Alicja Pollesch, dyrektor strategiczny oraz członek Zarządu Wolters Kluwer Polska oraz Andrzej Płonka, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy obu instytucji.
Porozumienie podpisane zostało 16 września 2019 roku w Warszawie podczas posiedzenia Zarządu Związku Powiatów (zdjęcie).

Główne cele współpracy

W ramach współpracy merytorycznej planowana jest wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do lepszego działania samorządów i rozwiązywania istotnych dla nich problemów. Wspólnie będą realizowane m.in. działania edukacyjne. W planach jest też rozwijanie przydatnych powiatom i ich mieszkańcom systemów oraz narzędzi. Oba podmioty będą także dostarczać sobie nawzajem wiedzę ekspercką.

- Nieustanne zmiany w prawie oraz nowe zadania nakładane na jednostki samorządu terytorialnego stawiają przed powiatami olbrzymie wyzwania. W związku z tym zdobycie rzetelnej i aktualnej wiedzy prawnej to nie postulat – to już konieczność – mówi Alicja Pollesch.

Jak podkreśla, Wolters Kluwer Polska jest partnerem samorządów od ponad 25 lat i nieustannie reaguje na ich potrzeby oraz sugestie. - Z radością podejmujemy więc współpracę ze Związkiem Powiatów Polskich. Jestem przekonana, że nasza unikalna wiedza, innowacyjne narzędzia oraz doradztwo ekspertów LEX nie tylko przyniosą korzyści naszym partnerom z samorządów, ale również tysiącom mieszkańców w całym kraju - dodaje.

 

Może być efekt synergii

Andrzej Płonka uważa, że współpraca może dać efekt synergii, bo Wolters Kluwer jest jednym z wiodących dostawców treści prawnych na polskim rynku, liderem w zakresie obsługi powiatów systemami informacji prawnej. A Związek Powiatów Polskich jest wiodącą - pod względem analiz legislacyjnych - korporacją samorządową. - My jesteśmy w stanie zapewnić najwyższej jakości informacje merytoryczne, Wolters Kluwer - szerokie rozpowszechnienie zarówno w środowisku samorządowym, jak i w organach nadzoru, i sądownictwie administracyjnym. Korzystne będzie również organizacja wspólnych szkoleń, czy forów tematycznych – podkreśla.

Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich liczy, że współpraca pozwoli na rzetelną wymianę wiedzy i doświadczeń. - Wyrażam wielką radość z powodu podpisania listu intencyjnego z Wolters Kluwer Polska. Mam także nadzieję, że wspólne działania doprowadzą do rozpowszechnienia informacji ważnych dla powiatów oraz że uda nam się zgodnie i owocnie działać na polu edukacyjnym i konferencyjno-szkoleniowym - mówi.

Czytaj też: Samorządy nie wierzą w plan likwidacji białych plam w transporcie>>
 

Najważniejsze problemy powiatów

Prezes ZPP wskazuje obszary, które są obecnie największym wyzwaniem. - Po pierwsze są to szpitale powiatowe. Sposób wprowadzenia sieci szpitali w powiązaniu z ustalanymi odgórnie podwyżkami dla poszczególnych grup zawodowych, podnoszeniem standardów zatrudnienia w sytuacji braku pracowników na rynku oraz zaniżoną wyceną świadczeń i ryczałtu, doprowadziły do załamania się systemu ochrony zdrowia - mówi.

Jako drugą kwestię wymienia szkolnictwo. - I nie chodzi tutaj nawet o podwójny rocznik, z którym się obecnie mierzymy. Wprowadzona i odwołana reforma sześciolatków doprowadziła do poważnych zaburzeń w liczbie uczniów w poszczególnych rocznikach. Zbliżają się one do szkół ponadpodstawowych i spowodują wahania uzyskiwanych środków - zauważa.

Trzeci problem, jaki wyróżnia Andrzej Płonka to sprawa publicznego transportu zbiorowego. - W sytuacji rozrastających się białych plam transportowych brak jest racjonalizacji przepisów - umożliwiającej skuteczne stworzenie systemu transportowego - wyjaśnia.

- Z kolei patrząc w sposób horyzontalny możemy oczywiście podnieść kwestię dysfunkcji w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Istotniejsza jest jednak sprawa braku prosamorządowego sposobu myślenia w procesie stosowania prawa – podkreśla prezes. Jak dodaje, prowadzi to do kuriozalnych orzeczeń i stanowisk doktryny ograniczających samodzielność działania.

O Wolters Kluwer i Związku Powiatów Polskich

ZPP skupia 307 powiatów, w tym również miast na prawach powiatów. Jako jedna z najbardziej powszechnych ogólnopolskich organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego, od początku swojego istnienia stawia sobie za cel wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obronę wspólnych interesów powiatów i miast na prawach powiatu, a także kształtowanie wspólnej polityki.

Wolters Kluwer Polska jest częścią międzynarodowego koncernu Wolters Kluwer – globalnego lidera w dziedzinach profesjonalnej informacji, oprogramowania i usług dla branży prawniczej, administracji publicznej, biznesu, opieki zdrowotnej oraz obszaru compliance. Pomaga swoim klientom w podejmowaniu codziennych decyzji, poprzez eksperckie narzędzia łączące głęboką wiedzę merytoryczną z zaawansowaną technologią i usługami.