Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

Pomoc prawna pro bono nie podlega VAT

VAT

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie stanowi świadczenia usług w ramach prowadzonej przez radczynię prawną działalności gospodarczej - stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Czynności te nie podlegają więc opodatkowaniu VAT. Eksperci zwracają uwagę, że decydujące znaczenie ma brak ryzyka gospodarczego i ekonomicznego po stronie prawniczki świadczącej nieodpłatnie usługi.

23.11.2024

NSA: Płatnik musi przestrzegać umów międzynarodowych w języku angielskim

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Płatnicy podatku mają obowiązek przestrzegać także umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w przypadku błędu w ich tłumaczeniu obowiązuje ich wersja w języku angielskim - uznał Naczelny Sąd Administracyjny (II FPS 1/24). Potwierdził, że umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo przed polskimi ustawami, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową, co wynika wprost z Konstytucji.

30.10.2024

NSA: Rygor natychmiastowej wykonalności to kompetencja naczelników urzędów skarbowych

Ordynacja

Postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego może wydać tylko naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla strony. Nie ma takiego prawa naczelnik urzędu celno-skarbowego – stwierdził w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FPS 2/24). Ministerstwo Finansów argumentowało, że w przypadku przyznania takich kompetencji naczelnikom urzędów celno-skarbowych budżet państwa straciłby prawie 2,5 miliarda złotych.

29.10.2024

Świadczeniobiorcy ponoszą koszty wadliwej legislacji ustawodawcy

Domowe finanse PIT

Państwo nie powinno czerpać dodatkowych korzyści podatkowych, w sytuacji zwrotu należnych obywatelowi świadczeń, które nie zostały mu wypłacone terminowo – podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Karolina Kubista, adwokat z Kancelarii JKP.Legal. Tymczasem na skutek obniżenia świadczeń Skarb Państwa de facto zarabia, bowiem najpierw nie wypłaca całości świadczenia, a następnie od wypłaconej nadpłaty pobiera podatek.

24.10.2024

NSA: Najem na potrzeby mieszkaniowe z niższym podatkiem od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Budynki mieszkalne i ich części, przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, jeśli służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, przewidzianej dla działalności gospodarczej. Istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 2/24).

22.10.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    111