SN: Prokurator nie stanie przed sądem za zniesławienie radcy prawnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżenie o zniesławienie i zniewagę przez prokuratora należy dobrze udokumentować. Ciężar dowodu w postępowaniu o uchylenie immunitetu i postawienie przed sądem karnym należy do wnioskodawcy. Dowody zaś nie mogą stanowić subiektywnej oceny materiału – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i nie zezwoliła na uchylenie immunitetu.

11.10.2023

Ostrzejsza odpowiedzialność karna białych kołnierzyków - czarne chmury nad biznesem?

Prawo karne

Od 1 października 2023 r. obowiązuje szeroko krytykowana nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadzono zasadnicze zmiany w polityce karania mające na celu rażące zaostrzenie sankcji karnych. Odpowiedzialności karnej szczególnie powinni obawiać się prezesi i menedżerowie, którzy na przykład za niewłaściwe decyzje biznesowe mogą trafić do więzienia nawet na 25 lat - pisze Łukasz Chmielniak, adwokat, partner zarządzający w Kancelarii Chmielniak Adwokaci.

11.10.2023

Nowy kodeks karny jak instrukcja dla sędziów. Obrońcom łatwiej będzie podważyć wyrok

Prawo karne

Sędziowie w nowym kodeksie karnym dostali katalogi okoliczności obciążających i łagodzących, które powinni brać pod uwagę przy wymierzaniu kary. Miało być prościej i szybciej, a może być znacznie trudniej przy orzekaniu. Prawnicy już szykują się na batalie sądowe np. o to, czy okrucieństwo było "zwykłe" czy nasilone i nie ukrywają, że będzie to dobre narzędzie do odwoływania się od niewygodnych orzeczeń.

11.10.2023

SN: Znany adwokat ukarany upomnieniem za niegrzeczne słowa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W korespondencji zawodowej adwokaci muszą przestrzegać właściwych form. Nie mogą używać wyrażeń czy zwrotów obraźliwych ani grozić ściganiem karnym lub dyscyplinarnym, zwłaszcza swoim kolegom z samorządu. Tej zasady nie przestrzegał znany gdański adwokat i dlatego został ukarany upomnieniem. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej postanowił karę utrzymać w mocy.

10.10.2023

SN: Sprzedaż narkotyków błędnie ukarana więzieniem w trybie nakazowym

Prawo karne

Skoro kodeks postępowania karnego wyraźnie określa, jakie kary można orzec wobec oskarżonego w postępowaniu nakazowym i w ogóle nie przewiduje możliwości pozbawienia wolności, to orzeczenie wobec oskarżonego wyrokiem nakazowym kary nieprzewidzianej w tym trybie postępowania narusza w rażący sposób przepisy kodeksu. Potwierdził to niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

07.10.2023

Coraz więcej Polaków przeciwnych biciu dzieci, ale 43 proc. nadal klapsa dopuszcza

Prawo karne

72 proc. Polaków uważa, że wobec dzieci nie powinno stosować się kar cielesnych, 77 proc. jest przeciwnych biciu, a 54 proc. klapsom. Nadal jednak aż 19 proc. respondentów uważa, że lanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło, a 43 proc. - że są sytuacje, kiedy dziecku trzeba dać klapsa. Aż 54 proc. przyznaje się do krzyczenia na dzieci - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej.

04.10.2023

Sytuacja w sądach: rozprawy wirtualne i masowe tymczasowe aresztowania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Court Watch Polska opublikowała raport „Obywatelski monitoring sądów”. Zaprezentowano stan przestrzegania zasad jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych. Poruszono zagadnienie aresztów tymczasowych. Sędziowie zgadzają się w 87 procentach przypadków z wnioskami prokuratorskimi w tym zakresie. Najrzadziej stosują areszt sędziowie warszawscy, najczęściej – rzeszowscy.

30.09.2023

Hipoteka mniej ważna niż należności zasądzone w postępowaniu karnym

Prawo karne Nieruchomości

Już od 1 października 2023 r. należności zasądzone na rzecz pokrzywdzonego lub osób wykonujących prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym będą uprzywilejowane w toku toczących się postępowań egzekucyjnych. Co to oznacza dla wierzycieli? W jaki sposób ta zmiana wpłynie na kolejność zaspokajania w egzekucji - zastanawia się Agata Duda-Bieniek, radca prawny, doradca restrukturyzacyjny w RESIST Restrukturyzacje.

28.09.2023

Nieodpłatna pomoc prawna nie jest priorytetem resortu sprawiedliwości

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Według powiatów, zaproponowany przez rząd ponad 6-procentowy wzrost kwoty bazowej na świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w 2024 roku, jest niewystarczający. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce dołożyć do tego zadania z własnej puli budżetowej, bo twierdzi, że ma inne priorytety.

28.09.2023

„Stara dusza” i niezrozumiany dorosły – związek legalny, ale kontrowersyjny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny zabrania współżycia z osobami, które nie ukończyły piętnastego roku życia. Uprawianie seksu z osobą, która tę granicę przekroczyła, jest już prawnie obojętne, nawet gdy w grę wchodzi duża różnica wieku pomiędzy partnerami. Ta ostatnia sytuacja jest jednak coraz mniej akceptowana społecznie - a to może rodzić pytania o potrzebę zmian w przepisach karnych, zwłaszcza że są kraje, które się na to zdecydowały.

28.09.2023

Zbrodnie sądowe bez przebaczenia, ale czy bez immunitetu?

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza uchwała dotycząca zbrodni sądowej i uchylenia immunitetu sędziego stanu wojennego zapadnie 4 października br. Jest to konsekwencja uchwały pełnego składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej z 19 września br. Dała ona wskazówki, jak rozstrzygać sprawy sędziów podejrzanych o popełnienie zbrodni sądowych w stanie wojennym, czyli 40 lat temu. Dowiemy się, czy wnioski prokuratorów IPN o osądzenie tych sędziów przez sądy karne są zasadne.

26.09.2023

Atak na posła Budkę, sprawca ujęty, ma zakaz zbliżania

Prawo karne

Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ w Katowicach przedstawiła zarzuty sprawcy naruszenia nietykalności cielesnej Posła na Sejm RP. Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie, który zaatakował wice-przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej kwalifikowane z art. 217 par 1 Kodeksu karnego.

22.09.2023

RPO interweniuje w sprawie użycia przymusu przez policję wobec posłanki

Prawo karne

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dzierżaka o zbadanie sprawy interwencji policji 19 września b.r. w Otwocku wobec posłanki Kingi Gajewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem istnienia podstaw prawnych do interwencji. Wątpliwości dotyczą czynności podjętych przez funkcjonariuszy, a także zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec posłanki.

22.09.2023

Prof. Kardas: Władza wymusi posłuch sędziów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sędziowie będą pomijać przepisy noweli kodeksu karnego i stosować Europejską Konwencję Praw Człowieka, to władza wykonawcza podejmie prawdopodobnie wszelkie działania, aby skutecznie temu zapobiegać. Od sędziów wymaga się bowiem konformizmu, jeśli nie można uzyskać sympatii dla przyjmowanych rozwiązań. Zagrożenie sankcjami dyscyplinarnymi ma na celu wymuszenie bezwzględnego posłuchu sędziów - uważa prof. Piotr Kardas z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

22.09.2023

SN: Sędzia postawiła się przełożonemu, ale nie złamała etyki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sędzia nie ma obowiązku etycznego darzenia sympatią przełożonego. Ma prawo też do wypowiadania swoich opinii, co uczyniła obwiniona sędzia wojskowa. Nie jest to złamanie zasad etycznych ani godności urzędu – przekonała Sąd Najwyższy obrona. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego uniewinniła sędzię, uznając, że słusznie orzekł tak sąd I instancji. Dodał, że „nie tak powinna przebiegać rozmowa, która miała miejsce w gabinecie prezesa sądu z podwładną”.

22.09.2023

Kobieta jak rzecz - na dehumanizację są paragrafy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kobieta jako dobytek, nieco bardziej wartościowy od zwierząt, ale nadal jako własność mężczyzny, w dodatku bez prawa decydowania - o takich wizjach patriarchatu mówili uczestnicy niedawnej konwencji założycielskiej Fundacji Patriarchat. Prawnicy widzą w tym treści dehumanizacyjne i poniżające, co może być podstawą do drogi sądowej. Wskazują, że fundacja odwołująca się do takiej ideologii, nie powinna zostać przez sąd zarejestrowana.

22.09.2023

SN: Trzy tygodnie z e-obrożą za długo, sędzia uniewinniona

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym doszło do nietypowej sytuacji. Sąd kontrolował bowiem orzeczenie wydane też przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która uznała winę sędziego – powiedział sędzia Kozielewicz. – Przyczyną wszczęcia postępowania był błąd sądu polegający na nie zwolnieniu z odbywania kary skazanego w dozorze elektronicznym. Jednak przedłużenie dozoru było winą innego sędziego - orzekł SN.

21.09.2023

SN: Cofnięcie prawa jazdy w zbiegu z zakazem prowadzenia pojazdów

Prawo karne

Mimo, iż oskarżonemu nie przywrócono uprawnień do kierowania pojazdami nie oznacza to, że w dalszym ciągu pozostawały one cofnięte. Skoro w dacie czynu środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów został już wykonany w całości, to decyzja administracyjna w zakresie cofnięcia z tego powodu uprawnień nie obowiązywała – orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść kierowcy.

20.09.2023

Miejsce "bestii" za kratami? Polska o krok od bezwzględnego dożywocia

Prawo karne

Od pierwszego października br., sędzia wymierzając karę dożywotniego więzienia, będzie mógł orzec zakaz warunkowego zwolnienia. Polska wprowadza takie rozwiązanie mimo orzeczeń ETPC, który niezmiennie stoi na stanowisku, że narusza ono zakaz tortur, a także nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz karania.

20.09.2023

Sędzia Matras: Czy sądy jeszcze są potrzebne? Są prokuratorzy…

Prawo karne

Wszystkie zmiany dokonywane od 2016 r. stawiają w coraz to mocniejszej pozycji prokuratora kosztem pozostałych stron oraz sądu. W ocenach wielu ekspertów proces karny staje się procesem karnym, gdzie prokurator zaczyna odgrywać wiodącą rolę. Tak jest i w nowych zmianach w kodeksie karnym – pisze Jarosław Matras, sędzia Sądu Najwyższego. - Może sądy rzeczywiście już niedługo władzy wykonawczej i ustawodawczej nie będą potrzebne? Są przecież prokuratorzy – dodaje.

19.09.2023