Michał Cecerko

Artykuły autora

Test zaspokojenia w restrukturyzacji, tylko kiedy opłaci się to wierzycielom?

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

Regulacja dotycząca testu zaspokojenia i kryterium ochrony najlepszych interesów wierzycieli realizuje wymogi stawiane państwu przez Dyrektywę 2019/1023. Będzie ona miała istotny wpływ głównie na te małe, średnie i duże firmy, które działają w oparciu o bazę w postaci własnego majątku. W ich przypadku trudniej będzie uzasadnić restrukturyzację, jeżeli nie wygenerują odzysku wyższego niż syndyk w upadłości - pisze Michał Cecerko, partner DZP, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny.

20.02.2024

Czas pokaże, czy Polska spełnia unijne standardy postępowania wobec zagrożonych banków

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Rzecznik Generalny TSUE uważa za bezpodstawne roszczenia banków o korzystanie z kapitału udzielanego na podstawie nieważnych umów kredytów „frankowych”. Przyjęcie przez Trybunał tego poglądu może wpłynąć na bilanse niektórych banków i prowadzić do niespełniania przez nie wymogów kapitałowych. Będą zagrożone resolution, warto się więc przyjrzeć, jak polska regulacja tego procesu wygląda na tle prawa unijnego.

01.03.2023

Przymusowa restrukturyzacja banku do zaskarżenia, ale nie jest to łatwe

Banki Kredyty Restrukturyzacja

Decyzję o przymusowej restrukturyzacji banku zagrożonego upadłością zaskarżyć mogą akcjonariusze, których akcje zostały umorzone mocą tej decyzji, obligatariusze lub wierzyciele. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ wszyscy zainteresowani poza radą nadzorczą, mają utrudniony dostęp do wiedzy o przyczynach takiej decyzji - piszą Michał Cecerko i Maciej Orkusz, partnerzy w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

31.01.2023