united kingdom
ukraine

10 lipca wyrok w sprawie faktur byłego lidera KOD

Wymiar sprawiedliwości

Dziesiątego lipca sąd ma ogłosić wyrok w sprawie tzw. afery fakturowej w Komitecie Obrony Demokracji. Były lider tego stowarzyszenia Mateusz Kijowski, który jest oskarżony o poświadczenie nieprawdy w fakturach za obsługę informatyczną, chce uniewinnienia. Prokuratura domaga się dla niego roku więzienia.

27.06.2023

Część pracowników sądów boi się, że udział w proteście odbierze im szanse na nagrodę

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa porozumienia "Solidarności" z rządem. Zamiast podwyżek dla pracowników sądów i prokuratur zapisano w nim jednorazowe nagrody specjalne. Siedem związków zawodowych wyraziło oburzenie i zażądało podwyżek już od 1 lipca. Także "Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury oświadczyła, że czuje się oszukana i nawołuje do protestu.

27.06.2023

Czas na konwencję o handlu wolnym od tortur

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja na temat stosowania tortur toczy się w Polsce, choć z różną intensywnością, od kilku lat. To, co zdaje się umykać, to problematyka narzędzi używanych do zadawania bólu i cierpienia. Na rynku pojawia się coraz więcej, coraz to bardziej wymyślnych narzędzi wykorzystywanych w torturach, takich jak noszone na całym ciele urządzenia do rażenia prądem, pałki z kolcami, czy kajdanki zakładane na kciuki - podkreśla dr Adam Ploszka, w Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

26.06.2023

Dziecko z przemocowego domu łatwiej zabrać w razie zagrożenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pracownik socjalny interweniujący w rodzinie, w której dochodzi do przemocy wobec dziecka, może już zdecydować o umieszczeniu go np. w rodzinie zastępczej gdy tylko uzna, że istnieje zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Wcześniej bolączką było brzmienie przepisu wskazujące, że takie zagrożenie musi być bezpośrednie. Zmiana już obowiązuje.

25.06.2023

Wydłużanie się postępowań i aresztów, a sądy coraz dalej od obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Coraz dłuższe postępowania przygotowawcze, coraz więcej aresztów, Trybunał Konstytucyjny zdyskredytowany na forum międzynarodowym, uzurpujący sobie prawo do orzekania w sprawach, w których orzekać nie powinien, targany konfliktami Sąd Najwyższy - taka wizja wymiaru sprawiedliwości wyłania się z wystąpień uczestników III Kongresu Prawników Polskich.

24.06.2023

Sędziowie obywatelscy zamiast ławników. Strony zdecydują, czy chcą ich w sprawie

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie obywatelscy mieliby w sądach zastąpić dotychczasowych ławników. Co więcej, w myśl projektu przygotowanego m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, to strony decydowałyby, czy chcą ich udziału w sprawie, czy nie. W postępowaniu cywilnym, w pierwszej instancji, potrzebny byłby ich zgodny wniosek, a w postępowaniu karnym - wniosek oskarżonego.

24.06.2023

Projekt ustawy o KRS: Usunąć wszystkich neo-sędziów i włączyć obywateli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia przygotowało projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt zakłada przywrócenie zasad praworządności w wyborze sędziów i włączenie sędziów wszystkich szczebli oraz obywateli w ten proces, a także członków korporacji prawniczych. Obecna KRS nie jest organem konstytucyjnym, co stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w uchwale z 2 czerwca 2022 roku.

24.06.2023

Prezes NRA: Priorytetem przy naprawie wymiaru sprawiedliwości musi być obywatel

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy, ale nie może się to odbywać przez narzucenie z góry jakiegoś rozwiązania i bez uwzględniania tego co powinno być najważniejsze, czyli interesu obywateli. Priorytetem nie mogą być interesy, którejkolwiek z prawniczych grup zawodowych. A bolączek jest wiele - nie tylko neosędziowie, ale też długotrwałość postępowań sądowych, koszty ich prowadzenia, czy niedofinansowany system świadczenia pomocy prawnego z urzędu - mówi Przemysław Rosati prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

24.06.2023

13 lipca rozprawa dotycząca pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawie - jak wynika z piątkowej wokandy na stronie TK - wyznaczonej na 13 lipca na godz. 11 - przewodniczyć ma sędzia Stanisław Piotrowicz, sprawozdawcą ma być sędzia Jarosław Wyrembak, zaś w składzie są jeszcze sędziowie Justyn Piskorski, Piotr Pszczółkowski i Bartłomiej Sochański.

23.06.2023

Związek Banków Polskich dobrze interpretuje wyrok TSUE, to prawnik się myli

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Nie można zgodzić się z tezą mec. Radosława Górskiego, że z wyroku TSUE wynika, że po unieważnieniu umowy kredytu banki mogą odzyskać od konsumentów jedynie nominalną wartość wypłaconego kapitału wraz z odsetkami od wezwania do zapłaty. W wyroku mowa jest tylko o zwrocie wypłaconego kapitału, może być więc on zwrócony w wartości realnej - pisze Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

23.06.2023

Prokuratorzy walczą o wynagrodzenia i wygrywają w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Czerwiec to kolejny miesiąc, który przynosi prokuratorom wygrane w sprawach dotyczących wynagrodzeń, a konkretnie kształtowania ich na podstawie zapisów ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, czyli Prawa o prokuraturze. Tylko w Nowej Soli zapadło dziewięć korzystnych dla prokuratorów rozstrzygnięć, co istotne, sąd nadał im rygor natychmiastowej wykonalności. Sądy oddalają też wnioski o zawieszanie postępowań do momentu rozstrzygnięcia pytań prawnych przez TK.

23.06.2023

Ponad 80 wyroków Trybunału do usunięcia, by przywrócić praworządność

Wymiar sprawiedliwości

Tyle orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego zostało wydanych przy udziale sędziów dublerów i - w myśl projektu ustawy o TK - muszą one zostać uznane za nieważne. Wśród nich jest m.in. wyrok uchylający jedną z przesłanek legalnej aborcji, ale też orzeczenia dotyczące np. stawek za urzędówki adwokackie i radcowskie. Miałaby też zostać wprowadzona swoista ochrona dla obywatela - taka nieważność nie będzie wpływała na wydane w danej sprawie rozstrzygnięcie sądu powszechnego.

23.06.2023

Prezes KRRP przed Kongresem: Postulujemy reformy motywowane interesem obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Trzecia edycja Kongresu ma wyjątkową wagę. Wszystkie reprezentowane podczas wydarzenia środowiska prawnicze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują pogarszającą się kondycję polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości - mówi Prawo.pl Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Dodaje, że największe kongresowe wyzwanie to wdrożenie wypracowanych ustaleń w życie.

23.06.2023

TSUE: Po pytaniu prejudycjalnym sąd nie musi zawieszać całego postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie temu, by sąd krajowy, który wystąpił z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, zawiesił postępowanie główne jedynie w odniesieniu do tych aspektów postępowania, na które odpowiedź Trybunału może mieć wpływ. Sprawa dotyczyła Bułgarii, ale może też oddziaływać na praktykę polskich sądów.

22.06.2023

E-rozprawy na stałe coraz bliżej, a prawnicy podzieleni - konstytucyjne czy nie

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie trwają prace nad pakietem zmian m.in. w procedurze cywilnej, które na stałe wprowadzą możliwość przeprowadzania rozpraw zdalnych. Rozwiązanie, które miało być ratunkiem w czasie pandemicznych obostrzeń, wpisało się już na stałe w sądową rzeczywistość. I choć gros prawników, w tym sędziów i pełnomocników, je chwali, są i tacy, co mają wątpliwości konstytucyjne.

21.06.2023

SN: Jeden sędzia w covidzie - to tylko pretekst do ograniczenia prawa stron

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowane na podstawie ustawy o zwalczaniu COVID-19 ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy. Nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego i prowadzi do nieważności postępowania - taką uchwałę w składzie siedmiu sędziów podjęła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

21.06.2023

Asesorzy znikną z sądów? W ocenie Iustitii - powinni

Wymiar sprawiedliwości

Asesura jest wątpliwa konstytucyjnie, więc powinno się od niej odejść. Wystarczą sędziowie powołani bezterminowo, którzy w pierwszych latach orzekania będą podlegali dodatkowym ocenom - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Taka propozycja ma się znaleźć w pakiecie zmian uzdrawiających wymiar sprawiedliwości. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część uważa, że kierunek jest dobry, inni, że spowoduje to odpływ absolwentów KSSiP do wolnych zawodów.

21.06.2023

Dr Radwan-Röhrenschef: Polska ustawa sankcyjna wyszła poza unijne prawo

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polityka handlowa, a więc też ewentualne sankcje gospodarcze wobec wybranych państw, należy do polityki wspólnej Unii Europejskiej. W tej sytuacji stworzenie w polskiej ustawie sankcyjnej dodatkowej listy podmiotów nimi objętych, może być uznane za naruszenie unijnego prawa – twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef.

21.06.2023

Prezes Iustitii: Sądy powinna nadzorować KRS, a neosędziowie muszą wrócić tam skąd przyszli

Wymiar sprawiedliwości

Okres naprawy wymiaru sprawiedliwości musi potrwać. Podstawa to poprawa sprawności i wyrwanie sądów ze skansenu oraz politycznego chaosu. Zapewni to legalnie wybrana KRS, która musi przejąć od ministra sprawiedliwości nadzór m.in. nad sądami. Neosędziowie, za wyjątkiem m.in. sędziów po asesurze, muszą wrócić na poprzednie miejsce. Zastąpić ich - do czasu rozstrzygnięcia konkursów - mogą sędziowie w delegacji - mówi prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

20.06.2023

Masz jednoosobową firmę i proces? Od 1 lipca nowe obowiązki

Wymiar sprawiedliwości

Podawanie sądowi każdorazowo nowego adresu do doręczeń podczas procesu, jak również wszystkich dowodów i twierdzeń już w pierwszych składanych pismach – to nowe wymogi dotyczące osób prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą. Niedopełnienie ich będzie oznaczać konsekwencje, np. pozostawienie pisma sądowego w aktach sprawy, ze skutkiem doręczenia.

20.06.2023