Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przepisami, które umożliwią pracodawcom przeprowadzanie kontroli prewencyjnej pracowników na obecność alkoholu lub środków działających podobnie i określą zasady ich przeprowadzania. W planach jest też wprowadzenie kompleksowej regulacji określającej podstawy do niedopuszczenia przez pracodawcę do wykonywania pracy
Grażyna J. Leśniak
05.01.2021
Prawo pracy BHP
Kwestia przedawnienia roszczeń restytucyjnych w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu nie była dotychczas przedmiotem pogłębionej analizy. Warto rozważyć, czy dotychczasowe spojrzenie na ten problem odpowiada celom i charakterowi sankcji przewidzianych w dyrektywie z 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach - pisze radca prawny Tomasz Zaremba
Tomasz Zaremba
05.01.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Przejęcie Idea Banku przez Bank Pekao to najbezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia deponentów i stabilności sektora finansowego w Polsce. Jednak dla osób, które bank namówił do zakupu obligacji GetBack, oznacza praktycznie zerowe szanse na odzyskanie pieniędzy.
Jolanta Ojczyk
05.01.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse
Czy możliwe jest egzekwowanie praw własności intelektualnej w związku z możliwością zniszczenia towarów bezprawnie wprowadzonych do obrotu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego - z takim pytaniem prawnym polski Sąd Najwyższy wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
04.01.2021
Prawo cywilne Prawo europejskie
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia, które wprowadzają nowe, obowiązujące od stycznia 2021 roku, wzory formularzy służących do rozliczania PIT. Mają one zastosowanie do podatników i płatników podatków. Zmianie uległy m.in. wzory formularzy do rocznego rozliczenia podatku.
Krzysztof Koślicki
04.01.2021
PIT Rachunkowość
Wyrok TSUE w sprawie polskich przepisów dotyczących ulgi na złe długi w VAT został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 7 grudnia. Oznacza to, że podatnicy mogą jeszcze tylko przez kilka dni wnioskować o zwrot podatku. Termin na złożenie wniosku mija 7 stycznia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
04.01.2021
VAT
1 stycznia 2021 roku weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym używania kas fiskalnych w 2021 roku. Rozporządzenie określa grupy podatników oraz czynności zwolnione z obowiązku rejestrowania w kasie. Określa także warunki korzystania ze zwolnienia.
Krzysztof Koślicki
04.01.2021
VAT Rachunkowość
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi Leszka Czarneckiego oraz adwokata Romana Giertycha na temat sytuacji Idea Banku w kontekście jego przymusowej restrukturyzacji. Zdaniem UKNF rozpoczęty przez BFG proces przymusowej restrukturyzacji Idea Banku ma głębokie uzasadnienie prawne oraz merytoryczne,
Jolanta Ojczyk
04.01.2021
Finanse
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje nowy, wyższy niż dotychczas, limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzony został także katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać m.in. fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, księgowi, doradcy podatkowi i biegli rewidenci. Chętni do zmiany metody rozliczania podatku, muszą to zgłosić fiskusowi.
Krzysztof Koślicki
04.01.2021
PIT Rachunkowość
Zaświadczenia A1 wystawione przez polski ZUS w 2020 roku delegowanym do pracy w Wielkiej Brytanii, pozostaną ważne do końca okresu, na jaki zostały wydane. Dotychczasowe zasady delegowania będą też miały zastosowanie do pracowników, którzy wyjadą do pracy na Wyspy po 1 stycznia 2021r., o ile UE dokona odpowiedniej notyfikacji, a Wielka Brytania się nie sprzeciwi.
Grażyna J. Leśniak
04.01.2021
Prawo pracy Prawo europejskie Brexit
Po raz kolejny okazało się, że firma ponosi surowe konsekwencje za niestosowanie wystarczających zabezpieczeń sieci i informacji przez profesjonalnych podwykonawców, a w zasadzie podwykonawców, którzy powinni być profesjonalistami - pisze radca prawny Artur Piechocki, komentując karę nałożoną na spółkę ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek.
Artur Piechocki
04.01.2021
Rynek i konsument RODO
W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska
Katarzyna Kubicka-Żach
03.01.2021
Środowisko Budownictwo
Narasta zjawisko wyłączania ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców w ramach projektowania przez różne organy aktów normatywnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który widzi w tym coraz większy problem.
Krzysztof Sobczak
02.01.2021
Od nowego roku zmieniły się kluczowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi mające wpływ na samorząd. Nie będzie między innymi 30-procentowego limitu udziału termicznego przekształcania odpadów. Sposób ustalania poziomów recyklingu ma być liczony do wszystkich wytworzonych odpadów. Samorządowcy chcą jednak, żeby było jak w 2020 roku – od czterech frakcji.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Produkty były oznaczone starą, wyższą, ceną, jak i nową, która była niższa oraz zapisana większą czcionką. Taki sposób oznakowania produktów dawał jasny przekaz, że apteka oferuje je po obniżonych cenach. Była to więc wyraźna zachęta do ich nabywania, która miała przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i obrotów placówki. Działania te zostały uznane za niedozwoloną reklamę.
Dorian Lesner
02.01.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.
Karolina Kołakowska
02.01.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Na potrzeby nowej komórki przewidziano 6 etatów sędziowskich, 3 asystenckie i 6 etatów urzędniczych - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem podczas prac nad utworzeniem jednego sądu do spraw z zakresu zamówień publicznych mowa była o... 20 sędziach, 20 asystentach i kilkudziesięciu urzędnikach. Od początku jednak trwała dyskusja nad tym skąd wziąć na to środki.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości
Jeden urząd skarbowy - I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie - obsłuży w 2021 roku największych podatników, 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych będzie zajmować się dużymi firmami, a drobne przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego wrócą do pozostałych urzędów.
Krzysztof Sobczak
01.01.2021
CIT VAT Prawo gospodarcze
Przyszedł czas weryfikacji poziomu partycypacji uczestnictwa w PPE. Na dzień 1 stycznia 2021 roku pracodawcy powinni więc ustalić, czy nadal spełniają ustawowe przesłanki zwalniające z obowiązku tworzenia PPK, a mianowicie, czy finansują składkę podstawową do PPE w wysokości co najmniej 3.5 proc. - określoną w umowie zakładowej, oraz czy poziom partycypacji przekracza 25 proc. osób zatrudnionych.
Oskar Sobolewski
01.01.2021
Emerytury i renty Finanse PPK

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Od Nowego Roku wejdą bardzo ważne zmiany dla przedsiębiorców w prawie konsumenckim. Za ich sprawą osoba prowadząca jednoosobową działalność, nawet gdy jest to duża firma, będzie mogła m.in. odstąpić od umowy zawartej na odległość czy korzystać z rękojmi, jeśli będzie to dotyczyć umowy niezwiązanej z biznesem. Zyska też prawo do kwestionowania klauzul niedozwolonych.
Jolanta Ojczyk
01.01.2021
Prawo cywilne

Brexit to zamknięcie granic, trudniejszy obrót handlowy i prawny

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Brexit to nowa sytuacja prawna, a Zjednoczone Królestwo to dla Polski kraj trzeci. Przez pierwsze pół roku wjedziemy tam na dowód osobisty, tylko pobyt dłuższy niż trzy miesiące wymaga paszportu i wizy. Jednak od 1 stycznia nie możemy podjąć żadnej pracy w Wielkiej Brytanii, bo konieczne będzie pozwolenie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.01.2021
Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie można zwlekać ze sprawdzeniem potencjalnych luk w systemach - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, informując jednocześnie o karze w wysokości 1 mln zł dla spółki ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek, za brak szybkiego stwierdzenia zagrożenia i jego usunięcia, co doprowadziło do utraty danych.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Prawo gospodarcze RODO
Wchodząca w życie 31 grudnia ustawa zmienia nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przewiduje ona zwiększenie dofinansowania budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Zamówienia publiczne Finanse publiczne

Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował opinię dla Komisji Europejskiej w sprawie przeglądu systemie wypłacalności. To efekt prac nad przeglądem między innymi dyrektywy i rozporządzenia ją uzupełniającego w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej, które mają doprowadzić do aktualizacji i poprawy systemu.
Regina Skibińska
31.12.2020
Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia

Drony latają już według nowych przepisów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub z kamerą, od czwartku musi się zarejestrować, przejść specjalistyczne szkolenie i zdać test online. 31 grudnia weszły w życie nowe unijne przepisy, zgodnie z którymi zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Inwestorów spółek publicznych mogą niebawem czekać zmiany w wezwaniach na sprzedaż lub zamianę akcji - pisze Aneta Serowik, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy. I wskazuje, że nastąpi uproszczenie przepisów, ale też dostosowanie polskiej ustawy o ofercie publicznej w zakresie, w jakim reguluje wezwania majoryzacyjne, do unijnej dyrektywy w sprawie ofert przejęcia.
Aneta Serowik
31.12.2020
Rynek Spółki Finanse
Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane jedynie do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. By z niej skorzystać projekt musiał wpłynąć do urzędu przedostatniego dnia grudnia.
Jolanta Ojczyk
31.12.2020
Budownictwo