WSA: Członek zarządu podważył swoje powołanie, ale i tak spłaci długi spółki

Prawo cywilne Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu chciała uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wskazując, że obejmując funkcję została wprowadzona w błąd przez byłego partnera. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli o wyrażeniu zgody na przyjęcie i pełnienie obowiązków w zarządzie nie miało jednak wpływu na orzeczenie o odpowiedzialności majątkowej.

18.11.2021

Skarga nadzwyczajna w sprawie nielegalnych klauzul w kredycie frankowym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd nie dostrzegł abuzywności zapisów umowy kredytu, przez co nie ocenił jej w prawidłowy sposób, a na podstawie podjętej na skutek tego orzeczenia egzekucji komorniczej klientka mogła utracić dach nad głową - stwierdził Rzecznik Finansowy i skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Egzekucja komornicza została na razie wstrzymana.

17.11.2021

Frankowicz kredyt unieważni, ale na wykreślenie hipoteki poczeka

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowicze mają duże problemy z wykreśleniem hipoteki z ksiąg wieczystych swoich nieruchomości. Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Długo też czeka się na wykreślenie hipoteki w sądzie. A banki uważają, że to prawnicy mieszają w głowach frankowiczów i każą im występować o wykreślenie hipoteki, kiedy jeszcze wyrok nie jest prawomocny.

12.11.2021

Zeznania świadka – bywa, że nie odpowie na kluczowe pytania

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Pozwy i odpowiedzi na pozew zawierają często liczne wnioski o przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Nie zawsze jednak świadek dysponuje wiedzą, która jest istotna w sprawie. Zgłaszając w postępowaniu cywilnym wniosek o jego przesłuchanie warto również pamiętać, że obecnie świadek może składać zeznania także na piśmie.

12.11.2021

Marsz Niepodległości przyciąga także zadymiarzy, co roku problem z kosztami szkód

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Marsz Niepodległości należy do imprez podwyższonego ryzyka, bo jak magnes przyciąga tych, którzy w stolicy chcą się "wyszumieć". W tamtym roku jego uczestnicy mieli swoim koncie m.in. "bitwę o Empik" i podpalenie prywatnego mieszkania. Niestety, od lat pojawia się problem z pokryciem kosztów wyrządzonych podczas marszu szkód. Odpowiedzialność organizatorów jest bowiem wątpliwa prawnie.

11.11.2021

Zatory w księgach wieczystych blokują obrót nieruchomościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Coraz dłużej czeka się na wpis do księgi wieczystej. W dużych miastach, takich jak Warszawa, ponad rok jest już standardem. Przybywa jednocześnie osób, które decydują się na zakup nieruchomości, chociaż sprzedający nie jest jeszcze ujawniony w księdze jako właściciel, przez co sporo ryzykują. Nie działa wtedy rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych.

10.11.2021

SA: Umowa o kredyt "Alicja" nieważna

Prawo cywilne Rynek i konsument

Umowa zawarta z PKO BP, w ramach której kredytobiorcom udzielony został kredyt „Alicja”, jest nieważna w całości, a bank ma zwrócić wpłaty dokonane ponad kapitał udzielonego kredytu - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględniając apelację kredytobiorców. Łączny koszt 90 tys. kredytu wyniósł ponad 400 tys. zł, czyli ponad cztery razy więcej, niż wartość samego kredytu.

09.11.2021

Izba Karna SN: Sędzia Motuk nie może orzekać w swojej sprawie

Prawo cywilne

Kolejny sędzia Sądu Najwyższego z Izby Karnej Marek Motuk został wyłączony z rozpoznawania kasacji. Obrońcy wskazali, że zarzut wadliwego powołania na urząd sędziego dotyczy w takiej samej mierze sędziego sądu II instancji, jak i sędziego Sądu Najwyższego. I z tym argumentem zgodził się sąd. Gdy w składzie sądu znajdzie się osoba nieuprawniona do orzekania, wydane przez taki skład rozstrzygnięcia są obarczone wadą prawną - przypomina sędzia Wiesław Kozielewicz.

05.11.2021

Sąd Najwyższy odpowie, czy wznowić postępowanie po wyroku TSUE

Prawo cywilne

Czy podstawą wznowienia postępowania może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane w trybie pytania prejudycjalnego, dotyczące takiego samego stosunku prawnego? - zapytał Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zasugerował, że mimo braku wyraźnego przepisu można posłużyć się analogią, jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, co zapewni jednolitą wykładnię prawa unijnego.

05.11.2021

Zmiany w wykorzystywanym programie TV tylko za zgodą nadawcy

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Obowiązująca od początku listopada nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, że programy i inne usługi medialne powinny być, co do zasady, rozpowszechniane bez skrótów, zmian, czy przerw. Ewentualne wprowadzanie modyfikacji w wykorzystywanym materiale telewizyjnym jest możliwe wyłącznie za wyraźną zgodą nadawcy - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet-Homenda.

05.11.2021

Prof. Bilewska: Kurator mianowany przez KNF to systemowa pomyłka

Prawo cywilne Spółki Finanse

Nie ma jakichkolwiek powodów, aby kreować po stronie Komisji Nadzoru Finansowego autonomiczne uprawnienie dla ustanawiania dla spółek - emitentów kuratora. Takie rozwiązanie nie tylko narusza gwarancje wymiaru sprawiedliwości służące przedsiębiorcom, ale może także wprowadzić chaos organizacyjny w ich funkcjonowaniu i naruszyć bezpieczeństwom obrotu - pisze prof. Katarzyna Bilewska.

05.11.2021

SN: Doręczenie zwróconego pozwu do rąk pełnomocnika

Prawo cywilne

Zarządzenie o zwrocie pozwu wniesionego przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną RP, z powodu braków formalnych doręcza się tym podmiotom - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. - Termin do wniesienia zażalenia na to zarządzenie biegnie od dnia jego doręczenia z uzasadnieniem sporządzonym na żądanie - dodają sędziowie.

04.11.2021

Minister zapowiada nowy system ubezpieczeń upraw rolnych

Prawo cywilne

Powszechność ubezpieczeń, dopłaty do składki ubezpieczeniowej do 65 proc. - to elementy nowego systemu ubezpieczeń, który zapowiada minister rolnictwa i rowoju wsi. - Marzy mi się system ubezpieczeń wzajemnych, by niewykorzystane środki przechodziły na następne lata - dodaje Henryk Kowalczyk.

03.11.2021

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie pokrzywdzonych przez dewelopera zasadna

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

02.11.2021

SN: Zgoda właściciela nieruchomości na zbycie wierzytelności bankowej nie zawsze potrzebna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

02.11.2021

Dziedziczenie - problem powszechny i... słabo rozpoznany

Prawo cywilne Prawnicy Domowe finanse

Wciąż niewielu z nas myśli o sporządzeniu testamentu. Często nie zdajemy sobie w ogóle sprawy, kto odziedziczy majątek po naszej śmierci i żyjemy w mylnym przekonaniu, że dobrze zabezpieczyliśmy interesy osób, na których nam zależy. Brakuje też świadomości na temat dziedziczenia długów, a instytucja zachowku powoduje czasem więcej szkody niż pożytku.

01.11.2021

Patodeweloperka na cmentarzu? Spór o wizję nagrobka może mieć finał w sądzie

Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna

Są osoby, które za życia swój pogrzeb planują w najdrobniejszych szczegółach – od stroju, po projekt nagrobka. Większość jednak o tych sprawach nie myśli, pozostawiając podejmowanie decyzji najbliższym. To może się zemścić – w skrajnych przypadkach skończy się utratą grobu lub przeniesieniem rodzinnego sporu na wokandę sądową.

01.11.2021

SN: Prowizja od pożyczki może być niedozwolona, nawet jeśli nie przekracza ustawowego limitu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Okoliczność, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości maksymalnej granicy określonej w ustawie o kredycie konsumenckim nie wyłącza oceny przez sąd, czy postanowienia określające te koszty są niedozwolone. Przy czym prowizja nie jest świadczeniem głównym - taki jest sens uchwał, które zapadły w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego 26 i 27 października br.

29.10.2021

SN: Akademia muzyczna ukarana za zużycie energii w okresie kryzysu

Prawo cywilne

Maksymalna wysokość kary w warunkach zagrożenia energetycznego kraju nie może przekroczyć 15 procent przychodu osiągniętego przez ukarany podmiot w poprzednim roku podatkowym. Nawet jeśli nie byłby to przedsiębiorca - taki jest sens uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

27.10.2021