Michał Laskowski: "Nowy" prezes pokieruje w większości "starą" Izbą Karną SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zaskoczyła mnie decyzja o powołaniu na prezesa kierującego Izbą Karną Sądu Najwyższego kandydata zaproponowanego przez grupę "nowych" sędziów liczącą jedną trzecią jej składu. To konsekwentna polityka prezydenta, z którą się nie zgadzam, zmierzająca do zmiany charakteru tej Izby i całego Sądu Najwyższego - mówi sędzia Michał Laskowski, kończący kadencję prezes SN, kierujący Izbą Karną.

12.05.2023

Batalia o pożyczki mieszkaniowe dla sędziów i prokuratorów - RPO pozytywnie o propozycjach MS

Wymiar sprawiedliwości

Od kilku miesięcy prokuratorzy i sędziowie skarżą się na wzrost rat pożyczek mieszkaniowych przyznawanych im na podstawie ustaw ustrojowych. Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło sytuację poprawić dodając do stosownego rozporządzenia, że ich oprocentowanie nie może być większe niż wysokość stopy referencyjnej NBP - obecnie 6,75 proc. Ten krok chwali RPO.

11.05.2023

PE chce ratyfikacji przez UE Konwencji stambulskiej

Wymiar sprawiedliwości

Parlament Europejski zagłosował w Strasburgu za przystąpieniem Unii Europejskiej do Konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, kończąc tym samym udział parlamentu w tym procesie. Tymczasem dwa lata temu wypowiedziała ją Turcja, a w 2020 r. - dyskusja o możliwym wypowiedzeniu traktatu zaczęła się w Polsce.

10.05.2023

SN: Uchylenie immunitetu prokuratorowi, który na szkoleniu częstował marihuaną

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Umyślne podanie poszkodowanej ciasteczek z marihuaną w czasie szkolenia zawodowego prokuratorów jest czynem o dużej szkodliwości społecznej – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. I dlatego uchyliła immunitet prokuratorowi podejrzanemu o popełnienie przestępstwa z ustawy o zwalczaniu narkomanii. To już drugi prokurator, wobec którego zastosowano sankcje. Jego kolega został zawieszony w czynnościach służbowych.

10.05.2023

Wolters Kluwer partnerem technologicznym Adwokatury

Wymiar sprawiedliwości

Cyfrowa Kancelaria to nowy projekt Naczelnej Rady Adwokackiej, którego partnerem technologicznym został Wolters Kluwer Polska. Przemysław Rosati, prezes NRA i Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska podpisali 9 maja br. umowę. Na jej mocy Adwokatura już wkrótce będzie mogła zaoferować swoim członkom nowoczesne aplikacje do prowadzenia kancelarii.

10.05.2023

MS: Do 20 maja pierwsza wypłata ryczałtów dla kuratorów za korzystanie z prywatnych aut

Wymiar sprawiedliwości

Przepis o ryczałcie za korzystanie z samochodów prywatnych przez kuratorów wszedł w życie 5 kwietnia, a pierwsza wypłata nastąpi do 20 maja br. - wskazuje w odpowiedzi przesłanej Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Szacuje też, że rocznie koszty tych ryczałtów wyniosą około 21 mln zł - przeciętnie ok. 4 tys. zł na jeden etat kuratora.

10.05.2023

Zmiany w postępowaniu cywilnym - uwaga na prawdopodobieństwo unieważnienia prawa wyłącznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja procedury cywilnej wprowadza dodatkowy wymóg, aby w sprawach dotyczących własności intelektualnej sąd w ramach oceny, czy uprawdopodobniono roszczenie, brał pod uwagę prawdopodobieństwo unieważnienia prawa wyłącznego w innym toczącym się postępowaniu - pisze Zuzanna Ochońska-Borowska, radca prawny w Markiewicz & Sroczyński Kancelaria Radców Prawnych.

10.05.2023

SN: Powołany przez ministra rzecznik dyscyplinarny nie jest niezawisłym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wykonywanie funkcji jednego z zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych i Nadzwyczajnego Rzecznika oraz ściganie sędziów za ich orzeczenia dowodzi silnego powiązania Przemysława Radzika z władzą wykonawczą – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i z tego powodu uchylił wydany przez niego wyrok. Dodał, że aprobowanie odsuwania sędziów od orzekania, tylko za stosowanie norm konwencyjnych i traktatowych potwierdza zależność od ministra sprawiedliwości.

10.05.2023

Na stałe e-doręczenia, e-rozprawy i szybciej przepadek auta pijanego kierowcy - rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Wielkimi krokami zbliża się kolejna nowelizacja procedury cywilnej. W sprawach cywilnych na stałe zostaną wprowadzone e-rozprawy, adwokaci, radcy prawni będą musieli mieć konto w portalu informacyjnym sądu. Projekt kilku nowelizacji przyjęty właśnie przez rząd zakłada też wzmocnienie roli prokuratora krajowego i przyspieszenie przepadku aut pijanych kierowców. "Odwieszony" ma też zostać bieg przedawnienia karalności.

09.05.2023

Prace nad projektem ustawy o sądach pokoju - będą wznowione dopiero za miesiąc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Członkowie sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka postanowili odroczyć omawianie projektu ustawy wprowadzającej sędziów pokoju do czerwca. Na posiedzeniu 9 maja okazało się, że nie ma przedstawicieli adwokatury, ani stowarzyszeń sędziowskich. W tej sytuacji poseł Krzysztof Śmiszek zgłosił wniosek o przerwę. Wniosek ten przegłosowano i obrady odroczono.

09.05.2023

Sejm nie uchwali dziś zmian w ustawie o TK - może 25 maja

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Projekt dotyczący Trybunału Konstytucyjnego nie będzie procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Wcześniej sugerowano szybkie uchwalenie tej ustawy, a premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie jest to długi projekt", więc jego uchwalenie powinno zająć nie więcej niż "jedno posiedzenie". Potem podano, że nastąpi to 25 maja.

09.05.2023

Niepewna przyszłość zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prawo rodzinne

Rzecznik Praw Pacjenta wycofał z Sądu Najwyższego wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego dotyczącego przyznawania zadośćuczynienia rodzinie poszkodowanego w stanie wegetatywnym. Zwrócił się także do SN o wycofanie wniosku dotyczącego konstytucyjności przepisów, które weszły w życie w 2021 r. Nie wiadomo jednak, jaką decyzję podejmą sędziowie - a to, zdaniem prawników, negatywnie wpływa na zasadę pewności prawa.

09.05.2023

Przepis jest, z pieniędzmi krucho - sądy mają problem z ryczałtem dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Ledwo minął minął miesiąc od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów za dojazdy służbowe prywatnym samochodem, a już część sądów sygnalizuje, że wypłaty nie są możliwe, bo pieniędzy na ten cel nie zabezpieczono. Co więcej wskazują, że kuratorskie pisma dotyczące zwrotów mogą pomóc przy zwiększeniu planu finansowego i budżetów w przyszłym oraz kolejnych latach.

09.05.2023

Adwokaci i radcy mają mieć konta w portalu sądowym, ale przepisy nadal dziurawe

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić obowiązek posiadania konta na portalu informacyjnym sądu przez adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych i biegłych. Propozycje chwalą prawnicy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Problemem mogą być jednak kwestie związane z terminami i przepisami przejściowymi. Tego w projekcie na razie brakuje.

08.05.2023

Prof. Łętowska: A nie mówiłam? Każdy sędzia ma badać zgodność prawa z konstytucją

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów zachęcałam sędziów wszystkich sądów od bardzo dawna, gdy jeszcze nie wyobrażaliśmy sobie, że to może stać się ustrojowym problemem. Dziś, gdy coraz częściej sięgają oni po te narzędzie, mogę powiedzieć: a nie mówiłam? Ale to gorzka satysfakcja, gdy to jest tak bardzo potrzebne – mówi prof. Ewa Łętowska.

08.05.2023

Uchwała SN o jednoosobowych składach zrzuca sprawy z wokand, a MS podlicza straty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego kwestionującej jednoosobowe składy minęły niecałe dwa tygodnie, a w sądach trwa nerwowe szukanie rozwiązań. Wiele rozpraw zostało odroczonych, sędziowie mówią o planowanych po długim weekendzie naradach i chaosie, który wydłuża i tak już długie postępowania. Część z nich uważa, że w sprawach "niekasacyjnych" na uchwałę nie trzeba zważać, a MS sprawdza stan wokand.

08.05.2023

SN: Zwolnienia grupowe po zmianie warunków wynagradzania

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Najwyższy uznał za zasadną skargę nadzwyczajną. Pracownicy przedsiębiorstwa budowlanego z Bielska-Białej pozwali pracodawcę, który wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy w ramach zwolnień grupowych. Jeśli mimo jednostronnej zmiany warunków wynagradzania nie doszło do przynajmniej pięciu definitywnych zwolnień, to nie może być mowy o zwolnieniu w ramach zwolnień grupowych – zaznaczyła Izba Kontroli Nadzwyczajnej.

06.05.2023

SA: Zamiast renty – unikać silnych zapachów, kurzu i przejadania

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Stwierdzenie przez lekarza specjalisty ZUS choroby zawodowej u ubezpieczonego nie musi skutkować orzeczeniem niezdolności do pracy – stwierdziły sądy dwóch instancji. Astma oskrzelowa u pracownika wymaga redukcji nadmiernej wagi ciała nasilającej odczuwane duszności, a także - unikania czynników drażniących jak silne czynniki chemiczne, zapachy kwiatów, brudnej odzieży.

06.05.2023

Trwa batalia o ryczałt za korzystanie przez kuratorów z prywatnego auta

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Przepis o ryczałcie dla kuratorów za dojazdy służbowe prywatnym samochodem wzbudził spore nadzieje, ale ostudziło je podejście części sądów i zalecenia Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi wysokość przyznawanego ryczałtu powinna być m.in. uzależniona od rodzaju i powierzchni obszaru właściwości danego sądu. Z takim podejściem nie zgadzają się kuratorscy związkowcy.

05.05.2023