekształcony w inicjatywę rady.
Dorian Lesner
26.07.2019
Samorząd terytorialny
Przepisy nie przewidują obowiązku wychowywania dzieci przysposobionych w kulturze i religii ich pochodzenia. Takie dane wymagają szczególnej ochrony, ale w praktyce są ujawniane, bo rodzice oddający dziecko do adopcji proszą np. o znalezienie mu rodziny o podobnych przekonaniach.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.07.2019
Pomoc społeczna
Wśród samorządów, w szczególności rad gmin ze wschodu Polski, pojawił się ostatnio trend na podejmowanie tzw. uchwał anty-LGBT, które mają na celu, zdaniem ich autorów, zapobiec "seksualizacji dzieci". Należy się jednak zastanowić, czy takie działania jednostek są zgodne z prawem? - pisze Aleksander Hyżorek, prawnik w Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska.
Aleksander Hyżorek
26.07.2019
Samorząd terytorialny
Ruszyły konsultacje założeń Umowy Partnerstwa – dokumentu, który pokazuje, na jakie cele rozwojowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce przeznaczyć pieniądze z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Finanse publiczne Prawo europejskie
Wójt może przewidzieć w zarządzeniu możliwość nieodpłatnego przekazania mieszkańcom - w sytuacjach losowych - drzewa pochodzącego z lasu, stanowiącego własność gminy. Świadczenie to będzie zwolnione z podatku dochodowego.
Kucharski Dominik
25.07.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Odszkodowanie z tytułu nadmiernego hałasu wiąże się z wydaniem aktu prawa miejscowego, który ogranicza właścicieli w ich prawach. Wartość nieruchomości maleje i trzeba to naprawić. A właściciel musi poczynić nakłady dla wygłuszenia hałasu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.07.2019
Prawo cywilne
Komitet wyborczy kwestionował uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z którą identyfikacji wyborców można dokonać za pomocą telefonu komórkowego. Skarga była niezasadna. Uchwała nie narusza przepisów kodeksu wyborczego. Gwarantuje ona bezpieczne weryfikowanie tożsamości wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
25.07.2019
Wybory

PKS na wsi, ale z przystankami w mieście

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Nowy Fundusz miał przywrócić połączenia autobusowe w mniejszych gminach. Tymczasem również miasta zastanawiają się nad tym, jak z niego skorzystać. Prawnicy wskazują, że to możliwe. Problem w tym, że choć nowa komunikacja ma ruszyć od września, brakuje rozporządzenia dzielącego środki na poszczególne województwa.
Katarzyna Kubicka-Żach
25.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych o Odpadach mają być gotowe w styczniu 2020 r. Będzie można ją zintegrować z oprogramowaniem, z którego korzystają firmy. Karta odbioru odpadów ma być też wyposażona w kod QR - zapewnia resort środowiska.
Jolanta Ojczyk
25.07.2019
Środowisko
Podmioty uprawnione do stabilizacji cen prądu muszą złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie, że należą do grupy odbiorców korzystających z obniżek. Resort przypomina, że trzeba to zrobić szybko. Obowiązek dotyczy m.in. szpitali i jednostek sektora finansów publicznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
24.07.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów