Rafał Rozwadowski

Artykuły autora

Więzienie lub wysoka grzywna. Surowe kary w projekcie ustawy o systemach AI

Nowe technologie Prawo europejskie

Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji będzie mogła przeprowadzać kontrolę działalności podmiotów obowiązanych do przestrzegania przepisów AI ACT i ustawy. Brak odniesienia się de facto do jakichkolwiek kryteriów zainicjowania kontroli może budzić niepokój. Projekt budzi poważne zastrzeżenia także w kontekście dokumentacji objętej tajemnicą zawodową - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat prowadzący własną kancelarię.

22.10.2024

W powodzi deepfake płynie szeroko - ważne, aby go wyłowić

Nowe technologie Powódź

Tragedia, jaką jest powódź, u większości z nas budzi chęć niesienia pomocy i wsparcia. Ale jest też, na szczęście dla nielicznych, kolejną szansą na prowadzenie przestępczej działalności. Popełnianie czynów zabronionych z wykorzystaniem zaawansowanej technologii (niekoniecznie spełniającej definicję systemów AI w rozumieniu AI ACT) w czasie powodzi jest szczególnie niebezpieczne - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

01.10.2024

Czy apele partii politycznych o wpłatę darowizn są zgodne z prawem?

Wybory

Apele o dokonywanie wpłat na rzecz partii są dozwolone, niemniej mogą podlegać ocenie prawnej. Istotna jest ocena treści komunikacji używanej do nawoływania czy zachęcania do wpłaty - czy nie wprowadza ona potencjalnego wpłacającego w błąd. W przeciwnym razie i o ile zostaną spełnione pozostałe przesłanki odpowiedzialności, może dojść do przestępstwa oszustwa - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

04.09.2024

Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Nowe technologie Prawo europejskie

Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

15.06.2024

Deepfake w AI Act - czy definicja jest szczelna?

Nowe technologie

Deepfake kojarzy się nam przede wszystkim z dezinformacją, z fake newsami, mającymi na celu wprowadzenie w błąd odbiorcy. Tymczasem AI Act szeroko definiuje pojęcie deepfake. Oznacza wygenerowane lub zmanipulowane obrazy, treści dźwiękowe lub treści wideo, które przypominają istniejące osoby, przedmioty, miejsca lub inne podmioty lub zdarzenia, które odbiorca mógłby niesłusznie uznać za autentyczne lub prawdziwe - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.

17.05.2024
1  2  3