united kingdom
ukraine

Wyższe urzędówki w 15 kolejnych kategoriach spraw

Prawnicy

W Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się prace, dotyczące dalszego podwyższenia stawek za udzielanie pomocy prawnej adwokatom z urzędu. Projekt rozporządzenia ma być upubliczniony w lipcu lub sierpniu br. Rozważane jest zwiększenie stawek o 50 lub 100 procent w kolejnych 15 kategoriach spraw - np. w sprawach o wpis w księdze wieczystej, o ubezwłasnowolnienie, czy tych dotyczących władzy rodzicielskiej. Koszt to - według szacunku resortu - ok. 16 mln złotych.

17.04.2025

Nagrody Przeglądu Sądowego rozdane

Prawnicy

W środę, 16 kwietnia br., rozdano nagrody w konkursie "Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości" organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i Przegląd Sądowy. Główną nagrodę (10 tys. zł) otrzymała praca prof. Dariusza Strzelca ( na zdjęciu) „Postępowanie podatkowe a postępowanie karne skarbowe. Zasadnicze związki międzygałęziowe”. Sąd konkursowy postanowił też przyznać nagrodę specjalną książce „Międzynarodowe prawo rodzinne. Filiacja. Piecza nad dzieckiem. Alimentacja”, pod kierownictwem prof. Piotra Mostowika, autorstwa 18 prawników.

16.04.2025

SN: Uzasadnienia pisane przez ponad 300 dni, to za długo

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia nie podjął czynności procesowych, doprowadził do przedawnienia karalności w pięciu sprawach, a w 29. pisanie uzasadnień zajęło mu nawet rok. Narusza to prawa stron do sądu - orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która nie zgodziła się z argumentem, że sędzia był bardziej obciążony pracą, niż inni sędziowie w wydziale. Dlatego SN utrzymał w mocy karę finansową.

16.04.2025

Sędzia w grupie przestępczej w ministerstwie? Sprawa odroczona do lipca

Prawo karne Prawnicy RODO

Izba Odpowiedzialności Zawodowej do trzeciego lipca br. odroczyła rozpatrzenie wniosku o uchylenie immunitet sędziemu Jakubowi Iwańcowi, który jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Miał on zdyskredytować sędziów, krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratury naruszono w ten sposób ustawę o ochronie danych osobowych. Tym razem prezes Kozielewicz poprosił o opinię biegłego sądowego z zakresu informatyki.

15.04.2025

SN: Radca prawny groził referendarzowi i krytykował sędziego

Prawnicy

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego postawiła za wzór korporację radców prawnych, która jako jedyna ściśle przestrzega kanonu powściągliwości i umiaru w wypowiedziach, a na przekroczenia reaguje właściwie. Stosując reguły postępowania jak u radców prawnych, powinniśmy mieć setki obwinionych - stwierdził Sąd Najwyższy, ubolewając nad standardami wypowiedzi wszystkich zawodów prawniczych.

15.04.2025

Adwokaci nie odpuszczają w sprawie "urzędówek", w izbach szykują się protesty

Prawnicy

Kilka lat temu adwokaci, protestując przeciwko niskim urzędówkom, wnioskowali w sprawach cywilnych o wykreślenie ich z list pełnomocników gotowych do prowadzenia spraw z urzędu. Teraz protesty mogą objąć całe izby. Zgromadzenie izby częstochowsko-piotrkowskiej zobowiązało właśnie swoją ORA do zaniechania na 30 dni wyznaczania i przekazywania do sądów zarządzeń o wyznaczaniu pełnomocnika z urzędu oraz kandydata na kuratora w sprawach cywilnych i karnych. Za nią mogą iść kolejne, bo szykuje się projekt takiej uchwały na zgromadzenie izby warszawskiej.

14.04.2025

SN: Turystyka notarialna ukarana grzywną 7 tys. złotych

Prawnicy

Notariusz została obwiniona o naruszenie przepisów Prawa o notariacie oraz zasad etyki zawodowej przez to, że w ciągu trzech lat sporządziła poza kancelarią notarialną 84 akty. Były to głównie akty notarialne na rzecz dewelopera, dokonywane w jego siedzibie. Sąd Najwyższy uznał, że kara finansowa 7 tys. zł jest w tej sprawie właściwa.

14.04.2025

Zastępca notarialny notariuszem nawet po 10 latach - prezydent podpisał ustawę

Prawnicy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o notariacie, która znosi ograniczenia w powołaniu zastępców notarialnych na notariusza, gdy od doręczenia im uchwały o wyniku egzaminu minęło więcej niż 10 lat. Nie będą już musieli ponownie zdawać egzaminu. Zmiany to efekt petycji skierowanej do Sejmu wiosną ubiegłego roku.

11.04.2025

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Trwa podliczanie wyników egzaminów radcowskiego i adwokackiego. W tym roku część zdających miała trudności z zadaniem z zakresu prawa cywilnego. 'Gała' nie oznacza jednak jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Warto też pamiętać, że odwołanie przysługuje od każdej niezdanej części, ważne są jednak terminy.

11.04.2025

SN: Za znęcanie się nad żoną - sędzia pozbawiony stanu spoczynku

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Stopień społecznej szkodliwości czynu jest na tyle wysoki, że kary nie można złagodzić - podkreślił sąd.

11.04.2025

SN: Radca prawny rażąco naruszył tajemnicę zawodową

Prawnicy

Radca prawny nie może najpierw występować jako substytut radcy prawnego w sprawie o rozwód, a potem, gdy rozwodzący się wniósł powództwo o odszkodowanie - reprezentować pozwanego radcę prawnego - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Może to prowadzić do ujawnienia tajemnicy zawodowej i stanowić wykorzystywanie nieuzasadnionej przewagi procesowej. Nie ma znaczenia fakt, że te sprawy dzieliło 10 lat.

11.04.2025

Sędzia Schab: Odwołanie sędziego Radzika jest bezskuteczne

Prawnicy

Od decyzji o odwołaniu Przemysława Radzika, sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, z funkcji zastępcy rzecznika sędziów sądów powszechnych nie ma możliwości złożenia zażalenia czy pozwu do sądu. Jednak jest to decyzja nielegalna, wykorzystująca lukę prawną, wobec tego nie ma mocy prawnej – stwierdził sędzia Piotr Schab.

08.04.2025

E-apelacja także w sprawach cywilnych, po roku obligatoryjnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI e-Doręczenia

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafiły właśnie założenia zmian w procedurze cywilnej, umożliwiające wnoszenie przez portal informacyjny sądów m.in. apelacji, zażalenia, skargi na czynność referendarza sądowego, ale także doręczenia wzajemne pomiędzy pełnomocnikami. W opiniowaniu jest już projekt zakładający możliwość wnoszenia środków odwoławczych przez portal w sprawach karnych. Ministerstwo chce, by nowe funkcjonalności zaczęły działać na przełomie 2025 i 2026 roku, a po roku miały charakter obligatoryjny.

07.04.2025

Deregulacja. Kierowanie do mediacji w sprawach gospodarczych będzie obowiązkowe

Prawo cywilne Prawnicy Deregulacja

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić obowiązek kierowania stron do mediacji przed pierwszym posiedzeniem w sprawach w sprawach gospodarczych, wynikających z umów o roboty budowlane oraz ze ściśle związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych, z wyjątkiem spraw rozpoznawanych w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz postępowaniu nakazowym. To kolejny projekt deregulacyjny.

07.04.2025

Prof. Manowska broni sędziego Radzika i KRS

Prawnicy

Z konsternacją powzięłam informację o podjętej 4 kwietnia b.r. bezprawnej próbie przerwania przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara czteroletniej kadencji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych sędziego Przemysława Radzika – oświadcza dr hab. Małgorzata Manowska, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego i dodaje, że minister sprawiedliwości swymi decyzjami potwierdził zagrożenia płynące z praktykowania niebezpiecznej ideologii określanej mianem „demokracji walczącej".

07.04.2025

Sądy łatają dziurę w budżecie kosztem pełnomocników

Prawnicy

Jeden z warszawskich sądów poinformował ostatnio pełnomocników, że w związku z brakiem środków, za urzędówki zapłaci w kolejnym miesiącu. Adwokaci uważają, że czas ukrócić takie praktyki, bo de facto oznaczają one kredytowanie przez pełnomocników sądu. W Senacie jest już petycja z propozycją zmiany przepisów - zakłada wprowadzenie odsetek za opóźnienie w takich płatnościach.

07.04.2025

Sprawa sędziego SN Pietruszyńskiego wreszcie zakończona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator krajowy wycofał wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Markowi Pietruszyńskiemu. W tej sytuacji Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła uchwałę Izby Dyscyplinarnej, zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego, z września 2021 r. i pozostawiła wniosek prokuratora bez rozpoznania. Orzeczenie zapadło przy jednym głosie odrębnym.

04.04.2025

SN nie zezwolił na uchylenie immunitetu prokuratorom blokującym konto firmy

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Zarzut stawiany dwóm prokuratorom o nadużycie uprawnień okazał się nieudokumentowany. Spółka, podejrzana o pranie brudnych pieniędzy, przez pięć lat miała zablokowane środki finansowe na rachunku bankowym jako dowód rzeczowy. Jej pełnomocnik dopatrzył się w tym czynu zabronionego. Jednak Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zgodziła się na uchylenie immunitetu prokuratorom.

04.04.2025

SN: Adwokat - polityk nie może obrażać zdrowego rozsądku

Prawo karne Prawnicy

Każda osoba, która wchodzi do polityki z zawodu prawniczego - adwokata, radcy prawnego czy sędziego, musi pamiętać, że nadal obowiązują ją zasady etyki zawodowej. Także w życiu prywatnym i w dyskusjach prowadzonych na forach internetowych. Adwokat, który złamał tę regułę, poniósł karę finansową i musi przeprosić prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

03.04.2025

Ministerialni urzędnicy wykorzystują lukę w rządowym procesie legislacyjnym

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Prawo pracy

Nie ma terminu, w którym - po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowaniu – ministerstwa musiałyby opublikować wszystkie dokumenty związane z projektowaną ustawą lub rozporządzeniem. A ponieważ to sami ministerialni urzędnicy wprowadzają dokumenty do systemu, bo Rządowe Centrum Legislacji zapewnia im tylko dostęp, to robią to z dużym opóźnieniem. Rekordzista dodał dokument do projektu po… ośmiu latach. Zdaniem prawników uniemożliwia to monitorowanie prac legislacyjnych.

03.04.2025