Powstaną branżowe centra umiejętności
Ustawa o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw
Nowela stworzy podstawy prawne do tworzenia i funkcjonowania branżowych centrów umiejętności. Będą nowym rodzajem publicznej lub niepublicznej placówki umożliwiającej uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych, a także wspierającej współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami. Sejm przyjął poprawki Senatu o charakterze doprecyzowującym lub redakcyjnym. Odrzucił poprawki Senatu, których celem było wykreślenie z nowelizacji zapisów, które zostały dodane do projektu po pierwszym czytaniu w Sejmie: umożliwiające ministrowi edukacji prowadzenie systemu teleinformatycznego – Portalu Edukacji i Nauki oraz o zapisy zmieniające zasady dotyczące wydawania dyplomów ukończenia studiów, dyplomów doktorskich i habilitowanych.
Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Przeczytaj: Szkolenia zawodowe wkrótce w branżowych centrach umiejętności
Rząd kluczowe decyzje w sprawie UE będzie musiał uzgadniać Prezydentem
Ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r.
Ustawa zakłada obowiązek współpracy rządu z prezydentem oraz z Sejmem i Senatem w kwestiach członkostwa Polski w UE.Ustawa przewiduje m. in. ustalanie przez rząd w porozumieniu z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady. Zgodnie z przepisami, rząd ma też przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska: członka Komisji Europejskiej; członka Trybunału Obrachunkowego; sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE; rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; członka Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym.
O odrzucenie ustawy wnioskował Senat zarzucając, że jej ustawa jest niezgodna Konstytucją. ponieważ przyznają Prezydentowi uprawnienia o charakterze władczym wykraczające poza jego konstytucyjnie określone zadania i kompetencje, a jednocześnie prowadzą do ograniczenia samodzielności Rady Ministrów w prowadzeniu polityki zagranicznej państwa. Sejm wniosek Senatu odrzucił.
Ustawa trafi do podpisu Prezydenta.
Więcej:
Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE - Sejm odrzucił veto Senatu
Sejm powołał członków komisji ds. rosyjskich wpływów
Wszyscy powołani kandydaci zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich i nie wzięła także udziału w głosowaniu; Konfederacji głosowała przeciwko. W skład 9 osobowej komisji weszli:
- Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego,
- prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP,
- prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności
- Łukasz Cięgotura, doktor nauk humanistycznych, zastępca dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni K. Sosnkowskiego, pracownik archiwum MSZ i IPN.
- Michał Wojnowski, historyk i analityk, ekspert ABW na kierunku wschodnim oraz ekspert Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w KPRM
- Marek Szymaniak, były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Bydgoszczy, a obecnie zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
- Arkadiusz Puławski, pracownik departamentu bezpieczeństwa narodowego KPRM
- gen. Andrzej Kowalski, profesor Akademii Sztuki Wojennej, od 2021 r. pracownik cywilny Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
- Józef Brynkus, historyk, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Więcej o komisji pisaliśmy w tekście: Prezydencka nowelizacja ustawy o "rosyjskiej" komisji już obowiązuje
Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl