Związek Powiatów Polskich podkreśla, że jakość życia każdego obywatela zależy od sprawnego funkcjonowania szeroko rozumianego sektora publicznego. - Służebny charakter nie może jednak być uzasadnieniem dla ustalania wynagrodzenia nieadekwatnego do wymaganych kompetencji oraz zakresu zadań i odpowiedzialności – czytamy w stanowisku po XXV Zgromadzeniu Ogólnym związku.

Szczególna sytuacja włodarzy samorządowych

Jak oceniają korporacje samorządowe, spośród grup zawodowych w szczególnej sytuacji znajdują się włodarze samorządowi. W konsekwencji decyzji dotyczącej ograniczenia wysokości wynagrodzeń osób zarządzających w jednostkach samorządu terytorialnego o 20 proc. na przestrzeni dwudziestu lat wynagrodzenia wzrosły jedynie symbolicznie.

Liczby są bezwzględne - w roku 2000 maksymalne wynagrodzenie zasadnicze starosty w największych powiatach wynosiło 4.500 zł (stan na 1 sierpnia 2000 r.), a obecnie wynosi ono 5.000 zł. Oznacza to wzrost o 11 proc.

W tym czasie wysokość inflacji wyniosła 47,3 proc., przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 143,1 proc., a minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 221,4 proc. W konsekwencji gdy w roku 2000. maksymalne wynagrodzenie zasadnicze starosty wynosiło 2,2 przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, obecnie się z nim zrównało.

 

Podwyżki dla włodarzy wskazane

ZPP apeluje o konieczność podniesienia wynagrodzenia osób zarządzających w sektorze publicznym - nie tylko osób zatrudnionych na podstawie wyboru w jednostkach samorządu terytorialnego, lecz również kadry zarządzającej w administracji rządowej.

Według ZPP zmiany powinny w szczególności objąć większe zróżnicowanie wynagrodzenia zasadniczego w zależności od cech zarządzanej jednostki. „W związku z osiągnięciami w zarządzaniu – znajdującymi swoje odzwierciedlenie chociażby w realizowanych inwestycjach, czy też pozyskiwanych środkach zewnętrznych – powinno być również możliwe przyznawanie nagród” – czytamy w stanowisku.

Czytaj też: Jest projekt ustawy o nowych zasadach wynagrodzeń samorządowców>>

Projekt ustawy jest, nie wiadomo co z nim dalej

Związek Miast Polskich przedłożył pod koniec stycznia projekt zmiany ustawy o pracownikach samorządowych, która zmienia zasady wynagradzania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zarządów powiatów i województw. Samorządowcy chcą, żeby kwestie pensji regulowała w całości ustawa, a nie jak obecnie rozporządzenie Rady Ministrów.

ZMP proponuje projekt jako wstęp do szerszej dyskusji, administracja samorządowa jest częścią administracji publicznej, a – jak mówił Zygmunt Frankiewicz – problem z wynagradzaniem osób na wyższych stanowiskach dotyczy całej administracji, czyli również sfery rządowej. 

Również zdaniem Marka Olszewskiego, szefa Związku Gmin Wiejskich RP, wynagrodzenia włodarzy zostały obniżone znacznie, nie wiadomo z jakiego powodu. - Będąc coraz lepiej ocenianymi, zarabiamy coraz mniej, taki jest paradoks – zaznacza.

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł