Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

WSA: Można przyznać dodatek węglowy po śmierci wnioskodawcy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Węgiel

Jeżeli po złożeniu wniosku o dodatek węglowy wnioskodawca zmarł, organ powinien w drodze wywiadu środowiskowego ustalić, czy istnieją osoby we wspólnym gospodarstwie, którym dodatek można wypłacić. Pozostawiając wniosek bez rozpatrzenia, organ naraża się na zarzut bezczynności. Potwierdza to niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

16.09.2023

Osoba z poważną niepełnosprawnością nie będzie już musiała osobiście stawać na komisji wojskowej

Samorząd terytorialny Wojsko Niepelnosprawność

Nowelizacja ustawy o obronie Ojczyzny zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji wojskowej osób z poważnymi niepełnosprawnościami. Nowe regulacje pozwalają na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa. O zmianę przepisów apelowali od lat opiekunowie osób ze znaczną niepełnosprawnością oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

15.09.2023

Specustawa na problemy niebezpiecznych odpadów na terenach poprzemysłowych

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Administracja publiczna

Zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie dla ludzi oraz przywrócenie wieloobszarowych terenów zdegradowanych do ponownego wykorzystania - to cel ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która weszła w życie 12 września. Chodzi o tereny dawnych zakładów w Bydgoszczy, Jaworznie, Zgierzu czy Tarnowskich Górach.

12.09.2023

Samorządy mają zasilać CEEB danymi. Pytają, kto im za to zapłaci

Samorząd terytorialny Środowisko

18 września 2023 r. ma nastąpić wdrożenie pełnej wersji systemu ZONE. Tymczasem samorządowcy, w ramach protestu, odesłali już do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ponad pół tysiąca terminali mobilnych, które miały im ułatwić pracę w terenie. Przekonują, że nie uzgodniono z nimi m.in. kosztów, które poniosą w związku z dodatkową inwentaryzacją budynków i źródeł ciepła. Nie wiedzą też dokładnie, za co odpowiadają.

12.09.2023

Do niskiej jakości prawa samorządowcy się przyzwyczaili, problemem są finanse

Samorząd terytorialny

Największym wyzwaniem dla samorządów w perspektywie pięciu lat będzie finansowanie zadań bieżących i utrzymanie płynności finansowej. Samorządowcy wskazują też na problemy z wdrażaniem licznych i pośpiesznych zmian prawnych, także związanych z nowelizacją kodeksu wyborczego. To wnioski z II edycji badania przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska „LEXOMETR Prawno-Samorządowy 2023. Wyzwania i perspektywy dla JST”.

11.09.2023
1    52  53  54  55  56  57  58  59  60    309