Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Adwokat ukarany finansowo za kłamstwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rażąco niewspółmierna kara oznacza nie dającą się zaakceptować dysproporcje między karą wymierzoną, a karą sprawiedliwą czyli wystąpienie dysproporcji w należytej realizacji celów zapobiegawczych i wychowawczych – uważa Sąd Najwyższy. Dlatego uznał, że kara finansowa dla adwokata wprowadzającego w błąd klientkę przez prawie 3 lata - jest słuszna.

08.12.2023

Uchwała SN: Referendum jest ważne, członkowie komisji nie złamali prawa

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie sędziowskim wydała uchwałę w sprawie ważności referendum ogólnokrajowego, które odbyło się z 15 października br. wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. Był to historyczny akt, który wzbudził liczne protesty. Najwięcej wątpliwości wzbudziło informowanie wyborców przez członków obwodowych komisji o możliwości odmowy wzięcia udziału w referendum. SN uznał, że nie była to agitacja polityczna.

07.12.2023

76 nominacji sędziowskich, wadliwie wyłonionych przez KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent RP Andrzej Duda 6 grudnia 2023 r. wręczył w Pałacu Prezydenckim 76 kolejnych nominacji sędziowskich i asesorskich. Sąd Najwyższy uzupełniono o sześciu sędziów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego powołano dwóch. To osoby rekomendowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która została uznana przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za upolitycznione ciało, wadliwie powołane przez parlamentarzystów.

07.12.2023

Prokurator Skała interweniuje w sejmowej komisji praworządności

Prawnicy Prokuratura

Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji, by rozpocząć debatę na temat wynagrodzeń. Należy, zdaniem związkowców, wziąć pod uwagę zapisy umowy koalicyjnej - tj. pracowników prokuratury i sądów, których niskie zarobki „wypychają z zawodu”. - Musimy ten proces „wypychania” zastopować za wszelką cenę – podkreślają.

07.12.2023

Sędzia SN, zatwierdzając areszt, nie popełnił zbrodni sądowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To pierwsza taka sprawa o zbrodnie komunistyczne, stawiająca sędziego Sądu Najwyższego przed tym sądem z podejrzeniem udziału w wydaniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, nie zaś wyroku skazującego. Chodziło o zatwierdzenie aresztu wobec czterech działaczy związku zawodowego „Solidarność” w stanie wojennym, w 1982 roku.

07.12.2023
1    93  94  95  96  97  98  99  100  101    2005