Tomasz Ciechoński

Kontakt: tomasz.ciechonski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Będzie nowa instytucja od sztucznej inteligencji. Opublikowano projekt ustawy

Prawo AI Prawo europejskie

Organ roboczo nazwany Komisją Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji ma nadzorować rynek, przyczyniać się do wzmacniania branży AI w Polsce oraz współpracować z innymi instytucjami publicznymi w zakresie sztucznej inteligencji. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę, 16 października, projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (SSI).

16.10.2024

Firma narusza prawo konkurencji? Surowe kary grożą menedżerom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może karać nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne, z czego w ostatnim czasie chętnie korzysta. Co istotne, sankcje za umyślne działania i zaniechania mogą spotkać nie tylko członków zarządów spółek. Przykład? Ponad 400 tys. złotych kary otrzymał niedawno były dyrektor zarządzający, od kilku lat będący na emeryturze.

16.10.2024

Wodór i szybka ścieżka dla OZE. Rząd przyjął projekty ustaw energetycznych

Budownictwo Energetyka

Rozwój energetyki prosumenckiej oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego związanego z odnawialnymi źródłami energii zakłada rządowy projekt o zmianie ustawy o OZE. Procedury, zajmujące dziś 356-416 dni, mają trwać maksymalnie 149 dni. Z kolei projekt nowelizacji prawa energetycznego wprowadza ramy prawne dotyczące wykorzystywania wodoru.

15.10.2024

Firma może wygrać z ZUS. Rzeczniczka MŚP podaje przykłady

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W sądach okręgowych zapada coraz więcej korzystnych dla przedsiębiorców orzeczeń w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o wykładnię przepisów dotyczących preferencji Mały ZUS Plus. Poinformowała o nich w sprawozdaniu ze swojej działalności rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska.

14.10.2024

Rodzinna fundacja niebezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłych spadkobierców

Spółki Fundacja Rodzinna

Trwa walka o kontrolę nad majątkiem jednego z najbogatszych Polaków - Zygmunta Solorza. Wszystko sprowadza się do pytania, czy mógł skutecznie odwołać oświadczenie notarialne, w którym przekazał swoim dzieciom współzarządzanie fundacjami rodzinnymi. Gdyby nawet sąd w Liechtensteinie stwierdził, że nie, to biznesmen może skorzystać z innych możliwości prawnych, również tych nieznanych polskiemu prawu.

10.10.2024
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    17