united kingdom
ukraine
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Izba Aptekarska obwinia spółkę o patologię i narusza jej dobre imię

Prawo cywilne Zawody medyczne RODO Ochrona konkurencji

Naruszenie dóbr osobistych nie wymaga imiennego, bezpośredniego wskazania go w wypowiedzi. Wystarczające jest powołanie jakichkolwiek danych, które pozwalają na zidentyfikowanie tego podmiotu i powiązanie treści analizowanej wypowiedzi z jego działalnością. A także, by wypowiedź ta mogła wpływać na odbiór określonego podmiotu w społeczeństwie – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok, w którym pozwano Naczelną Izbę Aptekarską.

03.01.2025

Poseł Romanowski zrzeka się diet

Administracja publiczna

Zbiegły do Węgier poseł PiS Marcin Romanowski przekazał, że "zrzekł się statusu posła zawodowego". W związku z tym nie będzie pobierać poselskiego wynagrodzenia. Wyprzedził w ten sposób uchwalenie nowelizacji ustawy o sprawowaniu mandatu posła i senatora. A projekt zakłada, że wydanie przez sąd postanowienia o tymczasowym areszcie pozbawia parlamentarzystę prawa do uposażenia.

02.01.2025

Prof. Manowska broni statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wszyscy sędziowie orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zostali powołani na wniosek KRS, w której skład wchodziły osoby wymienione w art. 187 ust. 1 Konstytucji, w szczególności 15 członków wybranych spośród sędziów, zgodnie z art. 187 ust. 4 Konstytucji i na zasadach określonych ustawą o KRS. Nieprawdą jest stwierdzenie, że „powołania do Izby nastąpiły w skrajnie upolitycznionej procedurze przed organem zdominowanym przez jedną opcję polityczną - pisze I prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

02.01.2025

SN: Nielegalny pobór energii wymaga rekompensaty nie wyższej niż szkoda

Prawo karne

Kradzież energii elektrycznej wymaga naprawienia szkody zakładowi energetycznemu. Jednak rekompensata jest zawsze związana z wielkością istniejącej szkody, a więc musi odzwierciedlać jej wymiar. Nie jest zatem dopuszczalne, aby kwota zasądzona na rzecz pokrzywdzonego tytułem rekompensaty przewyższała wysokość ustalonej szkody, a tak orzekł sąd I instancji – stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok.

02.01.2025

Zmiana ubezwłasnowolnienia z częściowego na pełne - budzi sądowe wątpliwości

Prawo cywilne

Czy sąd, rozpoznając wniosek o ubezwłasnowolnienie, jest związany zakresem tego wniosku co do rodzaju ubezwłasnowolnienia? Czy też w przypadku zmiany ubezwłasnowolnienia całkowitego na częściowe odbywa się to na wniosek i z urzędu? Tego problemu przepisy kodeksowe nie rozstrzygają jednoznacznie, dlatego Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie powiększonym podejmie w przyszłym roku uchwałę.

28.12.2024
1    4  5  6  7  8  9  10  11  12    2053