Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu inwestycji. Ułatwienia dotyczą m.in. IP Box i ulgi badawczo-rozwojowej. Eksperci nowe przepisy oceniają korzystnie, jednak dopóki nie zmieni się podejście i praktyka organów podatkowych, z nowych rozwiązań nie będzie łatwo skorzystać. Urzędnicy muszą przestać blokować rozliczanie ulg. Potwierdza to już nawet NSA.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2022
Środowisko Odpady Polski Ład
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się z apelem do rządu o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to skonsultowanie i przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji. Księgowi proponują również rozwiązania, na wypadek gdyby przesunięcie terminu nie było możliwe.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Rachunkowość Polski Ład
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeanalizował skargi na wysokie opłaty pobierane przez operatora TV i internetu UPC Polska, gdy konsument zerwał umowę przed terminem. I prezes Urzędu wszczął postępowanie przeciwko firmie podejrzewając, że operator może naruszać zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Rynek i konsument
Jeżeli podatnik świadczy usługi stałej obsługi prawnej, to obowiązek podatkowy w VAT powstaje u niego z datą wystawienia faktury. W przypadku zaś importu usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotne znaczenie ma tu moment wykonania usługi, upływ okresu rozliczeniowego albo też otrzymanie zaliczki.
Krzysztof Kaźmierski
18.01.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Po wcześniejszej spłacie kredytu zwrot części prowizji

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt przed terminem, otrzymają zwrot części prowizji naliczonej wcześniej przez Alior Bank. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu. Bank odmawiał zwrotu proporcjonalnej wartości prowizji.
Krzysztof Sobczak
18.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Spółka została ukarana za umieszczenie w pasie drogowym reklamy bez wymaganego zezwolenia. Sporną kwestią była wysokość nałożonej kary pieniężnej. Spółka wskazywała, że ramka elektronicznego wyświetlacza reklamy nie powinna być wliczana do powierzchni, od której zależy wysokość kary. Naczelny Sąd Administracyjny nie przyznał jej racji.
Dorian Lesner
18.01.2022
Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.
Radosław Chudy
18.01.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Działy kadr i compliance powinny przygotować się na bardzo pracowity rok 2022, ponieważ możemy spodziewać się, że wejdzie w nim w życie szereg istotnych zmian przepisów prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych – piszą dr Magdalena Rycak i dr Artur Rycak.
Artur Rycak Magdalena Rycak
18.01.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.01.2022
Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład
Investor desk to "jedno okienko" dla wielkich podatników. Ma ono dbać o profesjonalną i całościową obsługę największych firm. Nie tylko bezpośrednio na etapie wydawania Interpretacji 590, ale także wcześniej – poprzez popularyzację korzystnych rozwiązań fiskalnych i opiekę nad potencjalnym inwestorem, jak również później.
Wiesława Moczydłowska
17.01.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

MF zachęca firmy do przechodzenia na estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania - tak Ministerstwo Finansów zachwala istniejącą od niedawna formę opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. I podkreśla, że to również brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, uproszczenie formalności podatkowych, a także niższe podatki. Czas na decyzję jest do końca stycznia.
Krzysztof Sobczak
17.01.2022
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Samorządy medyczne chcą regulacji o funkcjonowaniu biznesu w pandemii

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Trzeba wprowadzić zasady zapewniające wzrost bezpieczeństwa obywateli i racjonalnie określić zasady dostępu do usług i handlu - apelują samorządy zawodów medycznych. I przypominają, że tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych.
Krzysztof Sobczak
17.01.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Zakończony w niedzielę VI Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych wybrał członków Krajowej Rady oraz jej przewodniczącego. Przyjął też uchwały korporacyjne. Zapowiedź odbudowy dobrych relacji z ministrem finansów spodobała się delegatom Zjazdu, którzy losy korporacji powierzyli Andrzejowi Ladzińskiemu, doradcy podatkowemu z Warszawy.
Wiesława Moczydłowska
17.01.2022
Doradca podatkowy
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank. Zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich: wliczanie kosztów związanych z ubezpieczeniem do całkowitej kwoty kredytu oraz przysyłanie klientom propozycji zawarcia umowy, z których wielu nie otrzymało w ogóle kredytu lub miał on inne warunki.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Jeżeli naruszenie zakazu konkurencji polega na podjęciu dających się określić, powtarzających się naruszeń zakazu konkurencji, roszczenia wspólnika przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia, gdy wszyscy pozostali wspólnicy dowiedzieli się o naruszeniu zakazu, nie później jednak niż z upływem trzech lat, liczonych odrębnie w stosunku do każdego zachowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.01.2022
Prawo cywilne Ochrona konkurencji

Banki pozywają frankowiczów, by przerwać bieg przedawnienia

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Poprawmy prawo Nieruchomości
Banki masowo składają pozwy do sądów przeciwko frankowiczom o zwrotu kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może się spodziewać każdy, kto w 2018 roku wystąpił do sądu o unieważnienie umowy. W ten sposób banki chcą przerwać trzyletni termin przedawnienia. Frankowiczowi, który przegra, grozi zwrot wysokich kosztów sądowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Poprawmy prawo Nieruchomości
Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązywać będą nowe rozwiązania polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczyć jednak one będą wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia br.
Krzysztof Sobczak
16.01.2022
Środowisko Rynek i konsument
Sąd Najwyższy, w siedmioosobowym składzie, wydał w piątek korzystną dla poszkodowanych uchwałę dotyczącą zakresu odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm) za szkody wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wielofunkcyjnych. To ważne dla poszkodowanych w wypadkach z udziałem koparek, spychaczy, maszyn rolniczych, itp.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.01.2022
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wykorzystuje ciepło gromadzone w powietrzu, wodzie albo gruncie. Warto wiedzieć jakie wymagania trzeba spełnić, żeby wykonać taką pompę zgodne z przepisami budowlanymi i przepisami szczególnymi – w zależności od rodzaju pompy.
Mariola Berdysz
15.01.2022
Administracja publiczna Budownictwo

TSUE: Za przyśpieszony lot też należy wypłacić odszkodowanie

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Pasażerom należy się odszkodowanie za lot, który odbył się wcześniej niż zaplanowano. Na przewoźniku ciąży bowiem obowiązek informacyjny, który powinien zostać spełniony z odpowiednim wyprzedzeniem. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że poinformowanie podmiotu, który pośredniczył w zawarciu umowy, nie zwolni przewoźnika od odpowiedzialności.
Dorian Lesner
15.01.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne - nie ma sprawiedliwych rozwiązań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Gdy społeczeństwu potrzebne są nowe drogi, linie kolejowe, sieci energetyczne itp. elementy infrastruktury technicznej, wywłaszczenie okazuje się niezbędne. Jenak organy państwa winny zachować szczególną staranność, aby nie pogorszyć sytuacji życiowej osoby nim dotkniętej. Niestety, obowiązujące obecnie przepisy zdają się nie spełniać tego warunku.
Mirosław Ochojski
15.01.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Rynek pracy dotkliwie odczuwa brak pracowników. Rekrutacje są coraz trudniejsze, szczególnie w tych zawodach, na które jest duże zapotrzebowanie. Liczba ofert pracy przewyższa już poziom sprzed pandemii. Brakuje większej otwartości na pracowników zza granicy, również z państw bardziej odległych geograficznie od Polski i skutecznej polityki zachęcającej osoby bierne do aktywności zawodowej – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2022
Rynek Prawo pracy
W okresie od 18 do 23 stycznia 2022 r. uruchomiony zostanie dodatkowy termin na złożenie korekt i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował w piątek Polski Fundusz Rozwoju. Do czwartkowego wieczora dokumentów nie złożyło około 1500 z 7 tys. małych i średnich firm, które korzystały z tej tarczy.
Grażyna J. Leśniak
14.01.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Opublikowano wzory oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Takie oświadczenia trzeba będzie złożyć w ciągu 45 dni, by stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową.
Robert Horbaczewski
14.01.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości
Gdy Polska dostosuje się do prawa UE, producenci będą musieli liczyć się z karami za wprowadzanie konsumentów w błąd, poprzez nieprawidłowe używanie oznaczeń „bio” lub „eko”. Zgodnie z nową ustawą, nie wolno też będzie stosować w reklamach lub opisach handlowych produktów, które są niezgodne z przepisami o rolnictwie ekologicznym.
Julita Markiewicz – Patkowska
14.01.2022
Środowisko Rynek i konsument
Czy w polskich realiach jesteśmy gotowi, choćby na rozmowę o wprowadzeniu wynagrodzenia dla sygnalistów z tytułu dokonanego zgłoszenia? Dotychczas brakuje szerszej, merytorycznej dyskusji, wymiany poglądów oraz analiz w tym zakresie. Jest kilka istotnych otwartych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się finansowo nagradzać sygnalistów.
Ewa Chodowska Paweł Bronisław Ludwiczak
14.01.2022
Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Nowe korzyści w VAT pełne luk i wątpliwości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Chaos w rozliczeniach wynagrodzeń i PIT trwa w najlepsze. Na horyzoncie widać już jednak kolejne problemy – tym razem z VAT. Doradcy podatkowi rozpoczęli właśnie analizy, czy firmom opłacać się będzie rozliczać w ramach Grup VAT. Możliwość ta, wprowadzona regulacjami Polskiego Ładu, pojawi się w lipcu 2022 roku. Okazuje się, że przepisy w tym zakresie są tak nieprecyzyjne, że z nowych rozwiązań trudno będzie skorzystać.
Krzysztof Koślicki
14.01.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Sejm znowelizował przepisy dotyczące procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Nowelizacja wskazuje, że wniosek złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe ma być rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
Robert Horbaczewski
13.01.2022
Środowisko Budownictwo Nowe technologie

Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Resort finansów przyznał w czwartek, że wprowadzenie tak istotnych zmian w rozliczaniu podatku dochodowego może powodować pewne trudności. Zapewnił także, że żadne nieświadome błędy - w tym popełnione przez księgowych - związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami.
Krzysztof Koślicki
13.01.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład