Katarzyna Warecka

Katarzyna Warecka

Artykuły autora

Strasburg: Obowiązkowe ubezpieczenie medyczne uzasadnioną ingerencją w prywatność

Opieka zdrowotna RODO Prawo europejskie

Nałożenie na osobę obowiązku wykupienia podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego ani naruszenia prawa do poszanowania mienia ubezpieczonego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, nawet jeśli doszło do naruszenia tych praw, to ingerencja ta jest jednak proporcjonalna i uzasadniona.

28.05.2022

Strasburg: Kontrola tożsamości nie jest po to, żeby uniemożliwić udział w demonstracji

Administracja publiczna Policja

Kontrola tożsamości oraz zatrzymanie skarżących po to, ażeby uniemożliwić im udział w demonstracji, stanowiły naruszenia praw skarżących do wolności osobistej oraz wolności zgromadzeń - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał uznał, że prawdziwym celem zatrzymania skarżących było uniemożliwienie im udziału w demonstracji. Była więc to ingerencja w ich wolność zgromadzania się.

26.05.2022

Strasburg: Sąd mógł zakazać angażowania małego dziecka w aktywność religijną ojca

Prawo rodzinne

Sądowy zakaz uczestniczenia kilkuletniego dziecka w praktykach wyznaniowych świadków Jehowy wraz z ojcem, wbrew woli matki, nie stanowił naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego i wyznania ojca - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. ETPC zauważył, że celem sądu było zagwarantowanie dziecku wolności wyboru, z uwzględnieniem poglądów wychowawczych obojga rodziców.

23.05.2022

Strasburg: Żart na sali sądowej, to nie jest obraza sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ukaranie karą pieniężną za obrazę sądu adwokata, który opowiedział dowcip na sali sądowej, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, sąd nie może się obrażać z błahych powodów, a wszelkie kary związane z wykonywaniem prawa do wolności wypowiedzi na sali sądowej muszą być dobrze uzasadnione.

20.05.2022

Strasburg: W sprawie sędziego Żurka Polska naruszyła prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska złamała art. 6 (prawo dostępu do sądu) i art. 10 (wolność ekspresji) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Orzekł także, że doszło także do naruszenia prawa do sądu - na rzecz sędziego zasądzono 15 tysięcy euro zadośćuczynienia i 10 tysięcy euro zwrotu kosztów postępowania.

16.05.2022
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    176