Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Jak rozliczać majątek między byłymi konkubentami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse

Sąd Najwyższy postanowił przekazać powiększonemu składowi zagadnienie prawne, które budzi poważne wątpliwości. Chodzi o kwestię, czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami kwoty pieniężnej przekazanej przez jednego z nich na zakup nieruchomości przez drugiego konkubenta wyłącznie w jego własnym imieniu następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie?

16.12.2023

Po 13 latach od katastrofy Komisja Macierewicza rozwiązana

Administracja publiczna

Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.

15.12.2023

Ataki agresji wobec rzeczników i prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie doszło do ataku personalnego na prezesa tego sądu. Ataki medialne na rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są coraz silniejsze. Sędzia Piotr Schab (na zdjęciu) powiedział, że w nowej sytuacji społecznej rzecznicy dyscyplinarni są narażeni na naciski i pozamerytoryczne działania zmierzające do skrócenia ich kadencji. Jednak zapowiadają, że nie ugną się, bo ich kadencja wynosi cztery lata.

15.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

SN: Podwyższenie wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu jest możliwe

Prawnicy

Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o opłatach za pomoc prawną z urzędu nie odnosi żadnych skutków prawnych, gdyż w orzekaniu brał udział tzw. sędzia dubler. Wobec tego sądy mają prawo do dokonania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości i art. 626 k.p.k. I wyrównywać wynagrodzenia, jednak tylko w wypadku, gdy Skarb Państwa poniesie koszty i gdy sąd zwolnił stronę z wydatków ponoszonych na rzecz obrońcy.

13.12.2023
1    90  91  92  93  94  95  96  97  98    2005