Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Zatrudnianie nauczyciela z Ukrainy po uznaniu dyplomu lub powierzeniu zajęć

Zarządzanie oświatą Ukraina

Osoby, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela w Ukrainie mają możliwość wykonywania zawodu nauczyciela w Polsce - przypomina resort edukacji. Konieczne jest jednak uznanie zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wyższych praz spełnienie wymagań określonych w polskich przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

20.04.2022

RODO chroni również dane osób przyjeżdżających z Ukrainy

RODO Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy. Choć wojna i konieczność zapewnienia osobom przekraczającym granicę bezpiecznego schronienia odsuwa tę kwestię na dalszy plan, trzeba o tym pamiętać. Brak standardów w tym zakresie to gratka dla oszustów – np. wyłudzających „chwilówki” na czyjeś dane.

20.04.2022

MEiN przypomina zasady tworzenia oddziałów przygotowawczych

Zarządzanie oświatą

Dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki można organizować oddziały przygotowawcze - przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na swojej stronie internetowej publikuje zasady uruchamiania takich oddziałów.

19.04.2022

Aplikant też uczeń i z online ma problem - izby wracają do zajęć stacjonarnych

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Było bezpieczniej, było łatwiej - szkolenia online dla aplikantów stały się szansą na naukę w trakcie epidemii. Jak się jednak okazuje, skutki są podobne jak w przypadku uczniów i studentów. Na zdalnych zajęciach szwankowała przede wszystkim aktywność, pojawiły się też problemy z częścią wykładowców, którzy z trudem realizowali program. Nic więc dziwnego, że samorządy wracają do trybu stacjonarnego.

15.04.2022

Jeszcze nie stos, ale państwo ma skuteczniej ścigać za obrażanie religii. Jest już projekt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zbyt dużo przypadków obrażania religii uchodzi sprawcom płazem – uważa resort sprawiedliwości i kierująca nim Solidarna Polska. I proponuje zmianę w prawie, która umożliwi ściganie obrazy uczuć religijnych, nawet gdy nikt nie został obrażony. Projekt w czwartek trafił do Sejmu. Według prawników to zagrożenie dla wolności słowa i dodatkowe przywileje dla i tak już uprzywilejowanej grupy.

14.04.2022
1    211  212  213  214  215  216  217  218  219    2223