united kingdom
ukraine
Grażyna J. Leśniak

Grażyna J. Leśniak

Kontakt: Grazyna.Lesniak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ministerialni urzędnicy wykorzystują lukę w rządowym procesie legislacyjnym

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy

Nie ma terminu, w którym - po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowaniu – ministerstwa musiałyby opublikować wszystkie dokumenty związane z projektowaną ustawą lub rozporządzeniem. A ponieważ to sami ministerialni urzędnicy wprowadzają dokumenty do systemu, bo Rządowe Centrum Legislacji zapewnia im tylko dostęp, to robią to z dużym opóźnieniem. Rekordzista dodał dokument do projektu po… ośmiu latach. Zdaniem prawników uniemożliwia to monitorowanie prac legislacyjnych.

03.04.2025

Maleje aktywność zawodowa seniorów

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

W 2023 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 60-89 lat liczyła 1443 tys. osób, tj. o 1,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Osoby aktywne zawodowo w tej grupie wiekowej stanowiły 8,1 proc. ogółu aktywnych zawodowo osób w wieku 15-89 lat (wobec 8,3 proc. w roku poprzednim). Natomiast liczba osób biernych zawodowo w wieku 60-89 wyniosła 7934 tys. i wzrosła o 1,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego – wynika z rządowej „Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2023 r.”.

02.04.2025

OSR jak zło konieczne – bez kluczowych informacji

Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy

Brak oceny skutków finansowych i w ujęciu niepieniężnym w odniesieniu do przedsiębiorstw to stały mankament projektów ustaw i rozporządzeń przygotowywanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaś trudności w ocenie wpływu to stała wymówka. Najbardziej skrajnym przykładem forsowania zmiany przepisów bez rzetelnego OSR jest obecnie rozporządzenie o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy. W ubiegłym roku, mimo zarzutu braku OSR, projekt wolnej Wigilii trafił do parlamentu… jako projekt poselski.

02.04.2025

Farmaceuta uzupełni receptę wystawioną przez lekarza?

Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta w aptece lub w punkcie aptecznym będzie mógł uzupełnić receptę wystawioną przez lekarza, jeśli zabrakło na niej informacji o prawie do bezpłatnego leku, które przysługuje dzieciom i seniorom. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych.

01.04.2025

Nie każda praca pod ziemią oznacza wyższą, „górniczą” emeryturę. RPO interweniuje w MRPiPS

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracą górniczą, zaliczaną do emerytury w wymiarze półtorakrotnym przepisy nie uwzględniają pracy pod ziemią w podmiotach wykonujących określone prace dla kopalń – jeśli taki podmiot nie ma bezpośredniej umowy z kopalnią. Wtedy ZUS przy ustalaniu uprawnień emerytalnych uwzględnia jedynie zwykły okres zatrudnienia. Takie zróżnicowanie narusza konstytucyjną zasadę równości - uważa RPO i pisze do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

01.04.2025
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    840