Prawo.pl
W rocznym PIT można odliczyć wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub modernizację ocieplenia domu. W PIT można też odliczyć darowizny przekazane na cele charytatywne - także na rzecz Ukrainy i poszkodowanych wojną Ukraińców. Konieczne jest jednak zebranie odpowiedniej dokumentacji - trzeba o tym myśleć już teraz.
Krzysztof Koślicki
15.10.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Od 1 stycznia 2023 r. powiaty będą miały obowiązek sprawozdawczości elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprowadzi się to do konieczności ręcznego wpisywania do systemu wszystkich składanych w formie papierowej wniosków o pomoc z PFRON. Powiaty alarmują, niektóre z nich będą musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, co zwiększy koszty obsługi systemu.
Beata Dązbłaż
15.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Gmina nie może wprowadzić opłaty dodatkowej za korzystanie z roweru miejskiego, która nie jest powiązana z jego użytkowaniem. Opłata zawsze musi być bowiem ekwiwalentem za "usługę" ze strony gminy, a nie karą - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Marek Sondej
15.10.2022
Mimo że od lat instytucja pieczy naprzemiennej jest stosowana, to ustawodawca dotąd nie uregulował tej kwestii w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zaś sądy mają bardzo różne stanowiska w zakresie orzekania takiej formy opieki. Co więcej, często sędziowie z tego samego wydziału w tym samym sądzie mają różną praktykę orzekania, powołując się na swoją interpretację przepisów.
Tomasz Uljasz
15.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Kilka świeczek, a na wierzchu doniczka – to patent polecany w internecie na dogrzanie mieszkania bez dodatkowych kosztów. Być może przyda się mieszkańcom mikroapartamentów, które nie są w istocie lokalami mieszkalnymi, bo ustawa określająca zasady przyznawania rekompensat za ciepło nie jest w tej kwestii do końca precyzyjna.
Monika Sewastianowicz
15.10.2022
Osoby z objawami wskazującymi na zakażenie Covid-19, zaobserwowanymi u siebie lub u swoich dzieci odwołują wizyty lekarskie. Nie chcą robić testu w poradniach POZ, bo obawiają się izolacji i objęcia rodziny kwarantanną. Nie wiedzą, że obowiązek pozostawania w domu po wykryciu koronawirusa zniesiono już w marcu 2022 roku - zauważają lekarze.
Katarzyna Nocuń
15.10.2022
Koronawirus a prawo
Złożenie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - w okresie uczestnictwa w PPK - nie powoduje, że dana osoba przestaje być uczestnikiem tego programu. Nie oznacza też automatycznego wycofania środków z rachunku. Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK zobowiązuje jednak pracodawcę do zaprzestania ich naliczania i odprowadzania.
Joanna Gawęda
15.10.2022
Domowe finanse PPK

Gminy będą sprzedawać węgiel. Rząd przyjął ustawę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Rząd przyjął projekt ustawy, która ma pozwolić samorządom na dystrybucję węgla dla gospodarstw domowych po preferencyjnej cenie. Gminy będą kupować węgiel kamienny w cenie 1500 zł brutto za tonę, a sprzedawać po cenie maksymalnej 2000 zł brutto za tonę, plus koszt transportu z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.
Robert Horbaczewski
14.10.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

SN: Kierowca ukarany za ten sam czyn dwa razy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Postępowanie nakazowe bez udziału obwinionych powoduje niekiedy dość przykre pomyłki sądowe. I tak w sprawie kierowcy, który popełnił oczywiste wykroczenie drogowe, zapadły w zeszłym roku dwa wyroki w odstępie niespełna dwóch miesięcy - wydane przez ten sam Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Gdyby nie kasacja Prokuratora Generalnego, mężczyzna płaciłby grzywnę dwa razy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Akt prawa miejscowego nie może powtarzać, ani tym bardziej modyfikować regulacji ustawowej. Nie mają przy tym znaczenia motywacje lokalnego ustawodawcy, który doprecyzował zasady korzystania z pływalni, aby podwyższyć bezpieczeństwo korzystających - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Marek Sondej
14.10.2022
Samorząd terytorialny
Jak w praktyce wygląda opieka szpitalna nad dziećmi w kryzysie zdrowia psychicznego? Jak pomóc nastolatkom, którzy przejawiają nieprawidłowe zachowania seksualne? Czy Polacy uważają klapsy za przemoc i czy sami stosują je wobec swoich dzieci? - to niektóre tematy 19. Ogólnopolskiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem”
Monika Sewastianowicz
14.10.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli emerytury stażowe miałyby istnieć, to powinny być zagwarantowane dla bardzo wąskiego grona osób rzeczywiście spracowanych – tzn. wykonujących przez wiele lat najbardziej uciążliwe prace. Tymczasem zasady zaproponowane w projektach ustaw „Solidarności” i prezydenckim stanowiły de facto obniżenie powszechnego wieku emerytalnego dla niezwykle szerokiego grona – paradoksalnie z pominięciem tych spracowanych.
Grażyna J. Leśniak
14.10.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Organy podatkowe mają prawo wystąpić z żądaniem uzyskania informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkowników portalu internetowego. Organ nie musi prowadzić żadnego postępowania, aby żądać takich informacji. Może to zrobić przed wszczęciem postępowania podatkowego – wynika z czwartkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Eksperci twierdzą, że to ingerencja w sferę prywatności podatników.
Wiesława Moczydłowska
13.10.2022
Ordynacja Doradca podatkowy RODO
Do RPO nieustannie napływają sygnały zaniepokojonych obywateli, obawiających się drastycznego wzrostu kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym. Obawy te w zasadzie są niezależne od stosowanego źródła ogrzewania. Powtarzającym się elementem są bowiem zastrzeżenia co do sposobu wdrażania państwowych programów, mających na celu ograniczenie kosztów ogrzewania.
Monika Sewastianowicz
13.10.2022
Zarządzanie oświatą
Propozycje zmian przedstawione w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami nie rozwiążą problemów pogarszającej się trudnej sytuacji finansowej WORD-ów. Jedyny skuteczny sposób to urealnienie na poziomie rozporządzenia i ustawy wysokości opłat za egzaminy państwowe na prawa jazdy, bo to one stanowią około 90 proc. przychodów – pisze Rafał Cieślik, adwokat, prawnik Związku Województw RP.
Rafał Cieślik
13.10.2022
Samorząd terytorialny

TSUE: Nie tylko podróbki luksusowych towarów wolno niszczyć

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Gdy towary noszą legalny znak towarowy, ale wprowadzono je na rynek bez zgody właściciela tego znaku, prawo dopuszcza ich zniszczenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej polskiej firmy Perfumesco.pl., handlującej perfumami marki Hugo Boss.
Paweł Rochowicz
13.10.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Rząd chce wprowadzić przepisy, które zlikwidują instytucję ubezwłasnowolnienia. Zamiast tego ma pojawić się model wspieranego podejmowania decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich opowiada się za likwidacją ubezwłasnowolnienia. Apeluje jednak, by w prace zespołu włączyć osoby z niepełnosprawnościami lub działające na ich rzecz.
Krzysztof Koślicki
13.10.2022
Pomoc społeczna Prawo rodzinne Niepełnosprawność
Używanie algorytmów oraz wykorzystywanie systemów sztucznej inteligencji przez pracodawców staje się zjawiskiem coraz powszechniejszym. W związku z tym pojawiają się propozycje uregulowania tej materii. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się co najmniej dwóch regulacji systemów sztucznej inteligencji, które mogą wpłynąć na obowiązki pracodawców.
Małgorzata Kurzynoga Łukasz Łaguna
13.10.2022
Prawo pracy Nowe technologie RODO
Ministerstwo Środowiska przygotowało rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego - warunkiem koniecznym do uzyskania tego dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Monika Sewastianowicz
12.10.2022
Spory frankowiczów z bankami obsługuje już około 500 sędziów. Tylko w 7 miesięcy wydali oni blisko 11 tysięcy wyroków. Najwięcej sędziów orzeka w takich sprawach w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Z kolei najwięcej wyroków w sprawach frankowych zapada w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.
Paweł Rochowicz
12.10.2022
Prawnicy Kredyty frankowe
Warunek umowny uznany za nieuczciwy należy, co do zasady, uznać za nigdy nieistniejący - tak, by nie wywoływał on skutków wobec konsumenta - powtórzył Sąd Najwyższy za Trybunałem Sprawiedliwości UE. I dodał, że stwierdzenie przez sąd nieuczciwego charakteru takiego warunku powinno mieć z reguły skutek w postaci przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej konsumenta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.10.2022
Mieszkańcy mrówkowców zapłacą o wiele więcej za prąd, niż osoby z małych bloków. Nowe przepisy przewidują taki sam limit 2000 kWh rocznie na każdy licznik - zarówno na dany lokal, jak i dla części wspólnych budynku, jak windy czy oświetlenie klatek. Limit tańszej energii wystarczy może w małych budynkach. Ci z dużych poniosą koszty licznych pięter, korytarzy i wind w opłatach za mieszkanie.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.10.2022
Finanse Nieruchomości
Kredytobiorcy Getin Noble Bank (obecnie w restrukturyzacji) mogą zaprzestać spłaty rat i nie muszą w tym względzie oczekiwać na wyrok sądu lub postanowienie zabezpieczające powództwo. Dotyczy to także tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie złożyli pozwu przeciwko bankowi. Umowy kredytów indeksowanych kursem CHF stosowane przez dawny Getin Bank czy dawny Noble Bank są nieważne bez względu na to, czy i kiedy sąd o tym orzeknie - pisze radca prawny Tomasz Konieczny.
Tomasz Konieczny
12.10.2022
Kredyty frankowe
Skarbówka już przygląda się - choć na małą skalę - rachunkom bankowym osób fizycznych na podstawie nowych uprawnień. Jednak możliwość zaglądania na konta, nawet bez podejrzeń o popełnienie przestępstwa, niepokoi zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak też ekspertów podatkowych.
Paweł Rochowicz
11.10.2022
Administracja publiczna Finanse
Zmorą inwestorów są bezpodstawne odwołania. Jedna taka skarga może zablokować budowę na długie lata. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł, jak poradzić sobie z tym problemem. Chce karać za pieniactwo grzywną lub aresztem. Taką propozycję zawiera najnowszy projekt noweli prawa budowlanego. Zdaniem wielu prawników wcale nie chodzi tu o pieniactwo, ale ograniczenie liczby odwołań, także tych zasadnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2022
Budownictwo
Zlecając pracownikowi podróż służbową nakierowaną na realizację konkretnego zadania służbowego, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu wszystkich niezbędnych wydatków poczynionych przez pracownika w celu wykonania tego zadania. Obejmuje to również faktycznie poniesione koszty przejazdów miejscowych.
Marek Rotkiewicz
11.10.2022
Prawo pracy

Nowy model orzekania oprze się na dwóch stopniach niepełnosprawności, jednak nieprędko

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepełnosprawność
W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, ale pierwsze zmiany w systemie orzecznictwa weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., przy założeniu sprawnego procesu konsultacji i legislacyjnego projektu – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Będą wiązały się z określeniem stopnia niesamodzielności danej osoby.
Beata Dązbłaż
10.10.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepełnosprawność

SN: Rabaty i ulgi w ramach OC - uwzględnić, gdy są uzasadnione ekonomicznie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Odszkodowanie przysługujące od zakładu ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów obejmuje wyłącznie niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy na wniosek Sądu Okręgowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.10.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.
Paweł Rochowicz
10.10.2022
PIT Ukraina
Skuteczniejsze badania przesiewowe, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych – to postulaty organizacji pacjentów, które podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi. Dokument został przekazany do Ministerstwa Zdrowia.
Katarzyna Redmerska
08.10.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia