Powstaną branżowe centra umiejętności

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw

Nowela stworzy podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. Będą nowym rodzajem publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych, a także wspierającej współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami. Sejm przyjął  poprawki Senatu o charakterze doprecyzowującym lub redakcyjnym. Odrzucił poprawki Senatu, których celem było wykreślenie z nowelizacji zapisów, które zostały dodane do projektu po pierwszym czytaniu w Sejmie:  umożliwiające ministrowi edukacji prowadzenie systemu teleinformatycznego – Portalu Edukacji i Nauki oraz o zapisy zmieniające zasady dotyczące wydawania dyplomów ukończenia studiów, dyplomów doktorskich i habilitowanych.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Przeczytaj: Szkolenia zawodowe wkrótce w branżowych centrach umiejętności

  

Rząd kluczowe decyzje w sprawie UE będzie musiał uzgadniać Prezydentem

Ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r.

Ustawa zakłada obowiązek współpracy rządu z prezydentem oraz z Sejmem i Senatem w kwestiach członkostwa Polski w UE.Ustawa przewiduje m. in. ustalanie przez rząd w porozumieniu z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady. Zgodnie z przepisami, rząd ma też przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska: członka Komisji Europejskiej; członka Trybunału Obrachunkowego; sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE; rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; członka Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

O odrzucenie ustawy wnioskował Senat zarzucając, że jej ustawa jest niezgodna Konstytucją. ponieważ przyznają Prezydentowi uprawnienia o charakterze władczym wykraczające poza jego konstytucyjnie określone zadania i kompetencje, a jednocześnie prowadzą do ograniczenia samodzielności Rady Ministrów w prowadzeniu polityki zagranicznej państwa. Sejm wniosek Senatu odrzucił.

Ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

Więcej:
Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE - Sejm odrzucił veto Senatu

 

Sejm powołał członków komisji ds. rosyjskich wpływów

Wszyscy powołani kandydaci zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich i nie wzięła także udziału w głosowaniu; Konfederacji głosowała przeciwko. W skład 9 osobowej komisji weszli:

  1. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego,
  2. prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP,
  3. prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności
  4. Łukasz Cięgotura, doktor nauk humanistycznych, zastępca dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni K. Sosnkowskiego, pracownik archiwum MSZ i IPN.
  5. Michał Wojnowski, historyk i analityk, ekspert ABW na kierunku wschodnim oraz ekspert Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w KPRM
  6. Marek Szymaniak, były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Bydgoszczy, a obecnie zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  7. Arkadiusz Puławski, pracownik departamentu bezpieczeństwa narodowego KPRM
  8. gen. Andrzej Kowalski, profesor Akademii Sztuki Wojennej, od 2021 r. pracownik cywilny Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
  9. Józef Brynkus, historyk, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Więcej o komisji pisaliśmy w tekście: Prezydencka nowelizacja ustawy o "rosyjskiej" komisji już obowiązuje

 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>