Prawo.pl
Do walki ze smogiem wykorzystywane są coraz nowocześniejsze metody - np. drony, które latają nad terenami mieszkaniowymi i przemysłowymi. Określają one poziom zanieczyszczenia powietrza i lokalizują trucicieli. Dzięki takim urządzeniom rośnie efektywność kontroli, jednak sąd może nie uznać wyniku badania dronem.
Katarzyna Kubicka-Żach
21.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o ochronę praw wyborców z niepełnosprawnościami. W większości komisji, nawet tych posiadających status dostosowanych, wciąż brakuje oznakowania krawędzi stopni schodów, dodatkowego oświetlenia w miejscu zapewniającym tajność głosowania czy są zbyt wysokie progi drzwi wejściowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.09.2019
Wybory
Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak zostaną przyjęte przez obecny Sejm na posiedzeniu tuż po wyborach - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jest to jednak wątpliwe, bo porządek zaplanowanego na 15-16 października posiedzenia nie przewiduje takiego punktu.
Krzysztof Sobczak
20.09.2019
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

WSA: Podróż bez dziecka pozbawiona refundacji

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Tylko wspólna podróż niepełnosprawnego dziecka z opiekunem z domu do szkoły i ze szkoły do domu podlega refundacji. Nie ma natomiast uzasadnienia dla rozciągnięcia zwrotu kosztów na samodzielny przejazd rodzica lub opiekuna między miejscem zamieszkania, a siedzibą instytucji oświatowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Dorian Lesner
20.09.2019
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach staje się coraz bardziej skomplikowana, a kolejne jej nowelizacje sprawiają, że jest coraz mniej zrozumiała dla wszystkich uczestników systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – uznali uczestnicy XIX Kongresu Gmin Wiejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
We wtorek prezydent, Andrzej Duda, podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych - potwierdziła w czwartek jego kancelaria. Nowe przepisy mają na celu wprowadzenie mechanizmów prawnych ułatwiających realizację strategicznych z punktu widzenia interesów państwa projektów rozbudowy potencjału przeładunkowego portów morskich.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Będzie więcej alarmów o smogu

Środowisko Administracja publiczna
Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na obniżenie poziomów informowania i alarmowania o smogu. Będziemy teraz częściej ostrzegani przed wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu. Z inicjatywą wyszło wcześniej Ministerstwo Środowiska. Z powodu smogu w Polsce umiera 47 tysięcy osób rocznie.
Krzysztof Koślicki
19.09.2019
Środowisko Administracja publiczna

WSA podważył zwrot kamienicy i status komisji reprywatyzacyjnej

Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję komisji weryfikacyjnej z czerwca ubiegłego roku w sprawie nieruchomości przy ul. Dahlberga 5 i umorzył dalsze postępowanie. To wyrok przeczący idei powołania Komisji, de facto sąd chce zakazać stosowania ustawy uchwalonej przez Sejm - ocenił jej przewodniczący.
Krzysztof Sobczak
19.09.2019
Prawo cywilne Finanse samorządów Administracja publiczna
Rozważenie przejęcia przez rząd finansowania wynagrodzeń dla nauczycieli - to jeden z dotyczących oświaty postulatów Związku Gmin Wiejskich. Samorządowcy uważają, że w ten sposób rząd weźmie odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie zmiany. Postulują również likwidację Karty Nauczyciela.
Monika Sewastianowicz
19.09.2019
Kadry w oświacie
Trybunał Konstytucyjny odwołał rozpatrzenie skargi dotyczącej wprowadzonej na początku obecnej kadencji nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która m.in. konkursy na stanowiska zastąpiła powołaniami i wygasiła umowy z ok. 1600 pracownikami urzędów. Przyczyną odwołania był spór o skład TK, w którym mieli zasiadać m.in. "sędziowie dublerzy".
Krzysztof Sobczak
19.09.2019
Administracja publiczna
Komunalnych spółek z o.o., mimo, że są spółkami z kapitałem gminnym, nie można uznać za gminne jednostki organizacyjne. Tym samym nie mogą być kontrolowane przez komisję rewizyjną rady miasta – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Robert Horbaczewski
19.09.2019
Samorząd terytorialny
Samorządy są włączane w prace przy rządowych programach, ale wykonują je urzędnicy w ramach swoich obowiązków, bo nie ma na to specjalnych środków. Ministrowie tłumaczą, że to działania na rzecz mieszkańców, więc samorząd powinien je chętnie wykonać. Problem w tym, że gminy mają braki kadrowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.09.2019
Samorząd terytorialny
W antyuchodźczym spocie wykorzystywanym przez PiS w kampanii podczas wyborów samorządowych w październiku 2018 r. znalazł się bez jej wiedzy i zgody wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz. W środę sąd orzekł, że partia nie miała do tego prawa. Partia ma dziennikarkę usunąć ze spotu i przeprosić oraz przekazać 10 tys. zł na cel społeczny.
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Prawo cywilne Wybory
Już 525 samorządów przystąpiło do współpracy przy rządowym programie Czyste powietrze. Ministerstwo Środowiska apeluje o wspólną walkę o czyste powietrze i koordynację programów samorządowych z rządowym. Zapowiada też rekompensatę finansową dla gmin, które włączą się w dotarcie do mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Środowisko
Unia Europejska zgodzi się na odroczenie brexitu, jeśli władze Wielkiej Brytanii o to wystąpią i będzie ku temu odpowiedni powód - stwierdził w przegłosowanej środę rezolucji Parlament Europejski. Rezolucja potwierdza poparcie nowego europarlamentu dla obecnej strategii UE przed październikowym szczytem unijnych przywódców.
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Administracja publiczna

19 września rusza nabór wniosków na gminne hot-spoty

Samorząd terytorialny Nowe technologie
W czwartek o godzinie 13 rusza nabór o dofinansowanie w ramach programu WiFi4EU. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, więc aplikację należy złożyć jak najszybciej. Wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych 2 sekundach naboru.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Nowe technologie
Jestem przeciwny prowadzeniu debaty na temat odszkodowań dla Polski za szkody poniesione przez nią podczas II wojny światowej - stwierdził prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. I podkreślił, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością "w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości".
Krzysztof Sobczak
18.09.2019
Prawo cywilne
Konieczna jest nowelizacja ustawy o dochodach samorządów, żeby faktycznie równoważyć rozwój najmniejszych jednostek, które mają najbardziej wrażliwe budżety - uważają przedstawiciele gmin wiejskich. Pieniędzy potrzeba między innymi na drogi lokalne gospodarkę odpadami, ochronę powietrza i energię.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ochrona środowiska jest głównym tematem pierwszego dnia kongresu. Realizacja gminnych zadań w tym zakresie jest coraz bardziej złożona i kosztowna. Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi przy wzroście kosztów, susza i jej konsekwencje, nierozwiązane problemy z gospodarką ściekową, wzrost cen energii - to niektóre z problemów gmin wiejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Samorząd terytorialny
W 2018 roku samorządy pokryły straty szpitali w wysokości ok. 200 milionów złotych. W tym roku – jak wynika ze wstępnych prognoz – będą musiały dołożyć nawet dwa razy tyle. Szacuje się, że starty lecznic powiatowych za pierwsze półrocze 2019 r. wynoszą już blisko 200 milionów złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
18.09.2019
Finansowanie zdrowia
Waga naruszenia prawa przez osobę, która faktycznie zajęła pas drogowy jest inna niż osoby, która kupiła nieruchomość i nie została poinformowana o istnieniu zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym przyłącza kanalizacji sanitarnej do posesji. WSA w Łodzi orzekł, że organy powinny rozważyć, czy nie zachodzą przesłanki do odstąpienia od nałożenia kary i udzielenia pouczenia.
Dorian Lesner
18.09.2019
Administracja publiczna
Przed wyborami wójt, burmistrz i prezydent miasta muszą sporządzić dla każdego obwodu spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spisu wyborców dokonuje się na podstawie rejestru wyborców. To zadanie zlecone gminy, które musi wykonać - zgodnie z kalendarzem wyborczym - do 23 września.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.09.2019
Wybory
Szkoły i inne podmioty publiczne nie sprawdzają kwalifikacji inspektorów ochrony danych osobowych. Zatrudniają ich możliwie tanio i tylko po to, by spełnić wymogi RODO. Zdarza się, że jeden inspektor obsługuje kilkadziesiąt podmiotów, a jego usługi bywają fikcyjne. Wielu administratorów danych nie zdaje sobie sprawy, że naraża się nie tylko na karę za złamanie RODO, ale często także - za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
18.09.2019
RODO

Jedna inspekcja ma kontrolować żywność

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Inspekcja Handlowa przestanie odpowiadać za nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych. Jej obowiązki ma przejąć Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Projekt w tej sprawie przyjął dziś rząd. W tej kadencji Sejmu szanse na jego uchwalenie są jednak praktycznie zerowe.
Jolanta Ojczyk
17.09.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Krajowa strategia wskaże, jak powinny rozwijać się regiony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Bardziej konkurencyjne regiony i większe wsparcie dla gmin wiejskich oraz małych i średnich miast – to założenia Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, którą przyjął rząd. W dokumencie zaznaczono odejście od wspierania gospodarczego dużych miast. Większa ma być też rola i odpowiedzialność samorządów decydujących o rozwoju w skali lokalnej.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Komisja badająca stołeczną reprywatyzację działa na podstawie przepisów, które nie uwzględniają RODO - twierdzi Jan Nowak, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zastrzega wprawdzie, że Komisja działa „w interesie publicznym”, co pozwala na pewne wyjątki w stosowaniu RODO, ale i tak ustawę o Komisji należałoby poprawić.
Krzysztof Sobczak
17.09.2019
Prawo karne Administracja publiczna RODO

Opozycja zapowiada "akt ochrony demokracji" po wyborach

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Uchwalenie "aktu ochrony demokracji" oraz zatrzymanie "nadprodukcji prawa" i ekspresowego ustawodawstwa - to niektóre z elementów programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Jej przedstawiciele zapowiadają m.in. rozdzielenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Krzysztof Sobczak
17.09.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zasiedzenie służebności przesyłu na urządzeniach ciepłowniczych w budynku spółdzielni, ale na gruncie należącym do gminy jest możliwa. Trzeba jednak ustalić zasięg rur i przyłączy oraz wykazać władanie przez 20 lat jako posiadacz samoistny - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Główne tezy raportu przyjętego przez komisję weryfikacyjną dotyczą zaniedbań warszawskiego ratusza w procesie reprywatyzacji. Przyjęty w tajnym głosowaniu dokument zawiera szczegółowy opis wszystkich podejmowanych przez komisję działań i wnioski z rozpraw.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2019
Administracja publiczna
Załamanie systemu ochrony zdrowia, skutki reformy sześciolatków, białe plamy transportowe i dysfunkcje w systemie dochodów samorządów to obecnie najważniejsze problemy, z jakimi borykają się powiaty. Aby sobie z nimi poradzić, niezbędna jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz edukacja. Będzie to celem współpracy Związku Powiatów Polskich i Wolters Kluwer Polska.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.09.2019
Samorząd terytorialny