ZUS wzywa chorych na kontrolę SMS-em

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Z początkiem 2019 roku ZUS zyskał nowe możliwości kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Dotrze do nich szybciej - mailowo i telefonicznie, więc może sprawdzać także krótkie, kilkudniowe zwolnienia. Do tej pory w zasadzie były one poza kontrolą.

13.02.2019

Z Kartą Dużej Rodziny zniżka nie tylko w sklepie, ale także w salonie samochodowym

Domowe finanse Administracja publiczna

Coraz więcej rodzin korzysta z Karty Dużej Rodziny. W ciągu ostatniego miesiąca liczba aktywnych użytkowników KDR wzrosła o 34,8 tys. – z 2,10 mln do 2,14 mln - wynika z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Karta uprawnia nie tylko do zniżek w sklepach i na stacjach benzynowych, ale także w niektórych salonach samochodowych.

12.02.2019

Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii

Środowisko Domowe finanse

Jeszcze w lutym ministerstwo przedsiębiorczości i technologii ma przedstawić projekt ustawy, która stworzy nowe ramy prawne do produkcji energii na swój użytek i sprzedaży jej nadwyżek. Mechanizm ma być powiązany z produktami bankowymi na finansowanie instalacji, spłacanymi z przychodów ze sprzedaży energii.

08.02.2019

KE nie zgadza się na renegocjację brexitu

Administracja publiczna

Nie będzie ponownych negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył na spotkaniu z brytyjską premier Theresą May szef KE Jean-Claude Juncker. Ale zadeklarował gotowość do pracy nad deklaracją polityczną w tej sprawie.

07.02.2019

Nowe znaki poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości na drodze

Policja

Nowe, bardziej czytelne znaki drogowe dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości mają pojawić się na polskich drogach. Opracowało je Ministerstwo Infrastruktury, "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, opracowało nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości".

06.02.2019

UODO: Trzeba lepiej chronić dane członków spółdzielni mieszkaniowych

Prawo gospodarcze RODO

Nie zawsze powinno dochodzić do udostępniania rejestru z danymi wszystkich członków spółdzielni osobom wnioskującym. Powinno to następować tylko na rzecz podmiotów, które wykażą swój interes oraz w zakresie odpowiednim do statusu wnioskodawcy - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.02.2019

Sprawa dla ETPC: Dziecko urodzone przez surogatkę ma "matkę nieznaną"?

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka ma zdecydować, czy dziecko urodzone przez surogatkę ma w aktach mieć wpis "matka nieznana" czy nazwisko kobiety je wychowującej. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która złożyła do pytania francuskiego sądu swoją opinię prawną uważa, że powinna być stosowana ta druga zasada. Także w Polsce.

05.02.2019

Negocjator UE: Nie będzie renegocjacji brexitu

Administracja publiczna

Unia Europejska nie renegocjuje porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w tym kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej - powtórzył w poniedziałek główny negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.

04.02.2019

Po aferze z ubojem chorych krów będą zmiany w nadzorze weterynaryjnym

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.

02.02.2019

Do teatru z dzieckiem na własne ryzyko

Rynek i konsument Administracja publiczna

O ile możliwe jest powstanie regulacji prawnej w zakresie przypisywania kategorii wiekowej filmom wyświetlanym w kinach, o tyle może być to trudne w przypadku przedstawień teatralnych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnia, że to na dyrektorze instytucji kultury spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących repertuaru.

02.02.2019

Skarga nadzwyczajna sposobem na sprzeczne wyroki spadkowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd dwukrotnie i do tego rozbieżnie rozstrzygnął, kto ma prawo do spadku - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. A ponieważ uznał, że sytuacji tej nie da się naprawić dostępnymi narzędziami prawnymi, postanowił skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o stwierdzenie nieważności drugiego postanowienia.

02.02.2019

Za „śpiącym policjantem” nie można przyśpieszać

Administracja publiczna Policja

Na lokalnych drogach jest coraz więcej progów zwalniających. Cześć kierowców krytykuje to rozwiązanie. Wskazują też na problem z ich oznakowaniem. Resort infrastruktury rozwiewa wątpliwości jak zachować się po przejechaniu progu i stwierdza, że rozpoczynające się przed nim ograniczenie prędkości nadal obowiązuje.

02.02.2019

Rusza akcja: nie wynajmuj lokalu na nieuczciwą sprzedaż

Prawo cywilne Rynek i konsument

Przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, do których dochodzi podczas pokazów na rynku sprzedaży bezpośredniej - to cel kampanii edukacyjnej skierowanej m.in. do firm wynajmujących sale na takie spotkania. Organizatorzy chcą je uczulić na przestrzeganie praw konsumentów.

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019

UE: Finlandia będzie za wiązaniem funduszy z praworządnością 

Finanse samorządów Administracja publiczna

W przemówieniu wygłoszonym w czwartek w Parlamencie Europejskim premier Finlandii Juha Sipila poparł propozycję powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. To ważna deklaracja, ponieważ kraj ten w drugim półroczu 2019 r. przejmuje prezydencję w Radzie UE.

31.01.2019

Emerytura Mama 4 plus - Sejm uchwalił ustawę

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza od 1 marca 2019 roku gwarantowaną emeryturę minimalną dla mam, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Wyjątkowo o świadczenie będą mogli ubiegać się też ojcowie.

31.01.2019

Wlk. Brytania chce renegocjować brexit

Administracja publiczna

Brytyjski rząd chce renegocjacji umowy wyjścia z Unii Europejskiej i uzyskania wiążących prawnie zmian w kontrowersyjnym mechanizmie awaryjnym dla Irlandii Płn. Premier Theresa May zapowiedziała takie działania podczas wtorkowego posiedzenia gabinetu, potem poparła to Izba Gmin. Jednak unijni przywódcy nie widzą takiej możliwości.

30.01.2019

UOKiK ukarał firmy za fikcyjne konkursy w internecie 

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwisy HotAwards i HotPrizes były promowane w taki sposób, aby sugerować konsumentom, że biorą udział w konkursie. A tymczasem by „wygrać”, należałoby wysłać SMS-y kosztujące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał ich twórców za nieuczciwe praktyki rynkowe.

29.01.2019

RPO alarmuje: Emerytura dla matek dyskryminuje ojców

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

30 stycznia Sejm zajmie się projektem ustawy wprowadzającej gwarantowaną emeryturę dla matek co najmniej czwórki dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa ojców i ostrzega, że ustawa może zostać uznana za niezgodną z konstytucyjną zasadą równości kobiet i mężczyzn.

29.01.2019