Monika Stelmach

Artykuły autora

Pacjenci oddziałów psychiatrii sądowej pozostają w szpitalach bez wskazań medycznych

Prawo karne

Przyczyną przedłużających się hospitalizacji jest brak możliwości przekazania osób po zwolnieniu z detencji do instytucji opiekuńczo-leczniczej, kiedy potrzebują kontynuacji opieki. W obecnym stanie prawnym przepisy nie regulują sytuacji tej grupy pacjentów. Rzecznik praw pacjenta zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o rozważenie zmian w prawie, które gwarantowałyby ciągłość opieki instytucjonalnej.

16.12.2024

NFZ wprowadza ułatwienia w zawieraniu umów na zaopatrzenie w wyroby medyczne

Finansowanie zdrowia

Chodzi przede wszystkim o doprecyzowanie przepisów i wprowadzenie ułatwień dla wnioskujących i pracowników funduszu. Na mocy zarządzenia nie będzie m.in. konieczności dołączania skanów potwierdzających kwalifikacje i staż pracy pracowników, do tego wystarczy oświadczenie. Część dokumentów będzie można dostarczyć także w formie elektronicznej.

13.12.2024

Lekarze nie mogą powielać publicznie niesprawdzonych informacji

Zawody medyczne

Medycy prowadzą w mediach społecznościowych profile, na których mówią o profilaktyce i możliwościach leczenia. Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej wyjaśnia, jakie informacje mogą przekazywać, a jakich nie powinni - zarówno w sieci, jak i w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Ma to związek z nowelizacją Kodeksu Etyki Lekarskiej, która wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r.

13.12.2024

NFZ będzie dokładniej monitorować kolejki do lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia chce kontrolować prawidłowość prowadzenia list oczekujących na wizytę, przeprowadzania szczegółowych analiz czasu oczekiwania oraz eliminowanie przypadków wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Przychodnie i gabinety będą miały obowiązek wpisywania harmonogramów przyjęć w aplikacji AP KOLCE. Fundusz zapewnia, że to nie zwiększy biurokracji.

11.12.2024

Niewielu chorych z ciężką astmą korzysta z terapii - są problemy z programem

Pacjent Opieka zdrowotna

Astmę ciężką można skutecznie leczyć. Terapia biologiczna jest jednak dostępna tylko w ramach programu lekowego. Ośrodki nie chcą go prowadzić, ponieważ wiąże się z biurokracją i nie idzie za tym adekwatne finansowanie. Do tego wyśrubowane warunki kwalifikacji do programu lekowego wykluczają część chorych. Od 2012 roku udało się włączyć tylko 10 proc. pacjentów, którzy mogą się zakwalifikować i odnieść korzyści z leczenia.

11.12.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    27