Prawo.pl
W sądach pierwszej instancji zaczyna już dominować pogląd, że premiowanie zaszczepionych dzieci do przedszkola i żłobka nie jest dyskryminacją. A nieszczepienie nie tyle jest realizacją konstytucyjnej wolności, ile świadomym wyborem polegającym na łamaniu prawa. Powstał jednak problem czy dzieci z odroczonym obowiązkiem traktować tak jak nieszczepione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2020
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował podczas konferencji prasowej w niedzielę, że nastąpił wzrost wykroczeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury. Policja przypomina, że do niej trzeba zgłaszać naruszenia ciszy wyborczej, takie jak rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2020
Wybory
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przypomniał, że jeśli skarga od decyzji administracyjnej jest dotknięta brakami, to należy wezwać jej autora do ich uzupełnienia. Gdy mankamenty pisma nie zostaną uzupełnione w terminie, skarga zostanie odrzucona. Zagadnienie to wyjaśnia dr. hab. Grzegorz Krawiec, prof. UP w Krakowie.
Aleksandra Partyk
12.07.2020
Administracja publiczna
W miejscowościach popularnych wśród urlopowiczów, nad morzem, w górach czy na Mazurach, konieczne było uruchomienie rezerw kart wyborczych. Głosowało tam wielu turystów na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Państwowa Komisja Wyborcza podała dane o frekwencji w drugiej turze na godz. 12 - 24,73 procent osób uprawnionych do udziału w wyborach. To więcej niż podczas pierwszej tury o około 100 tysięcy. Może to oznaczać jeszcze wyższą frekwencję niż 28 czerwca, kiedy finalnie wyniosła 64,51 procent. O 30 procent zwiększyła się też liczba chętnych do głosowania za granicą.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Nawet do końca pracy lokali wyborczych fundacje, stowarzyszenia i organizacje mogą wyznaczyć społecznych obserwatorów wyborów. Przebieg dnia głosowania kontrolują specjalnie przygotowane osoby. Punktują między innymi braki w wyszkoleniu członków komisji, postępowanie z pakietami korespondencyjnymi czy stemplowanie kart do głosowania.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2020
Wybory
Lokale wyborcze są czynne w niedzielę 12 lipca w godzinach od 7 do 21. W tym roku głosowanie odbywa się w reżimie sanitarnym, wyborcy są więc zobowiązani do przestrzegania specjalnych zasad postępowania. Muszą zachować odstęp od innych osób i zakryć usta i nos. Oprócz dowodu osobistego warto zabrać swój długopis. W drugiej turze wybrane grupy osób głosują bez kolejki.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.07.2020
Wybory
Poczta Polska przypomina, że wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie, a nie wrzucili pakietu do skrzynki pocztowej, w dzień wyborów 12 lipca br. mogą z nim przyjść do lokalu wyborczego i wrzucić do urny w Obwodowej Komisji. Około 80 proc. pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19 proc., zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce - "do drzwi lokalu”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Budżety obywatelskie to ważny mechanizm demokracji lokalnej, którego pozytywne efekty można obserwować na co dzień. Bywają jednak problemy ze stosowaniem związanych z tym przepisów, a także sytuacje, gdy budżety są "listkami figowymi" dla władz samorządowych, kryjącymi brak kompleksowej strategii wzmacniania zaangażowania mieszkańców w sprawy wspólnoty - mówi Adrian Misiejko.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.07.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
W tym roku z powodu nauki zdalnej oceny na świadectwach były lepsze niż zwykle. Sypnęło też świadectwami z biało-czerwonym paskiem. Samorządy mają ustalone regulaminy odnośnie funduszy stypendialnych. Uczniów kwalifikujących się do wypłaty będzie więcej, więc dostaną mniej pieniędzy. Te nigdy nie były wielkie, ale to jednak kolejny wydatek ze szczupłej samorządowej kasy.
Beata Igielska
11.07.2020
Zarządzanie oświatą
Wciąż są wątpliwości, jak postępować przy cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku orzeczenia zakazu w wyroku sądu karnego – uważa Związek Powiatów Polskich i postuluje zmianę przepisu Kodeksu karnego wykonawczego lub rozporządzenia ministra.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2020
Samorząd terytorialny
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przez fakt, iż nie doszło do debaty przed drugą turą wyborów prezydenckich, obywatele RP pozbawieni zostali możliwości obiektywnego zapoznania się z programem i wizją prezydentury obu kandydatów. Apeluje o wypracowanie wspólnego standardu i formatu debat prezydenckich.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2020
Wybory

Uchwały anty-LGBT nie do zaskarżenia przed sądem administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sądy administracyjne odrzucają skargi rzecznika praw obywatelskich na uchwały anty-LGBT, uznając, że nie podlegają one zaskarżeniu. Według sądów nie są to akty z zakresu administracji publicznej. Choć skarg na takie uchwały jest więcej, najprawdopodobniej skutek będzie taki sam - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prokuratorzy z całego kraju zaskarżają coraz więcej uchwał gmin dotyczących pobierania od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Tymczasem jednostronne nakładanie na obywateli obowiązków, w tym opłat, nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze
Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.07.2020
Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze
Kodeks wyborczy nie określa terminów wyznaczenia mężów zaufania i obserwatorów społecznych, może się więc to odbyć przed wyborami i nawet w dniu głosowania. Osoby te pełnią ważną funkcję kontroli wyborów i mogą być obecne w lokalu wyborczym oraz rejestrować działania komisji. Powinny posiadać specjalne zaświadczenie od podmiotu, który ich wyznaczył.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2020
Wybory
W ustawie o rzeczach znalezionych należy uregulować kwestie dotyczące postępowania z danymi osobowymi, utrwalonymi na zagubionych nośnikach, np. laptopach czy telefonach komórkowych - apeluje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w wystąpieniu do ministra administracji i spraw wewnętrznych.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Administracja publiczna RODO

Minister podzielił Fundusz Dróg Samorządowych na 2021 rok

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ponad 3 miliardy złotych zaplanowano w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na 2021 rok. Pieniądze, które zostaną przeznaczone w województwach na dofinansowanie dróg samorządowych - powiatowych i gminnych - zostały zaakceptowane przez ministra infrastruktury.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Mający wesprzeć rodziny i branżę turystyczną Polski Bon Turystyczny miał być uchwalony przed wyborami i posłużyć jako jeden z argumentów wspierających ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę. Jednak po psikusie zrobionym przez Senat stał on się do tego celu nieprzydatny, więc z odrzuceniem poprawek Senatu nie śpieszono się. Ale w trzy dni po wyborach można już to bezpiecznie zrobić.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Głosowanie korespondencyjne polega na wypełnieniu dostarczonego przez pocztę pakietu wyborczego. W drugiej turze termin na wrzucenie koperty zwrotnej do skrzynki nadawczej upływa 10 lipca. Jeśli zabraknie czasu, można w dniu wyborów przynieść pakiet do komisji wyborczej, ale nie należy go samemu wrzucać do urny.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Seniorzy, niepełnosprawni, kobiety w ciąży i osoby z małymi dziećmi zagłosują bez stania w kolejce do lokalu wyborczego. Szczegółów oraz tego, co robić w spornych w sytuacjach, rząd już nie dookreśli. W sytuacjach nieoczywistych nikt nie będzie miał też prawa weryfikować, czy dana osoba faktycznie ma prawo do pierwszeństwa w kolejce.
Monika Sewastianowicz
09.07.2020
Wybory
Obrona wykonawców polegająca na próbie wykazywania, iż taka kara umowna jest nieważna, w zdecydowanej większości wypadków będzie skazana na niepowodzenie. To za sprawą najnowszej uchwały Sądu Najwyższego. Spowoduje to zapewne mniejszą chęć zamawiających do zawierania ugód - pisze Michał Siembab, adwokat i partner w kancelarii GKR Legal.
Michał Siembab
09.07.2020
Zamówienia publiczne
Prawo dotyczące zmian granic miast nie uwzględnia wymogów zintegrowanego prowadzenia polityki rozwoju – uważają samorządowcy z miast. Ich zdaniem konieczna jest zmiana przepisów, tak żeby rozwój miast nie był sztucznie ograniczany przez przypadkowo poprowadzone granice administracyjne. Kontekstem tej inicjatywy jest wiele wniosków o takie zmiany.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2020
Samorząd terytorialny

TSUE: Wyrok skazujący nie wystarczy, żeby wydalić cudzoziemca

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Decyzja o wydaleniu cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt długoterminowy nie może zostać podjęta wyłącznie w oparciu o wydane wyroki skazujące. Trzeba bowiem ustalić, czy człowiek ten stanowi rzeczywiste i dostatecznie poważne zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też uwzględnić konsekwencje wydalenia dla niego oraz członków jego rodziny.
Dorian Lesner
09.07.2020
Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie
Weszło w życie rozporządzenie, które tworzy nowe obwody głosowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w państwie Kuwejt. Powodem nowelizacji są zmiany sytuacji epidemicznej w obu krajach i umożliwienie oddania głosu grupie zamieszkujących tam obywateli polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Nie ma takiej możliwości, aby ze środków publicznych dyrektor jednostki budżetowej zakupił prezent pracownikowi na ważną uroczystość – odpowiada ekspert na pytanie czytelnika. Kierownik jednostki jest odpowiedzialny za kontrolę zarządczą w jednostce, którą stanowi ogół działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
Gąsiorek Krystyna
08.07.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Miasta, w których mają siedzibę urzędy wojewódzkie i marszałkowskie apelują o umożliwienie im korzystania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Unia Metropolii Polskich napisała w tej sprawie do premiera pismo z prośbą o zmianę ustawy.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.07.2020
Samorząd terytorialny

Sprawa blogera z Mosiny do wznowienia?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Po tym jak polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera ukaranego za krytykę burmistrz Mosiny i zobowiązał się do wypłacenia mu zadośćuczynienia, wspierająca go Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła o wznowienie postępowania i uniewinnienie. Decyzję podejmie Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Krzysztof Sobczak
08.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Weszło w życie rozporządzenie, które zapewnia pierwszeństwo w lokalach wyborczych osobom powyżej 60. roku życia, kobietom w ciąży, osobom z dzieckiem do lat 3 oraz osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wprowadzenie tej zmiany przed drugą turą głosowania budzi wątpliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
08.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W wielu małych miejscowościach mieszkańcy są pozbawieni opieki lekarza rodzinnego bo nikt nie chce objąć tam praktyki. Młodzi medycy wolą pracować w dużych miastach. Nie pomagają nawet złagodzone wymagania formalne co do kwalifikacji, jakie musi posiadać lekarz pracujący na wsi.
Katarzyna Nowosielska
08.07.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne