Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 30 sierpnia 2023 r.

Kadry w oświacie

Sejm z poprawkami Senatu przyjął nowelizację prawa oświatowego i innych ustaw, która pozwala na tworzenie branżowych centr umiejętności. Odrzucił veto Senatu do ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, a także powołał członków komisji do spraw wpływów rosyjskich. Środowe posiedzenie było ostatnim w tej kadencji Sejmu.

30.08.2023

PKW: Każdy wyborca ma prawo prowadzić agitację wyborczą, ale musi uważać

Samorząd terytorialny Wybory

Agitację wyborczą może prowadzić każdy komitet wyborczy i każdy wyborca, w tym zbierać podpisy popierające zgłoszenia kandydatów po uzyskaniu pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Przepisy kodeksu wyborczego nie ograniczają możliwości uczestnictwa w kampanii wyborczej osób publicznych.

30.08.2023

Samorządy będą mogły przejąć utwardzone, ogólnodostępne drogi

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, którą parlament uchwalił z inicjatywy prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić gminom nabywanie terenów zajętych przez co najmniej 20 lat pod ogólnodostępne drogi, które nie są jednak zaliczone do kategorii dróg publicznych.

30.08.2023

Zmiany mają ożywić przewozy lokalne i zmniejszyć wykluczenie komunikacyjne

Samorząd terytorialny Transport

Nowelizacja przewiduje zwiększenie w 2024 r. do 1 mld złotych rocznie wsparcia dla linii autobusowych z dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nowela wprowadza też wieloletnie umowy o dopłatę, utrzymuje dopłaty w wysokości 3 zł do wozokilometra oraz tworzy rezerwę funduszu w wysokości 5 proc., która pozwoli ministrowi infrastruktury transferować środki do województw, gdzie będą największe potrzeby.

29.08.2023

Posłowie chcą kolejny raz ułatwić dostęp do broni

Prawo karne Administracja publiczna

Posłowie z komisji deregulacyjnej uznali, że przy wydawaniu pozwolenia na broń policja niewłaściwie interpretuje przesłankę „nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego”. Posłowie chcą też pozbawić komendantów wojewódzkich policji prawa wnoszenia odwołania od orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego wnioskującego. Przeciwny jest prokurator generalny.

29.08.2023
1    54  55  56  57  58  59  60  61  62    309