Monika Stelmach

Artykuły autora

Absolwenci zawodów medycznych najbardziej poszukiwani, ale bank rozbiły pielęgniarki

Szkolnictwo wyższe

Na liście deficytowych zawodów pierwsze miejsca zajmują te medyczne. Brakuje pielęgniarek i położnych, lekarzy, fizjoterapeutów, psychiatrów i psychologów - wskazują autorzy raportu „Absolwenci uczelni na polskim rynku pracy 2024". Osoby, które mają dyplomy tych kierunków, mogą liczyć nie tylko na szybkie znalezienie pracy, ale też względnie wysokie zarobki. Jednak w tym rankingu bank rozbijają pielęgniarki.

14.10.2024

W Polsce badania genetyczne poza kontrolą, konieczne regulacje prawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo dynamicznego rozwoju genetyki, w naszym kraju nie ma regulacji prawnych, które określałyby kompleksowo zasady wykonywania poradnictwa genetycznego, bankowania materiału oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Prace nad projektem ustawy o testach genetycznych trwały w Ministerstwie Zdrowia wiele lat, ale nie zostały doprowadzone do końca. W efekcie nic nie chroni pacjentów przed nieuczciwymi i niebezpiecznymi praktykami.

11.10.2024

Zmiany w pilotażu opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów

Pacjent Opieka zdrowotna

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Brakowało m.in. precyzyjnego określenia jednostek chorobowych, które są jednym z ważniejszych warunków kwalifikacji pacjenta do udziału w pilotażu. W sumie wprowadzono 10 różnych zmian. Nowelizacja właśnie trafiła do konsultacji.

10.10.2024

Placówki medyczne powinny stworzyć pacjentom warunki do odwoływania wizyt

Pacjent Opieka zdrowotna

Wystartowała trzecia edycja kampanii „Odwołuję. Nie blokuję”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, co zabiera możliwości skorzystania z usług medycznych innym chorym i wydłuża kolejki do specjalistów. Jednak nie tylko pacjenci ponoszą za to odpowiedzialność. Rzecznik praw pacjenta wskazuje, że na tę sytuację wpływają też same przychodnie, ponieważ część z nich nie stworzyła warunków, żeby można było w prosty sposób poinformować o niestawieniu się w gabinecie.

10.10.2024

Samorząd lekarski mówi o zapaści polskiego szpitalnictwa, apeluje o sfinansowanie świadczeń

Opieka zdrowotna

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (PNRL) wnioskuje do Ministerstwa Zdrowia o sfinansowanie przynajmniej systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), tj. ratujących życie oraz świadczeń wynikających z pilnych wskazań medycznych. Coraz więcej placówek opieki zdrowotnej, z powodu opóźnień w rozliczeniach z NFZ, ogranicza przyjmowanie chorych. PNRL sytuację określa jako zapaść polskiego szpitalnictwa.

09.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    21