Wiesława Moczydłowska

Artykuły autora

NSA: Brak odpowiedzi, czy cesja umowy deweloperskiej to usługa, czy dostawa

VAT

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.

25.03.2024

Zakup klimatyzacji bez ulgi w PIT

PIT

Wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Podatnik nie może więc odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Takie niekorzystne interpretacje wydają organy skarbowe od niemal roku, po zmianie stanowiska w tym zakresie. Według ekspertów, takie podejście nie nadąża za rozwojem technologii.

09.03.2024

Brakuje oficjalnego stanowiska w sprawie żeńskiej formy "doradczyni podatkowa"

Doradca podatkowy

Wciąż nie ma oficjalnego stanowiska samorządu zawodowego doradców podatkowych w sprawie żeńskiej formy „doradczyni podatkowa”. Do Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych przy Krajowej Radzie Doradców pismo w tej sprawie trafiło w sierpniu 2023 r. Wcześniej za stosowaniem formy „adwokatka” i "radczyni prawna" opowiedziały się samorządy zawodowe adwokatów i radców prawnych.

08.03.2024

Ulga na ekspansję nadal budzi wątpliwości

CIT PIT

Ustawodawca nie definiuje pojęcia wytworzenia rzeczy przez podatnika, zaś skarbówka podchodzi do niego bardzo restrykcyjnie. Przyjmuje, że kryterium to zostaje spełnione jedynie wówczas, gdy cały proces produkcyjny jest przeprowadzany w działalności podatnika. Stanowisko fiskusa znacznie ogranicza dostępność ulgi dla przedsiębiorców z szeroko pojmowanej branży produkcyjnej - mówi Natalia Majewska, doradca podatkowy.

07.03.2024

NSA: Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji musi być poparty dowodami

Ordynacja

Podatnik wnioskujący o wstrzymanie wykonania decyzji musi tak sformułować swój wniosek, aby dokładnie i wszechstronnie obrazował jej sytuację finansową i majątkową. Chodzi o uprawdopodobnienie, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest zasadne. Obowiązkiem skarżącego jest przedstawienie konkretnych okoliczności, które mogą wystąpić w następstwie wykonania decyzji, a także poparcie ich stosownymi dokumentami – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

01.03.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    109