UOKiK: Pożyczka dla firmy to nie obligacje społeczne

Prawo cywilne Rynek i konsument

Spółka Obligacje Społeczne ma usunąć ze swoich stron treści sugerujące, że jej oferta dotyczy obligacji oraz dodać informacje o ryzyku. Nakazał to firmie Prezes UOKiK, według którego ta oferta nie ma nic wspólnego z obligacjami i polega na tym, że konsumenci udzielają pożyczek tej firmie. Decyzja ma zapobiec poważnym i trudnym do usunięcia zagrożeniom dla zbiorowych interesów konsumentów.

13.04.2022

Sześć miesięcy na zmianę reklam leków - będą nowe ostrzeżenia

Rynek i konsument Farmacja

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu - ta formułka w reklamach leków zniknie za pół roku. W zamian pojawią trzy nowe do wyboru. Zdaniem branży to kosztowne zmiany, które nie są dobrze uzasadnione. Ministerstwo Zdrowia jednak ma inne zdanie.

13.04.2022

Restrukturyzacja Idea Bank S.A. - RPO wsparł skargi kasacyjne obligatariuszy GetBack

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse

Osoby poszkodowane działaniami GetBack S.A. mają prawo do zbadania przez sąd sprawy przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. WSA prowadził zaś sprawę tak, że w wielu aspektach ograniczył możliwość skutecznej ochrony praw poszkodowanych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma też wątpliwości co do stanowiska WSA w świetle wymagań prawa unijnego.

12.04.2022

UOKiK grozi firmie karami za obietnice nierealnych zysków na hodowli krów

Rynek i konsument

Firma miała tylko kilka krów, ale chwaliła się, że posiada już kilkaset sztuk bydła, a w ciągu 3-4 lat zamierza powiększyć stado do 10 tys. sztuk. I zachęcała do udzielania jej pożyczek na zakup bydła mlecznego z obietnicą zarobku do 16 proc. rocznie. Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK grozi spółce karą do 10 proc. rocznego obrotu, a jej prezesowi – do 2 mln zł.

12.04.2022

Na razie bez zakazu przedrostków "eko" przy sprzedaży węgla

Środowisko Rynek i konsument

Zmniejszenie udziału siarki i popiołu w sprzedawanym węglu, czy zastąpienie nazw "ekogroszek" i "ekomiał" na inne, tak, by nie wprowadzały konsumentów w błąd - to niektóre z rozwiązań, jakie zaproponował resort klimatu i środowiska, chcąc zaostrzyć normy jakości dla paliw stałych. Jednak z powodu wojny na Ukrainie nie wejdą one na razie w życie.

11.04.2022

Agent sam sobie sprzedał polisolokatę, ale spór z ubezpieczycielem wygrał

Prawo cywilne Rynek i konsument

Małżeństwo, które zawierało umowy na polisolokaty, straciło na tym przeszło 230 tys. zł. Sąd potraktował ich najpierw jako przedsiębiorców, a potem jako konsumentów i roszczenie uwzględnił. Sąd drugiej instancji podkreślił: Nie można im też przypisać statusu konsumenta „szczególnego”, o większej wiedzy, mimo że mąż był agentem ubezpieczeniowym i sam sobie sprzedał pakiet, biorąc prowizję.

11.04.2022

SN: Przedawnienie roszczeń syndyka SKOK po trzech latach

Prawo cywilne Rynek i konsument

W stosunku do byłego członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej syndyk kasy nie może domagać się wyrównania różnicy między wkładem zadeklarowanym, a wkładem wpłaconym. Ponadto - roszczenia syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przedawniają się w terminie trzy – letnim, a nie 10 – letnim - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

08.04.2022

Inspekcja Handlowa zarzuca restauracjom nierzetelną obsługę

Rynek i konsument

Nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen, stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych, nieprzestrzeganie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nieprzestrzeganie przepisów o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych - takie m.in. nieprawidłowości stwierdzili kontrolerzy w blisko połowie lokali gastronomicznych.

08.04.2022

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie płaci przewoźnik obsługujący lot

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Pasażerowie opóźnionego lotu mogą żądać odszkodowania od przewoźnika lotniczego spoza Unii Europejskiej, jeżeli wykonuje on całość lotu w imieniu przewoźnika unijnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Według TSUE, lot obejmujący kilka segmentów i będący przedmiotem jednej rezerwacji stanowi – do celów prawa pasażerów do odszkodowania przewidzianego w prawie Unii – jedną całość.

08.04.2022

NSA: Trzeba mieć dowody, żeby ukarać aptekę za współpracę z prasą

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

W lokalnej prasie ukazała się notatka i artykuł o działalności apteki. Publikacja tych materiałów została uznana za przemyślaną strategię marketingową. Tezę o współpracy właściciela apteki i redaktora miały wzmacniać domniemane relacje towarzysko-biznesowe. Inspekcja farmaceutyczna dopatrzyła się więc naruszenia zakazu reklamy i nałożyła karę pieniężną. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny.

08.04.2022

TSUE: Rezerwacja w hotelu wymaga jednoznacznej informacji o płatności

Prawo cywilne Rynek i konsument

Jesli umowa zawarta jest przy użyciu środków elektronicznych, aby konsument był skutecznie związany taką umową, powinien on być w stanie jednoznacznie zrozumieć, na podstawie samej treści sformułowania umieszczonego na przycisku zamówienia, że z chwilą kliknięcia w ten przycisk powstanie po jego stronie obowiązek zapłaty - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.04.2022

Polska pozwana za niewdrożenie korzystnej dla konsumentów dyrektywy

Rynek i konsument Prawo europejskie

Brak pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej, w którym są m.in. rozwiązania korzystne dla konsumentów - to powód pozwu przeciwko dziesięciu państwom członkowskim UE, w tym Polsce, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Państwa miały czas na wdrożenie przepisów unijnych w tej sprawie do 21 grudnia 2020 roku.

07.04.2022

Skarga nadzwyczajna - frankowicz słabszą stroną umowy kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty dotyczącą umowy kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego. Uznał że doszło do naruszenia praw człowieka, gdyż sąd nie badał ważności umowy i nie wziął pod uwagę, że pozwani są konsumentami i jako słabsza strona umowy zawieranej z profesjonalistą podlegają ochronie.

04.04.2022

Wujek Wania zamiast McDonald's - rosyjskie podróbki odwetem za sankcje

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ukraina

W Rosji masowo zaczęto już podrabiać zachodnie marki. Władze tego kraju wydały nawet specjalny dekret w tej sprawie. To odwet za sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie. Walka z rosyjskimi podróbkami będzie dla firm bardzo trudna, bo więcej w tym polityki, aniżeli prawa. Prawnicy mówią wprost, że to walka z wiatrakami.

04.04.2022

Bankowi nie wolno blokować konta, bo upadły konsument nie może zostać bez środków do życia

Rynek i konsument Domowe finanse

Bankom zdarza się blokować rachunki osób upadłych w momencie ogłoszenia przez nie upadłości konsumenckiej, nie zważając na to, czy kwota wpływająca na rachunek wchodzi do masy upadłości, czy też nie. Tymczasem banki nie powinny tak postępować, ponieważ na podstawie posiadanych informacji są w stanie ustalić, że środki nie wchodzą do masy upadłości.

02.04.2022

UOKiK: Nowe etykiety energetyczne produktów nie zawsze prawidłowe

Rynek i konsument

Brak etykiety energetycznej, etykieta nieprawidłowo sporządzona, niewłaściwa karta informacyjna produktu - takie m.in. nieprawidłowości stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzając, czy dostawcy i sprzedawcy pralek, pralko-suszarek, zmywarek, urządzeń chłodniczych prawidłowo stosują etykiety energetyczne. - Bo nabywca ma prawo wiedzieć, ile prądu zużyje np. nowa lodówka i jakie ma parametry - komentuje Urząd.

01.04.2022

Zmiany w rozliczaniu prosumentów energii już obowiązują

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Od 1 kwietnia obowiązuje nowelizacja ustawy, która wprowadza m.in. nowy system rozliczeń dla prosumentów - net billing. Zgodnie z tym systemem, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Według ekspertów od rynku energii, te nowe zasady będą mniej korzystne i mogą zahamować rozwój takiej produkcji energii.

01.04.2022

TSUE: Bilet na koncert nie do zwrotu, także kupiony u pośrednika

Rynek i konsument

Podobnie jak w przypadku zakupu biletu bezpośrednio od organizatora koncertu, prawo do odstąpienia nie przysługuje też przy zakupie u pośrednika, o ile ryzyko ekonomiczne związane z wykonaniem tego prawa ciążyłoby na organizatorze - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. To wyjątek od ogólnej zasady dotyczący wypoczynku i imprez kulturalnych.

31.03.2022

Jak e-sąd to i e-mediacja - przy Ultima RATIO powstało jej centrum

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Przy sądzie polubownym Ultima RATIO. wystartowało właśnie centrum mediacji online. Oferuje program ochrony kupujących, który ma być rozwiązaniem dla sklepów prowadzących sprzedaż internetową. Rozwiązanie zakłada, że spory z kupującymi rozstrzygać będą niezależni mediatorzy sądowi, a składanie skarg odbywać się będzie w... witrynach sklepów.

31.03.2022

Rząd nie planuje rozszerzenia handlu w niedziele na cały kraj

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Pod koniec lutego, w związku z napływem uciekinierów wojennych z Ukrainy, rząd zezwolił na działalność w niedziele sklepów w województwach lubelskim i podkarpackim. Według Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej nie ma potrzeby, aby takie wyłączenie objęło także inne województwa, gdzie nastąpił duży napływ cudzoziemców.

28.03.2022