KRS skarży do TK uchwałę Sądu Najwyższego o jednoosobowych składach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała w sobotę, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę Sądu najwyższego, w której siedmioosobowy skład uznał za wadliwe wprowadzone podczas pandemii rozpatrywanie spraw w drugiej instancji w składach jednoosobowych. KRS zawnioskuje także do TK o zawieszenie tej uchwały do wyroku Trybunału.

20.05.2023

KRS przyłącza się do wniosku prezydenta w sprawie noweli ustawy o SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Krajowa Rada Sądownictwa w pełni popiera wniosek prezydenta, który ma wątpliwości konstytucyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęła właśnie uchwałę w tej sprawie. Sam wnioskiem Trybunał Konstytucyjny zajmie się 31 maja. Tego samego dnia wyznaczona jest też rozprawa w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN.

19.05.2023

Premier zapewnia o dobrej sytuacji budżetu - referendarze przypominają o swoich wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Zarząd Stowarzyszenia Referendarzy Sądowych LEX IUSTA zaapelował do premiera o powrót do ustalania ich wynagrodzeń zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych, a nie ustawą okołobudżetową. Powołuje się przy tym na jego wypowiedzi o bardzo dobrej sytuacji budżetu oraz informacje o rozmowach ze związkami zawodowymi dotyczących podwyżek dla pracowników sfery budżetowej.

19.05.2023

Biegły w sporach frankowych raczej się nie przyda, może tylko wydłużyć proces

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sprawy frankowe nadal budzą wiele emocji. Orzecznictwo sądów w większości jest prokonsumenckie, ale droga do unieważnienia umowy jest długa i bywa wyboista. Dodatkowym elementem mogą być wnioski o powołanie biegłego, chociaż sami sędziowie podkreślają, że na obecnym etapie takie dowody nie mają większego znaczenia, co najwyżej mogą służyć wydłużaniu postępowania.

19.05.2023

SN: Sędzia odpowie za najechanie na motorowerzystę, ale może nadal orzekać

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratora o uchylenie immunitetu sędziemu był zasadny, gdyż zachodziła przesłanka uprawdopodobnienia popełnienia przestępstwa, lecz sędzia nie jest zawieszony w czynnościach i nadal pobiera pełne uposażenie - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. I podkreślił, że czyn był popełniony nieumyślnie i na trzeźwo.

19.05.2023

W sprawie gospodarczej kluczowi wyspecjalizowany sędzia i biegły

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wiedza sędziego jest często kluczem do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy gospodarczej. Istotna jest też rola biegłego, który może i powinien mu w tym pomóc, ale pod warunkiem, że również zna się na danym obszarze. W polskim systemie prawnym brakuje jednak podkreślania znaczenia sędziowskich specjalistycznych kompetencji, problem i to dużym jest również weryfikacja umiejętności samych biegłych.

18.05.2023

Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl - radcy promują swój zawód

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Izba Radców Prawnych rozpoczęła tegoroczną odsłonę kampanii promocji zawodu pod hasłem „Problemy prawne? Nie szukaj ucieczki, szukajradcy.pl”. Spoty promocyjne zachęcające do korzystania z usług radcy prawnego od 8 maja 2023 r. można było zobaczyć w internecie, a od 15 maja br. emitowane są w telewizji, radiu i pociągach dalekobieżnych.

18.05.2023

Radwan-Röhrenschef: Jednoosobowe składy w sądach to dominacja technicznych reguł nad wartościami

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trzy lata perturbacji związanych z jednoosobowym składami są wynikiem złego ustawodawstwa, opartego o wadliwą filozofię wymiaru sprawiedliwości, w którym sprawność organizacyjna ma dominować nad jakością i wartościami, jakim ma odpowiadać wymiar sprawiedliwości. Sąd Najwyższy stanął w tej sprawie na wysokości zadania - pisze adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

18.05.2023

Areszt nie ostatecznością, a często środkiem pierwszego wyboru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Tymczasowe aresztowanie jest nadużywane - stosuje się je także w sprawach błahych, często z powodów populistycznych. Traktowane jest również jako narzędzie do uzyskania zeznań lub jako represja. W dodatku bywa, że przedłuża się je w nieskończoność – czasem ratunkiem jest dopiero uniewinnienie. Zjawisko przeanalizowali adwokaci, którzy postulują zmiany w przepisach.

18.05.2023

Sądy się naradziły - sędziowie mają decydować czy skład jedno- czy trzyosobowy

Wymiar sprawiedliwości

Minęły trzy tygodnie od uchwały Izby Pracy Sądu Najwyższego, podważającej składy jednoosobowe - nadal nie ma uzasadnienia, a sprawy spadają z wokand. W sądach odbyły się narady, z których w większości wynika, że sędziowie sami powinni uporać się z problemem. Pełnomocnicy podkreślają, że takiego obrotu sprawy można było spodziewać się już na etapie wprowadzenia rozwiązań covidowych - to co dobre dla sądów, nie okazało się dobre dla obywateli.

17.05.2023

Najwięcej od pięciu lat wyroków śmierci na świecie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Liczba wykonanych wyroków śmierci była w 2022 r. najwyższa od 2017 r. – wynika z tegorocznego raportu Amnesty International o stosowaniu kary śmierci na świecie. Jako przykład jest podawane to, że 81 osób zostało straconych jednego dnia w Arabii Saudyjskiej. Autorzy raportu piszą, że powszechnie wiadomo o 20 krajach, które wykonywały wyroki kary śmierci, natomiast 6 krajów zniosło karę śmierci całkowicie lub częściowo.

16.05.2023

Strasburg: Pierwsze przesłuchanie podejrzanego bez adwokata dyskwalifikuje rzetelny proces

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Niezapewnienie podejrzanemu adwokata przy pierwszym przesłuchaniu przez policję, przesłuchanie podejrzanego znajdującego się pod wpływem alkoholu, a następnie wykorzystanie tak zgromadzonych dowodów w procesie karnym - stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku dotyczącym Polski.

16.05.2023

Sam sędzia bywa przyczyną przedłużania się sprawy frankowej

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

W postępowaniach dotyczących kredytów frankowych problemem jest przewlekłość postępowań. Nie zawsze wynika ona bezpośrednio z natłoku spraw. Jak mówią prawnicy, są sędziowie, którzy podejmują różne działania, dopuszczają dowody, nic nie wnoszące i nie posuwające postępowania do przodu. Kolejna kwestia to odległe terminy. Skarga na przewlekłość dla frankowicza kończy się zazwyczaj przyznaniem 2 tys. zł ale też często wyznaczeniem rozprawy.

16.05.2023

Ile reklamy w informacji handlowej - adwokaci coraz bliżej zmiany w swojej etyce

Wymiar sprawiedliwości Rynek

Adwokatura robi kolejny krok w stronę zmian w zasadach etyki, umożliwiających informowanie o tym, co i w jakim zakresie adwokaci oferują. Problemem może być zastosowane w propozycji określenie "informacja handlowa", bo ze zgłaszanych w trakcie konsultacji uwag wynika, że środowisko ma wątpliwości, czy to to samo co reklama. NRA wyjaśnia, że takie rozwiązanie jest spójne z unijną dyrektywą i kodeksem obowiązującym wszystkich unijnych prawników.

16.05.2023

Dobry biegły i dobra metoda jego pracy mogą usprawnić proces gospodarczy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Problemy sądów z biegłymi dotyczą również spraw gospodarczych. Tym bardziej że ważna jest w nich nie tylko wiedza specjalistyczna, ale i sama metoda obliczeń. Różne metody to często różne rozwiązania, zły dobór biegłego lub zła komunikacja z biegłym może z kolei skutkować koniecznością uzupełniania opinii i tym samym przewlekłością postępowania.

15.05.2023

SA: Szpital nie zwróci NFZ ponad miliona zł wypłaconych pracownikom

Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Szpital nie musi zwracać Narodowemu Funduszowi Zdrowia ponad miliona złotych wypłaconych na podwyżki wynagrodzenia personelowi. Nakładanie na placówkę medyczną obowiązków wyłącznie na podstawie wystąpienia pokontrolnego jest bezprawne, bo strony łączy stosunek cywilny, który należy respektować – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

15.05.2023

Nowy prezes Izby Karnej SN nie będzie wyznaczał "mieszanych" składów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie będę wyznaczał tzw. mieszanych składów orzekających, aby uniknąć konfliktów i zapewnić sprawne działanie sądu - zapowiada nowy prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną Zbigniew Kapiński. I dodaje, że będzie za to szukał recepty na zakończenie istniejących konfliktów. Zarządzenie o powoływaniu składów złożonych tylko ze "starych", albo tylko z "nowych" sędziów, wydał kończący swoją kadencję Michał Laskowski.

13.05.2023

Role się odwracają - oskarżeni chcą karać sędziów. Z zemsty i z urazy

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oskarżeni, a nawet skazani, nie mogąc udowodnić swojej niewinności, sięgają czasem po ekstremalne środki. Zdarza się coraz częściej, że wnoszą o uchylenie immunitetu sędziemu, aby postawić go przed sądem karnym za znieważenie i zniesławienie. A także, obok wniosku o wyłączenie sędziego, walczą za pomocą środków cywilnych, na przykład pozwu o naruszenie dóbr osobistych w trakcie wydawania wyroku.

13.05.2023

TSUE: Organ prowadzący postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom musi być niezależny i bezstronny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Przepisy regulujące sprawowanie kontroli nad działaniami kierownika organu odpowiedzialnego za prowadzenie postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom muszą być ukształtowane tak, by uniknąć wszelkich uzasadnionych wątpliwości w tym względzie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I podkreślił, że w Rumunii organ ten za bardzo jest związany z władzą wykonawczą.

12.05.2023